Srbská státní elektrárenská společnost EPS dokončila revitalizaci starých malých vodních elektráren Vučje a Jelašnica a investovala do projektu přibližně tři miliony eur.
„Veškerá zařízení v obou závodech byla plně vyměněna; rekonstruována byla hydromechanická zařízení, vtokové objekty, kanály a potrubí,“ uvedl ředitel energetické výroby v odštěpném závodě EPS Obnovitelné zdroje energie Dragan Jović.
Modernizace podle Joviće prodloužila provozní životnost elektráren Vučje a Jelašnica nejméně o 30 let.
Součást světového technického dědictví
Závod ve Vučje byl uveden do provozu 24. prosince 1903. Byla postavena z iniciativy Đorđe Stanojeviće, průkopníka elektrifikace v Srbsku, spolu se skupinou podnikavých průmyslníků z Leskovace.
V době jejího uvedení do provozu se elektřina dostala do přibližně 700 domácností a po celém městě Leskovac bylo instalováno 400 pouličních lamp.
Mohlo by vás zajímat
K továrně bylo také připojeno asi deset dílen a továren na výrobu provazů, což položilo základy textilního průmyslu ve městě a pomohlo Leskovaci získat přezdívku „Manchester Srbska“.
Stavebníci byli rychlí
Pozoruhodné je, že celá infrastruktura, 1 000 metrů dlouhý vstupní kanál, přehrada, elektrárna a turbínová hala, byla dokončena během dvou let a přirozeně splývala se zalesněnou krajinou kaňonu. Instalované turbíny a generátory pocházely od některých z nejuznávanějších výrobců té doby.
Byla také vybudována 17 kilometrů dlouhá přenosová linka do Leskovace, první svého druhu v Srbsku, což znamenalo začátek systému přenosu energie v zemi.
V roce 2023 vláda prohlásila vodní elektrárnu Vučje za kulturní památku. Dříve, v roce 2005, zařadil Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) Vučje na svůj seznam celosvětového registru objevů, struktur a úspěchů historického významu pro rozvoj elektrotechniky.
Tím se Vučje oficiálně stalo součástí světového technického dědictví.
Téměř stoletá elektrárna
Elektrárna v Jelašnici oslaví za tři roky 100. výročí svého založení. Byla postavena na řece Jelašnici, asi 4,5 kilometru od Vladičina Hanu, akciovou elektrickou společností z Vranje.

Elektrárna stojí na místě, kde musel být odstraněn velký skalní masiv, aby se uvolnil prostor pro stavbu. Turbíny a generátory byly vyrobeny v roce 1922 a byly získány jako válečné reparace. Na začátku provozu elektrárny bylo spotřebitelů velmi málo. Téměř tři pětiny vyrobené elektřiny zůstaly nevyužity. Proto byly elektroinstalace v domácnostech chudších občanů instalovány zdarma.
Srbsko investuje značné úsilí do renovace vodních elektráren, včetně rekonstrukce kaskády vodní elektrárny Vlasina a jediné přečerpávací vodní elektrárny v zemi – Bajina Bašta.