Evropští provozovatelé plynárenských přepravních soustav Elering z Estonska, Gasgrid Finland z Finska, Amber Grid z Litvy, Conexus Baltic Grid z Lotyšska, GAZ-SYSTEM z Polska a ONTRAS z Německa, kteří se účastní mezinárodního projektu vytvoření seversko-baltského vodíkového koridoru, podepsali smlouvu o předběžné studii proveditelnosti koridoru zeleného vodíku. Plánuje se, že důležitá studie, která umožní přijímat zásadní rozhodnutí, bude připravena do poloviny roku 2024.

Vítěz výběrového řízení společnost AFRY Management Consulting bude analyzovat podmínky pro rozvoj přeshraniční vodíkové infrastruktury od Finska přes pobaltské země a Polsko až po Německo a také trendy v oblasti zeleného vodíku v regionu.

Plánuje se, že studie, která poskytne komplexní rámec založený na faktech, který umožní přijímat optimální rozhodnutí, bude připravena do šesti měsíců, tedy do poloviny roku 2024.

Cílem projektu Seversko-baltského vodíkového koridoru je vytvořit spojení mezi regiony vyrábějícími zelenou energii v severní Evropě s hlavními spotřebitelskými centry ve střední Evropě. Očekává se, že tento projekt bude realizován do roku 2030.

Mohlo by vás zajímat

Má se za to, že tento vodíkový koridor by vytvořil velké příležitosti pro rozvoj energetiky a souvisejících ekosystémů. Podpoří rozvoj výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, využívání obnovitelných zdrojů energie, urychlí rozvoj vodíkového hospodářství a přispěje k plnění evropských cílů v oblasti klimatu. Kromě toho vytvoří podmínky pro investice do průmyslových a technologických inovací podél celé trasy plynovodu, sníží náklady na přepravu energie, vytvoří pracovní místa a vytvoří dodatečné příjmy pro státy.

Cílem projektu Seversko-baltský vodíkový koridor je výrazně podpořit regionální cíle a cíle EU v oblasti klimatu. Na základě doporučení Předběžné studie proveditelnosti vodíkového koridoru budou partneři projektu rozhodovat o dalším rozvoji projektu.

(nik)