Donald Trump ještě není na prezidentském postu ani měsíc, a americké zdravotnické agentury už procházejí zemětřesením. Vedle oznámení o odchodu USA ze Světové zdravotnické organizace a snahy rozložit agenturu USAID dochází k pozastavení financování řady programů včetně těch výzkumných, avizují se brutální personální škrty a začíná docházet k bezprecedentním zásahům do odborné a vědecké činnosti institucí. Aby toho nebylo málo, vyvstávají čím dál větší obavy z toho, že se šéf ministerstva pro efektivní vládnutí Elon Musk dostane k citlivým (nejen) zdravotnickým údajům. V tuto chvíli jsou hlavní překážkou řady kroků s nedozírným dopadem soudních rozhodnutí. Tématem se zabývají téměř všechna hlavní americká zpravodajská média, například New York Times, Wall Street Journal, CBS News a zdravotnické zpravodajské portály.
Léky proti HIV pro více než 20 milionů lidí, výživa pro hladovějící děti, pomoc uprchlíkům, sirotkům či týraným ženám – to všechno bylo podporováno díky doposud nezávislé Americké agentuře pro mezinárodní rozvoj čili USAID, která pomáhala ve 120 zemích a v roce 2023 poskytla zahraniční pomoc ve výši 42,5 miliardy dolarů. Trumpova administrativa ovšem zmrazila zahraniční pomoc na 90 dní a plánuje vykuchat tuto agenturu na pouhých pět procent své pracovní síly. Federální soudce sice v pátek dočasně zablokoval Trumpovu snahu poslat 2 200 zaměstnanců agentury na administrativní volno a plán stáhnout pracovníky v zahraničí, škody už ale byly napáchány.
Malé organizace se rozpadají, některé středně velké společnosti propouštějí až 80 procent svých zaměstnanců. Dokonce i velké organizace oznámily propouštění nebo dovolené. Škody se netýkají jen zdraví lidí v zahraničí, ale i Američanů a amerických podniků. Spolu se zhruba 100 tisíci propuštěnými v zámoří přišlo o práci odhadem 52 tisíc Američanů ve 42 státech.
Týden poté, co byla pomoc pozastavena, vydal ministr zahraničí Marco Rubio výjimku na kritickou humanitární pomoc a léky na záchranu života. Ale příkazy k pozastavení některých programů, včetně potravinové pomoci, trvají. Stojí i programy očkování dětí, prevence a léčba malárie či preventivní zdravotnické služby. A i když organizace dostaly souhlas s pokračováním činnosti, nepřišly jim žádné peníze.
Mohlo by vás zajímat
To všechno bude mít nedozírné dopady. Jeden příklad za všechny uvádějí New York Times – po jednom týdnu pozastaveného financování neziskové organizaci IPAS zaměřené na reprodukční zdraví bude více než 900 tisícům žen a dívek odepřena reprodukční péče, což je číslo, které může během 90denní pauzy vzrůst na 11,7 milionu. V důsledku toho 4,2 milionu dívek a žen zažije nechtěné těhotenství a 8 340 zemře na komplikace během těhotenství a porodu.
Demokraté se proti snahám vykuchat agenturu USAID důrazně postavili a slíbili, že budou bojovat u soudu. „Nenechte se mýlit, toto úsilí Elona Muska a takzvaného DOGE (ministerstvo pro efektivní vládnutí, pozn. red.) vypnout Americkou agenturu pro mezinárodní rozvoj je absolutním darem našim protivníkům, Rusku, Číně, Íránu a dalším, protože USAID je základním nástrojem zahraniční politiky USA a politiky národní bezpečnosti USA,“ říká podle Fierce Healthcare senátor Chris Van Hollen, který označil snahu zrušit USAID za „korupční zneužití moci“. „Není to jen dar našim protivníkům. Pokus o uzavření Agentury pro mezinárodní rozvoj výkonným nařízením je zcela nezákonný,“ dodává.
Obavy o péči pro nejchudší
Financování ovšem nebylo zmrazeno zdaleka jen u zahraničních programů. Pozastaveny byly i některé peníze putující do jednotlivých amerických států s tím, že federální finanční pomoc má být přezkoumána. Proti kroku již padly soudní příkazy nařizující finance uvolnit. S problémy se tak nyní potýkají komunitní zdravotní střediska, neziskové organizace i univerzitní výzkumné programy.
Navzdory tvrzení, že nebudou dotčeny programy jako Medicaid, díky němuž mohou čerpat zdravotní péči i ti nejchudší, přestaly portály Medicaid fungovat nebo vypadávaly. „Moji zaměstnanci potvrdili zprávy, že po včerejším zmrazení federálního financování jsou portály Medicaid mimo provoz ve všech 50 státech,“ upozornil na X na konci ledna senátor Ron Wyden. „Toto je do očí bijící pokus připravit přes noc o zdravotní pojištění miliony Američanů a zabíjet lidi.“
„Federální zmrazení financování ohrožuje celostátní síť zdravotnických středisek, která na tyto zdroje spoléhají při poskytování služeb plánovaného rodičovství lidem s žádnými nebo nízkými příjmy,“ uvedla v prohlášení Národní asociace pro plánování rodiny a reprodukční zdraví. „I dočasná pauza ve financování by mohla způsobit značné narušení provozu klinik, ohrozit přístup pacientů k antikoncepci, screeningům rakoviny či fungování zdravotnických zařízení zaměřených na pohlavně přenosné nemoci.“
„Lidé s HIV/AIDS jsou po zbytek života závislí na lécích, zdravotní péči a podpůrných službách a my musíme každý den podnikat kroky k prevenci HIV. Nemůžeme jen tak zastavit financování těchto programů,“ nechápe výkonný ředitel HIV+Hepatitis Policy Institute Carl Schmid.
Aby toho nebylo málo, rozhodla se Trumpova administrativa seškrtat rozpočet Národních institutů zdraví o čtyři miliardy dolarů. To postihne vědce, kteří pracují na nejrůznějších výzkumných projektech od rakoviny po HIV. „Velmi se obáváme, co se stane. Budou moji pacienti v klinických studiích, které financuje National Cancer Institute, pokračovat?“ ptá se Pamela Munster, profesorka medicíny na Kalifornské univerzitě, jejíž výzkum léčby rakoviny je pro některé pacienty poslední nadějí.
Brutální personální škrty
Trumpova administrativa také připravuje nový příkaz, který by podle Wall Street Journal usiloval o propouštění tisíců lidí ve federálních zdravotnických agenturách. Úředníci již byli požádáni, aby připravili seznamy zaměstnanců, kteří jsou nezbytní pro provoz – a také těch, kteří nejsou.
Ministerstvo zdravotnictví a sociálních věcí v současné době zaměstnává více než 80 tisíc lidí v rámci Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), Centra pro kontrolu nemocí a prevenci (CDC), Národních institutů zdraví či ústředí pro programy Medicare and Medicaid.
Někteří zaměstnanci již dostali nabídku dobrovolné rezignace, díky níž by měli mít záruku téměř osmiměsíčního platu po opuštění zaměstnání. Ti, kdo nabídku přijmou, ale byli varováni odborovou organizací Americká federace vládních zaměstnanců, která tvrdí, že „prezident Trump možná ani nemá pravomoc takovou nabídku učinit a federální pracovníci, kteří rezignují, nemusí dostat zaplaceno“.
Úřad pro personální management, který je odpovědný za předkládání nabídek, již dříve navrhl, že pokud dobrovolnou nabídku nevyužije dostatek pracovníků, bude následovat nucené propouštění. Podle posledních informací zatím s rezignací souhlasilo více než 60 tisíc lidí, což nedosahuje úrovně 5 až 10 procent, o kterou usiluje Bílý dům.
Největší únik dat v historii
Program snižování stavů je řízen ministerstvem pro efektivní vládnutí (DOGE) vedeným Elonem Muskem. Nejbohatší muž světa a jeho lidé v úřadu ovšem nyní dostali soudní zákaz přístupu k citlivým údajům. Demokratičtí zákonodárci přitom bijí na poplach kvůli Muskově obrovské roli ve federálních agenturách a schopnosti získat přístup ke zdravotním záznamům na ministerstvu zdravotnictví.
Alan Butler, výkonný ředitel a prezident Electronic Privacy Information Center, v rozhovoru pro Fierce Healthcare nazval Muskův přístup k systému „největším únikem dat v historii“.
Demokratičtí zákonodárci, jako je vůdce senátní menšiny Chuck Schumer, se obávají, že by Trump a Musk mohli přestat posílat prostředky agenturám, programům nebo jednotlivcům, což by mělo ve zdravotnictví dalekosáhlé důsledky.
„Dal DOGE přístup k platbám Medicare a Medicaid, údajům o platbách pro osoby se zdravotním postižením a o dávkách pro veterány. Pokusí se DOGE zastavit sociální zabezpečení či Medicare nebo Medicaid? Nedej bože. Sníží DOGE financování programů schválených Kongresem, o kterých se Donald Trump rozhodne, že se mu nelíbí? A co výzkum rakoviny?“ ptá se Schumer.
Bezprecedentní zásah do odborné činnosti
Politici jmenovaní Trumpovou administrativou navíc v posledních týdnech podnikli kroky k uplatnění bezprecedentního vlivu na stěžejní lékařskou výzkumnou publikaci Centra pro kontrolu nemocí a prevenci (CDC) Morbidity and Mortality Weekly Report (Týdenní zpravodajství o morbiditě a mortalitě), uvedlo několik federálních zdravotnických úředníků pro CBS News. Vměšování zahrnovalo diktování toho, co se má krýt, a zadržování studií o epidemii ptačí chřipky.
Odložení publikace bylo zpočátku přičítáno nařízené komunikační pauze, která se vztahovala na zdravotnické agentury. Pak ale Trumpovi úředníci z ministerstva zdravotnictví a úřadující ředitelka CDC Susan Monarezová odmítli opakované žádosti o zveřejnění dokončeného výzkumu. Ten zahrnuje zjištění o kočkách v zájmovém chovu, které byly infikovány ptačí chřipkou z nepasterovaného mléka (část této studie byla náhodně zveřejněna při technické závadě), a také výsledky testování odpadních vod či testování protilátek u veterinářů pečujících o krávy.
Místo toho přišel požadavek na zveřejnění výzkumu o zdravotních rizicích lesních požárů – a to jen několik dní poté, co prezident Trump kritizoval kalifornského demokratického guvernéra Gavina Newsoma ohledně toho, jak přistupuje k požárům. Vědci tvrdí, že se snažili najít studie, které by vyhověly rozkazu, ačkoliv nesouvisely s ničím, co mělo vyjít. Výzkum, který byl nakonec zveřejněn, se zaměřil na vystavení chemikáliím u hasičů, kteří v roce 2023 zasahovali u požárů na Havaji, a dále na návštěvy pohotovostí v Los Angeles během požárů. Několik zdravotnických úředníků uvedlo, že vyhověli ze strachu o svou práci.
Kroky Trumpovy administrativy směřující ke kontrole výzkumu ukončují desítky let trvající sérii nezávislosti časopisu CDC. Zdravotní úředníci a odborníci přitom dlouho považovali report za „hlas CDC“ a za respektovaný zdroj, kde vědci zveřejňují výzkumy důležité pro veřejné zdraví. Řadí se mezi nejcitovanější zdravotnické časopisy na světě.
„Očištěné“ webovky
Zásahy Trumpovy administrativy se podepisují také na webových stránkách CDC. To podle New York Times odstranilo tisíce článků, které obsahovaly výrazy jako „transgender“, „L.G.B.T. a „těhotná osoba“, aby vyhovělo příkazu zakazujícímu jakýkoli materiál propagující „genderovou ideologii“. Zmizela také doporučení týkající se antikoncepce, databáze obsahující údaje, o které se lékaři opírají, aby určili, zda těhotná žena žije v oblasti s vysokou prevalencí HIV a měla by být testována, či několik stránek o tom, jak rasa a rasismus ovlivňují zdravotní výsledky. Příkazy Donalda Trumpa tak „očistily“ více než 8 000 odkazů na více než tuctu webových stránek americké vlády.
Záhy se některé stránky znovu objevily, částečně v reakci na intenzivní mediální odezvu, odpor vědecké komunity a obavy o veřejné zdraví, zdaleka ale ne všechny. K tomu byly vydány dvě směrnice, jejichž cílem bylo vymazat informace o určitých tématech, a vědcům bylo nařízeno, aby stáhli všechny čekající publikace obsahující „zakázané termíny“. Směrnice, která zakazuje zaměstnancům CDC pořádat vědecká setkání nebo komunikovat s jinými organizacemi či veřejností, byla navíc prodloužena na neurčito.
Zmizení stránek už ovlivňuje lékařskou péči. Tim Menza, lékařský ředitel kliniky sexuálního zdraví v King County ve státě Washington, se obává, že bude ztracen těžce vydobytý pokrok v boji proti rané syfilis u gayů a bisexuálů. Jessica Weyerová, gynekoložka z Concordu, varuje, že bez přístupu k doporučením nemůže vést své pacientky při výběru antikoncepce. „Tohle prostě vypadá jako účelové odstranění důležitých informací poskytujících bezpečnou antikoncepci, což považuji za děsivé. Zní to, jako by chtěli ženy ovládat, ne je bránit,“ říká Weyerová.
Mezi zhruba 20 staženými výzkumnými dokumenty byl jeden z roku 2022, který podrobně popisuje, jak mohou lékaři na pohotovosti lépe identifikovat pacienty, u nichž hrozí sebevražda. Důvodem smazání byla věta, která jako vysoce rizikové skupiny označila muže, mladé lidi, veterány, domorodé kmeny, lesby, gaye, bisexuály, transgender, queer (L.G.B.T.Q.). Hlavní autor článku, doktor Gordon Schiff, který je ředitelem kvality a bezpečnosti Harvard Medical School Center for Primary Care, byl šokován „extrémní cenzurou“ nové administrativy. „Celá tato myšlenka, že rizikové faktory nebo komentáře by měly být založeny spíše na politické ideologii než na datech a pravdě, je děsivá,“ konstatuje.
Někteří odborníci zkoumají zákonnost mazání obsahu z federálních webových stránek a dokumentů napsaných vědci ze CDC. Larry Gostin, ředitel centra Světové zdravotnické organizace pro globální zdravotní právo, říká, že v případě článku Gordona Schiffa administrativa jasně překročila čáru. „Pro mě je to klasická cenzura v rozporu s prvním dodatkem,“ podtrhává Gostin.