INZERCE

Vizualizace dvou jaderných bloků typu EPR1200 v lokalitě Dukovany II. Foto: EDF

Zdebor (EDF): Náš reaktor pro Dukovany II umí pracovat i s přepracovaným jaderným palivem

Dokonce i jaderné palivo lze recyklovat. Jednou z výhod francouzského jaderného reaktoru EPR je možnost využití až 30 procent paliva typu MOX, které lze později přepracovat pro další použití. To znamená, že reaktor si během provozu vyrábí část paliva pro budoucí provoz, uvedl ředitel české pobočky EDF Nuclear Czechia Roman Zdebor.

MOX je zkratka z anglického Mixed Oxide Fuel. Toto palivo nabízí alternativu k jadernému palivu s nízko obohaceným uranem používaným běžně v lehkovodních reaktorech. Vzhledem k obsahu plutonia je náročnější na manipulaci. Aktivní zóna reaktoru EPR1200 může obsahovat až 30 procent palivových souborů vyrobených z paliva MOX, což je přepracované palivo buď z dříve použitého paliva téhož bloku, nebo z jiných bloků stejného typu.

Výhodou paliva MOX je, že může být znovu přepracováno, čímž se snižuje množství jaderného odpadu. Také se tím sníží spotřeba nového uranu. Kompletní řetězec této technologie má dnes k dispozici pouze Francie a Rusko, řekl dále Roman Zdebor Ekonomickému deníku. Konkurenti EDF v dukovanském tendru tuto možnost nenabízejí.

„Francie ve svých jaderných elektrárnách palivo MOX úspěšně zavedla a ověřila, čímž došlo ke zvýšení efektivity a posílení udržitelnosti. Tyto technické inovace jsou plně integrovány do projektu EPR1200, který navrhuje společnost EDF pro nové české bloky. Zvládnutí palivového procesu MOX společností EDF a naše ochota podělit se o tuto technologii a zkušenosti jsou důkazem našeho závazku výrazně snižovat objem odpadu,“ doplnil Roman Zdebor.

Podle roční zprávy Eurostatu využití MOX paliva v posledních letech klesá, konkrétně množství použitého plutonia se zmenšilo z 11,6 tuny v roce 2014 na loňské 3 tuny. Zmíněné tři tuny umožnily v loňském roce náhradu 277 tun přírodního uranu. Podle Eurostatu se v zemích EU loni využívalo MOX palivo v části francouzských reaktorů a také v jediné nizozemské jaderné elektrárně Borselle.

Čekání na jméno vítěze

Všichni tři účastníci soutěže na stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech – americko-kanadský Westinghouse, francouzská EDF i korejská společnost KHNP – podali 31. října závaznou nabídku. Součástí nabídky je opce na stavbu dalších tří bloků stejného typu v Dukovanech a Temelíně.

Skupina ČEZ, jejíž dceřiná společnost Elektrárna Dukovany II je investorem nové elektrárny, nyní posuzuje nabídky z ekonomického, obchodního a technického hlediska. V polovině února by měla vládě předat zprávu o vyhodnocení nabídek s pořadím uchazečů. S vítězem tendru chce ČEZ podepsat smlouvu do konce příštího roku.

David Tramba