Sobota, 13. srpna, 2022

Železnice na letiště: Správa železnic získala územní rozhodnutí pro další úsek trati

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Pravomocné územní rozhodnutí pro další úsek plánované trati Praha-Ruzyně-Kladno je důležitým krokem v modernizaci spojení na letiště. Přestavba více než 15 kilometrů dlouhého úseku, jehož hlavní náplní je zdvoukolejnění a elektrizace trati, přinese zvýšení rychlosti jízdy vlaků až na 140 km/h, plně bezbariérové stanice a až 1100 nových parkovacích míst.

V rámci stavby dojde k vybudování části trati v nové stopě, rekonstrukci stávajícího železničního svršku a spodku a instalaci moderního zabezpečovacího zařízení ETCS s dálkovým řízením provozu.  

Díky zřízení nových odboček, které umožní vlakům přejíždět z jedné koleje na druhou, se zajistí vyšší kapacita trati. Železniční přejezdy na nejfrekventovanějších komunikacích se zruší a nahradí mimoúrovňovým křížením, zbývající část projde modernizací.

Hostivice-Jeneč-Unhošť

Kompletní přestavbou projde stanice Hostivice, která získá dvě ostrovní nástupiště a dva podchody. Stanice Jeneč v nové poloze bude mít plně bezbariérová nástupiště přístupná z vybudovaného podchodu. Dnešní stanice Unhošť se zruší a nahradí ji zastávka Malé Přítočno na postavené přeložce trati.

Vybudují se také zastávky Hostivice-Jeneček a Pletený Újezd, které výrazně zvýší dostupnost železniční dopravy obyvatelům přilehlých lokalit. Kompletní rekonstrukcí projde zastávka Pavlov.

Železniční stanice Kladno bude součástí trati Praha-Letiště Ruzyně-Kladno. Foto: Správa železnic

Až 1100 nových parkovacích míst

Součástí vybraných železničních stanic bude výstavba parkovišť typu P+R. Vybudují se v Hostivici (461 míst), v Jenči (256 míst) a Malém Přítočnu (384 míst).

Dohromady půjde o téměř 1100 parkovacích míst. Ve stanici Hostivice nově vznikne parkovací dům P+R, který projektuje a financuje Středočeský kraj.

Po dokončení tzv. železnice na letiště se cestující dostanou z Prahy na letiště za 25 minut, do Kladna pak za půl hodiny.

„Železnice na letiště je jedním z klíčových projektů, na kterém intenzivně pracujeme. Celá modernizace zařadí hlavní město i Kladno mezi moderní evropské aglomerace a cestujícím přinese rychlé a pohodlné spojení. Hotovo bychom chtěli mít v roce 2029“, říká ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Jana Bartošová

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter