Zelené dluhopisy CTP jsou největší úvodní emisí developerské společnosti v regionu střední a východní Evropy

Jeden z úspěšných projektů - CTP Spielberk Office, pojmenovaný podle brněnského hradu. V pozadí věže Katedrály Sv. Petra a Pavla. Foto: archiv redakce

Více než 80 % portfolia nemovitostí CTP Group disponuje certifikátem udržitelnosti BREEAM a skupina směřuje k provozní uhlíkové neutralitě v roce 2023. Svůj cíl certifikovat kompletní portfolio průmyslových nemovitostí standardem BREEAM oznámila CTP Group v září 2019 a celý proces započala letos v lednu. Nyní již má přes 80 %  nemovitostí nejvyšší certifikaci, což firmě umožňuje 2020 vydat tzv. zelené dluhopisy a refinancovat své „zelené“ aktivity. Jde o největší úvodní emisi developerské společnosti ve střední a východní Evropě. Zájem investorů byl tak velký, že firma navýšila emisi o 150 milionů eur.


CTP B.V. (ticker CTPBVV), jeden z 5pěti největších logistických developerů v Evropě a současně největší majitel a developer průmyslových parků ve střední a východní Evropě (CEE), 1. října 2020 úspěšně vydal své debutové zelené dluhopisy v hodnotě 650 milionů eur. Úvodní emise zelených dluhopisů CTP se stala největším debutem developerské společnosti v regionu CEE. Dluhopisy byly investory velmi dobře přijaty. Poptávka po nich násobně převýšila nabídku a dosáhla více než 2 miliard eur.

CTP má velmi úspěšný obchodní model: Ve střední Evropě provozuje 100 průmyslových parků s více než 500 nájemci, kteří jsou lídry na svých trzích v celém regionu CEE. Společnost se rovněž silně orientuje na udržitelnost a chce dosáhnout provozní uhlíkové neutrality do roku 2023.

Richard Wilkinson, finanční ředitel společnosti CTP, k tomu řekl: „Úvodní emise byla úspěšná díky tomu, že CTP byla ve správnou dobu na správném místě. Logistické nemovitosti aktuálně stojí na pevných nohou, zejména v regionu CEE, který má jedny z nejrobustnějších ekonomických základů v Evropě. Také nám záleží na dlouhodobé udržitelnosti, což prokazujeme certifikací BREEAM pro celé naše portfolio. Solidní kreditní parametry společnosti CTP ocenily i ratingové agentury a investoři, firma získala dva ratingy investičního stupně od agentur Moody‘s a S&P a zvládla realizovat svůj debut zelených dluhopisů navzdory turbulentním podmínkám na trhu.“

CTP se pro zelené dluhopisy rozhodla poté, co se v roce 2019 zavázala k certifikaci celého svého portfolia logistických a průmyslových projektů na úrovni BREEAM Very Good nebo vyšší. Výnos z emise využije společnost k financování či refinancování portfolia svých zelených aktiv v souladu s vlastním programem Green Bond Framework a v budoucnu i k dalším způsobilým projektům.

  • CTP si se svými zelenými dluhopisy připsala úspěšný debut v hodnotě 650 milionů eur
    (přibližně 17,62 mld korun)
  • Dluhopisy CTP B.V. mají rating Baa3 (stabilní) od agentury Moody‘s a BBB- (stabilní) od S&P

Dluhopisy byly rozebrány do hodiny

Banka Morgan Stanley, výhradní poradce pro rating a strukturu zelené emise, uvedla: „Emise měla silný spád – do hodiny od zahájení vyrovnala poptávka nabídku. Přihlásilo se přes 150 vysoce kvalitních zájemců. Svědčí to o velmi úspěšném debutu pro CTP.“

Emise široce zaujala institucionální investory. Mezi zájemci převažovali správci aktiv (60 %), přičemž většina poptávky pocházela z Velké Británie (32 %), regionu DACH (Německo, Rakousko, Švýcarsko, 22 %) a Beneluxu (20 %). Investoři ze CEE projevili zájem na úrovni 10 %.

Jan Evert Post, šéf vztahů s investory v CTP, dodal: „Jsme velmi potěšeni rozsahem i šíří podpory pro tuto úvodní emisi CTP. Emise dluhopisů umožní CTP efektivnější financování s nižšími náklady.“

Emise navýšena o 150 milionů eur proti plánu

Navzdory kolísajícímu trhu a pokračující krizi Covid 19 zaznamenaly zelené dluhopisy CTP silnou poptávku, což firmě umožnilo dosáhnout atraktivního nacenění a navýšit emisi o 150 milionů eur oproti původnímu záměru. Jde o největší a zároveň nejvíce poptávanou úvodní emisi dluhopisů developerské společnosti v regionu CEE (celková hodnota poptávky překročila 2 miliardy eur).

CTP B. V. patří do top 5 logistických developerů v Evropě. Je největším full-servisovým majitelem a developerem prémiových průmyslových a logistických parků ve střední a východní Evropě (CEE). Ve svém portfoliu má 100 prémiových průmyslových parků v klíčových logistických centrech regionu. Hrubá hodnota aktiv společnosti byla v červnu 2020 5,5 miliardy eur. Dluhopisy mají splatnost 24. září 2025 a pevný roční kupón 2,125 %.

 

-red-