Zelení a koalice Pirátů se Starosty mají podle analýzy Hnutí Duha a Zeleného kruhu nejkomplexnější a nejkonkrétnější volební programy, co se týká řešení změn klimatu, napravení neudržitelného zemědělství, modernizace energetiky a zlepšení životního prostředí. Ale i další strany se k ekologickým výzvám stavějí vesměs odpovědně.
Solidní program pro ochranu klimatu a životního prostředí má podle zástupců Hnutí Duha a Zeleného kruhu také ČSSD a koalice SPOLU. Naopak koalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků (TSS) a SPD navrhují ochranu životního prostředí oslabit. O něco lepší, ale stále slabé jsou předvolební programy KSČM, ANO a hnutí Přísaha.
Autoři srovnání upozornili také na posuny v postoji některých stran oproti volbám v říjnu 2017. Nejmarkantnější je to u ODS, která v roce 2017 byla spolu se Svobodnými nejméně vstřícná k ekologickým tématům. Zezelenala také ČSSD a hnutí STAN, které mělo v roce 2017 velmi slabý program. Ve svých postojích k ekologii a klimatu se dle autorů srovnání zhoršilo vládní hnutí ANO.
Téměř všechny strany podporují rychlý odklon České republiky od uhlí, výjimkou je TSS navrhující dotěžení zásob uhlí a KSČM, která chce vzdálenější termín. Konkrétní termín konce uhlí však v programu uvádějí jen Zelení (rok 2030) a Piráti se Starosty (2033). V anketě se však pro rok 2030 vyslovili také oslovení zástupci Pirátů a ČSSD a ve veřejných vystoupeních i lídři KDU-ČSL a TOP09.
Konkrétní návrhy na rozvoj obnovitelných zdrojů předkládají ČSSD, SPOLU, Zelení a Piráti se Starosty. ANO přichází s velmi ambiciózním cílem ztrojnásobení výkonu obnovitelných zdrojů do roku 2025, ale neuvádí, jakým způsobem toho chce docílit. Obecně pozitivní je v oblasti obnovitelných zdrojů celkem překvapivě i KSČM. Opačný je postoj SPD, které odmítá systém dotací na obnovitelné zdroje.
„Strany dle svých programů a odpovědí v anketě ve většině případů opět více zezelenaly, když to srovnám s volbami v roce 2017 nebo 2013. Stále vedou Zelení, ale velmi se jim přiblížili Piráti se STANem. Programy, anketa a další předvolební deklarace ukazují, že politici správně vnímají rostoucí zájem Čechů a Češek o ochranu životního prostředí a řešení změny klimatu,” uvedl k výsledku ankety Jiří Koželouh z Hnutí Duha.
Autoři ankety nejsou nadšeni z přetrvávajícího nadšení politiků z jaderné energetiky, výjimkou je pouze Strana zelených. „Překvapující je, že většina stran, které odpověděly na anketu, nechtějí pro nový reaktor zvýhodněnou cenu, kterou by spotřebitelé platili po 30 až 60 let provozu, ale přitom pro ni některé hlasovaly v Lex Dukovany (Piráti, SPD a ČSSD),“ doplnil Edvard Sequens z organizace Calla.
David Tramba