INZERCE

Postupné mírné oživování ekonomiky ve srovnání s velmi nízkými hodnotami roku 2020. Foto: Pixabay

Zdražují suroviny, materiál i energie. Průmysl i přesto v květnu rostl

Může za to jak velmi vysoký dubnový růst oproti loňskému roku, tak některé faktory, jako třeba zdražení či nedostatek surovin a materiálů, které dalšímu průmyslovému růstu brání. Meziročně průmysl v květnu vzrostl o 25,3 procenta, oproti dubnu pak meziměsíčně poklesl o 3,6 procenta. Za vysokým meziročním růstem stojí velké utlumení průmyslu na jaře 2020, ale i celková výkonnost průmyslových firem.

Průmysl v květnu opět meziročně rostl, i když meziměsíčně to bylo méně než v dubnu, uvedl dnes Svaz průmyslu a dopravy.

„Aktuální hodnoty průmyslové produkce jsou téměř srovnatelné s předkrizovým stavem. Nejvíce k meziročnímu růstu přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů. Daří se i exportu, kde tržby vzrostly o 35,5 procenta. Domácí tržby se pak zvýšily o 26,2 procenta. Firmám výrazně rostla i hodnota nových zakázek, domácí se zvýšily o 39,6 procenta, zahraniční o 49,9 procenta,“ vysvětluje ředitel Sekce hospodářské politiky a hlavní ekonom Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohuslav Čížek.

Oživená spotřeba domácností

Postupné mírné oživování ekonomiky ve srovnání s velmi nízkými hodnotami roku 2020 odpovídá i predikci Svazu průmyslu pro dlouhodobý vývoj ekonomiky. 

„S určitými výkyvy můžeme čekat postupný růst i v dalších měsících. A to podle toho, jak se nám s pomocí očkování a dalších opatření podaří eliminovat vliv pandemie na ekonomiku,“ upozorňuje Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy.

Již dříve svaz uvedl, že v roce 2021 očekává růst HDP v intervalu 3,0 až 3,5 procenta. Spotřeba domácností sice po loňských výrazných propadech oživí, ale negativní vliv na celoroční výsledek budou mít restrikce, které působily na začátku roku, takže tuto hodnotu očekáváme na úrovni 1procentního růstu, opět v souvislosti s rozvolněním. 

Spotřeba vládních institucí si podle svazu udrží své tempo a poroste více než 2procentním tempem a bude ještě letos celkovou situaci mírně stabilizovat, byť řada výdajů není přímo proinvestičních pro dlouhodobou udržitelnost. 

Průzkumy potvrzují, že podnikatelé chtějí a potřebují investovat. Zahraniční obchod se bude nadále zlepšovat, dovoz i vývoz prorostou v průměru více než 5procentním tempem, s odrazem výrazných meziročních růstů na jaře v důsledku srovnávací základny či omezeného exportu v důsledku nižší poptávky po některých produktech.

Očekávaný růst zakázek

Aktuální výsledky společného šetření svazu a České národní banky za druhé čtvrtletí znovu potvrdily, že se firmám vrací optimismus. Většina podniků očekává růst zakázek i v příštích šesti měsících. Firmy také budou v druhé polovině roku investovat více než loni. 

„Rychlejší růst ovšem naráží na bariéry v podobě zdražování surovin, materiálů a energií a obecně na rostoucí ceny vstupů, což se začíná stále silněji projevovat. Firmy v našem společném aktuálním šetření s ČNB také potvrdily, že nemají dostatek kvalifikovaných pracovníků. V některých odvětvích se projevuje i nedostatek některých materiálů a dílů. Tyto faktory tak pozitivní průmyslový vývoj brzdí,“ dodává Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky a hlavní ekonom Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Tomáš Rovný