Výrobci takzvané zelené energie v Česku se i v roce 2017 dočkají podpory v celkové výši několika desítek miliard korun. Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková oznámila, že podepsala upravené cenové rozhodnutí, které s podporou energie z obnovitelných zdrojů pro příští rok počítá. Oborové asociace krok přivítaly. Podpis Vitáskové podle nich sektor, který dosud žil v nejistotě, uklidní.
Evropská komise v listopadu oznámila, že schválila režim podpory energie z obnovitelných zdrojů v ČR. Takzvanou notifikaci získaly zdroje spuštěné v období 2006 až 2012. Jde o převážnou většinu ze zdrojů, které dosud notifikaci neměly. Podle dřívějšího vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu budou mít provozovatelé těchto zdrojů příští rok nárok zhruba na 37 miliard korun. Vitásková dnes hovořila zhruba o 40 miliardách Kč. Schválením komise ERÚ výplatu peněz podmiňoval. Kvůli chybějícímu souhlasu EK odmítal úřad podporu řadu měsíců vypsat už loni. Výplatu tehdy nakonec umožnil během nepřítomnosti Vitáskové tehdejší místopředseda úřadu Jan Nehoda, jehož pak Vitásková odvolala.
Předsedkyně ERÚ dnes také uvedla, že úřad do konce roku vypíše podporu i převážné většině kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET). Jde o zdroje spuštěné do roku 2012, které podle ní tvoří až 95 procent KVET. U těchto zdrojů nebude ČR o notifikaci žádat, považuje je za takzvanou existující podporu. Podle dat Operátora trhu s elektřinou (OTE) činila podpora KVET loni asi 1,9 miliardy korun.
Stát příští rok poskytne na podporu elektřiny a tepla ze státního rozpočtu 26,2 miliardy korun, o zhruba čtyři miliardy Kč více než letos. Zbytek zaplatí převážně spotřebitelé. Vitásková dříve uvedla, že v případě schválení všech notifikací se očekávají náklady na podporu podporovaných zdrojů energie v ČR v příštím roce na úrovni zhruba 46 miliard korun.
Dnes ale upozornila, že celkový objem vyplacené podpory fotovoltaickým elektrárnám v ČR může do budoucna být zhruba o 160 miliard korun nižší než předpokládaný bilion korun. Notifikační rozhodnutí Evropské komise k podpoře obnovitelných zdrojů totiž podle ní požaduje po ČR zavedení mechanismu proti nadbytečné podpoře, takzvané překompenzaci. Tím by podle ní objem vyplácené podpory klesl.
Podporu zdrojům energie v Česku od roku 2013 vyplácí OTE na základě cenového rozhodnutí ERÚ. Předtím ji vypláceli sami distributoři elektřiny. Výše podpory vzrostla ze zhruba miliardy korun v roce 2006 na loňských 43,5 miliardy korun. Celkem tak bylo na podporu takzvané zelené energie od roku 2006 do konce loňského roku vyplaceno více než 205 miliard korun.
–čtk–