INZERCE

Peníze, české koruny. Foto: Státní tiskárna cenin

Úprk z Kypru. Daňový ráj, kde má domicil řada českých a slovenských byznysmenů, odhalí skutečné, dosud zastřené, vlastníky

Kypr začal tento týden shromažďovat data o skutečných majitelích firem, které jsou na tomto ostrově registrované. V nejbližších měsících chce do života uvést registr, ve kterém budou vlastníci přehledně identifikováni. Vznik tohoto registru požaduje EU v rámci boje proti praní špinavých peněz. Na Kypru sídlí řada firem českých i slovenských byznysmenů. Z Kypru byly řízeny i leckteré finanční operace, které dodnes zajímají české finanční a daňové instituce i detektivy.

Kypr, ostrovní stát nacházející se ve východní části Středozemního moře, patří mezi českými podnikateli dlouhodobě mezi nejoblíbenější daňové ráje. Přesto v posledních letech začal, stejně jako většina destinací považovaných za daňový ráj, ztrácet na atraktivitě. „Je možné, že v nejbližší budoucnosti budeme svědky dalšího odlivu společností z Kypru. Odhadujeme, že některé firmy raději z této ostrovní země odejdou, než aby odhalily svoji skutečnou vlastnickou strukturu,“ vysvětluje analytička Bisnode A Dun & Bradstreet Company Petra Štěpánová. „Zachování anonymity a tím ochrana majetku je stále nejvýznamnějším důvodem, proč podnikatelé firmy přesouvají mimo ČR,“ dodala Petra Štěpánová.

Kypr (oficiálně Kyperská republika) je stát ležící na stejnojmenném ostrově ve východní části Středozemního moře. Jedná se o stát Evropské unie, do unie vstoupil stejně jako Česká republika dne 1. května 2004 a od roku 2008 je také členem eurozóny. Kvůli velmi výhodnému daňovému režimu o něm lze hovořit jako o evropském daňovém ráji.

Na Kypru má jedno ze sídel například československá investiční skupina Penta. A to v druhém největším městě Limassolu, na adrese Agias Fylaxeos & Polygnostou, 212, v C&I Center, ve druhém poschodí.

Kypr byl donedávna vhodný k široké škále byznysových účelů. Příznivý daňový systém Kypru umožňoval tamním společnostem efektivně využívat smlouvy o zamezení dvojího zdanění. Vyjma toho nabízel i osvobození od daně z dividend a licenčních poplatků a daně z příjmů ze zahraničí.

Kypr byl také velmi atraktivní jurisdikcí pro usazení mateřské (holdingové) společnosti, protože se na Kypru neuplatňovala daň z dividend. Na rozdíl od jiných evropských zemí musela pro získání této daňové výhody držet místní holdingová společnost pouze minimálně 1 procento základního kapitálu zahraniční dceřiné společnosti.

Podle informací Bisnode A Dun & Bradstreet Company mělo ke konci loňského roku na Kypru vlastníka 1 965 českých firem, což je nejméně od roku 2013. „Historického maxima bylo dosaženo v roce 2017, kdy bylo z Kypru ovládáno 2 205 českých společností, od té doby jejich počet klesá,“ upřesnila analytička Bisnode A Dun & Bradstreet Company s tím, že navzdory ztrátám se Kypr stále řadí mezi TOP 3 nejoblíbenější daňové ráje.

V praxi bude skutečný vlastník firem v registru nově označený jako „ultimate beneficial owner“ (UBO), v překladu „konečný skutečný vlastník“. „Kyperské úřady poskytují podnikatelům šestiměsíční lhůtu, aby požadovaná data zadali do registru,“ uzavřela Petra Štěpánová.

Vývoj počtu českých firem s vlastníkem na Kypru

Země

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

Kypr

1 965

2 053

2 156

2 205

2 175

2 151

2 097

2 018

1 904

1 705

Zdroj: Bisnode A Dun & Bradstreet Company

Jako daňové ráje se označují země s nízkým nebo žádným zdaněním zahraničních firem. Cílem vlád těchto zemí je přilákat zahraniční kapitál. Český stát podle analytiků přichází kvůli daňovým rájům až o desítky miliard korun ročně. Ještě větší škody způsobují praní špinavých peněz a zastírání trestné činnosti.

Téma daňových rájů se stalo aktuálním na jaře 2016, když aféra tzv. Panamských dokumentů odhalila, že desítky světově významných osob z politiky i byznysu ukrývají zisky v daňových rájích. Podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku ukázaly uniklé dokumenty firmy Mossack Fonseca také na 283 Čechů.

Tomáš Rovný