INZERCE

Jiří Faltýnek, syn šéfa poslanců hnutí ANO Jaroslava Faltýnka Foto: Tomáš Rovný

„Zde zahynuli otec a syn Faltýnkovi,“ stálo v e-mailu. Žalobce ale trestní oznámení o vyhrožování odložil

„Rodinná tragédie nebo vyřizování účtů mafie? Majitel chaty Jiří F. (37) zahynul jen pět dnů po svém otci Jaroslavovi F. (59).“ E-mail s fotografií rodinné rekreační chaty a textem o úmrtí a mafii dorazil do e-mailu syna šéfa poslanců hnutí ANO 2011 Jaroslava Faltýnka Jiřího v dubnu. Odesilatel použil švýcarský účet. Nebyla to první výhrůžka, která se objevila po kauze ofocených deníků Faltýnka seniora. Byla ovšem první, kde se objevilo slovo smrt a autor přiložil foto rodinného majetku.

Synovi šéfa poslanců hnutí ANO 2011 Jaroslava Faltýnka Jiřímu Faltýnkovi dorazil počátkem dubna e-mail, ve kterém se píše o smrti otce i syna. Ekonomický deník získal tuto informaci z brněnských policejních kruhů, kde se před nějakým čase objevila.

Existenci výhrůžného e-mailu poté Ekonomickému deníku potvrdil i sám Faltýnek junior.

Pisatel e-mail Faltýnkovi mladšímu formuloval jako tiskovou zprávu, na které byla i fotografie rodinné chaty Faltýnků, kterou mají ve Velkém Vrbně na pomezí Kralického Sněžníku a Jeseníky. Zpráva odešla ze švýcarské e-mailové adresy.

„Rodinná tragédie nebo vyřizování účtů mafie? Majitel chaty Jiří F. (37) zahynul jen pět dnů po svém otci Jaroslavovi F. (59).“ Zaslaná zpráva je záměrně částečně začerněná a její součástí je i další vyjádření anonyma: „Zpráva z budoucnosti? Nesmysl, ale raději jsme ji trochu začernili, Pelta, Kratochvílová či Berbr jsou vlastně rádi, že si je poseděli, lepší než ležet v černém pytli.“

Protože byla Faltýnkova manželka v té době v pokročilém stadiu těhotenství a text e-mailu nebyl vybíravý, rozhodl se obrátit na policii kvůli nebezpečnému vyhrožování.

„Nikdy mi nebylo takto vyhrožováno. Rozhodně tyto skutečnosti nechci podcenit a brát na lehkou váhu, především proto, že má žena se nachází v pokročilém stádiu těhotenství. Tato situace nastala pouhý den poté, co byly zveřejněny informace z osobního diáře mého otce, poslance Jaroslava Faltýnka. Osobně nedokážu posoudit, jak spolu tyto dvě události mohou souviset, ale předpokládám, že souvislost zde velmi pravděpodobně existuje,“ měl podle zdrojů Ekonomického deníku napsat Faltýnek junior do trestního oznámení.

Nebyly to výhrůžky jako na Facebooku

„Je to pravda, je to zhruba měsíc a půl stará záležitost. Přišel mi poměrně sofistikovaně vytvořený e-mail, v jeho textu bylo něco v tom smyslu, že já a můj otec máme být v průběhu května usmrceni. Dikci toho e-mailu vnímám jako velmi vážnou, když pominu výhrůžky na Facebooku, kde mi lidi psali sprosté věci, ale nebylo to vyhrožování smrtí. Někdo si vyfotil naši rodinnou chatu a v e-mailu stálo to, že se ta vražda má stát právě tam. Napsal fiktivní tiskovou zprávu, že bylo nalezeno moje mrtvé tělo pět dní po nálezu mrtvého těla otce. Odešlo to z adresy Protomail,“ potvrdil Jiří Faltýnek Ekonomickému deníku.

Faltýnek proto podal podle svých slov trestní oznámení Krajské státní zastupitelství v Brně. „Z krajského státního zastupitelství mi přišlo, že to předávají na městské státní zastupitelství kvůli místní příslušnosti,“ podotkl Faltýnek.

Na otázku, zda byly zahájeny úkony v trestním řízení kvůli nebezpečnému vyhrožování, odvětil Faltýnek záporně. „Nedávno mi ale přišlo, že to odložili,“ kroutí hlavou Faltýnek junior.

Souvislost s Faltýnkovými diáři

Jiří Faltýnek si dává výhrůžný e-mail do úzké souvislosti s články o jeho otci, které vycházely v dubnu na severu Seznam Zprávy.

„Svět předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka je plný zakázek, lobbingu za kamarády či za dotace pro kamarády. Tak druhého muže hnutí ANO odkrývají jeho vlastní poznámky, které Seznam Zprávy v minulých měsících získaly a rozklíčovaly z nich jednotlivé akce premiérova klíčového spolupracovníka. Jak Jaroslav Faltýnek dokáže s politickým vlivem v zádech pomáhat svým kamarádům, ukazuje případ exekutora Dalimila Miky, jinak také souseda z lyžařského areálu Paprsek v Jeseníkách,“ napsal například server.

Šéf poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Foto: Jan Hrbáček

Právě chatu Faltýnkových na Paprsku zmiňuje, a přiložil i její fotografii, i anonymní pisatel švýcarského e-mailu, který došel do schránky Faltýnka juniora den poté, co Seznam Zprávy začal zveřejňovat sérii článků o jeho otci.

Žalobce: Výhrůžka může být vykládána jako obava

Ekonomický deník zjišťoval v kruzích státního zastupitelství, jak s trestním oznámením Faltýnka juniora naložilo. Městské státní zastupitelství v Brně jeho oznámení neodložilo, jak Ekonomickému deníku sdělil Faltýnek, ale založilo.

„Pro naplnění zákonných znaků skutkové podstaty přečinu nebezpečného vyhrožování je nutno, aby potenciální pachatel jinému vyhrožoval některou z variant – usmrcení, těžké újmy na zdraví nebo jiné těžké újmy – takovým způsobem, že to může vzbudit důvodnou obavu. Z oznamované fiktivní tiskové zprávy s budoucím datem je však patrno, že tato mohla být jeho autorem formulována z různých důvodů, či k různému účelu. Jestliže je nutno v trestním procesu vycházet rovněž ze zásady in dubio pro reo, v pochybnostech ve prospěch pachatele, není možno vykládat předmětnou formulaci, coby přímo učiněnou výhrůžku. Oznamované smyšlené konstatování totiž může být vyloženo například jako obavu o osobu Jiřího Faltýnka nebo osobu Jaroslava Faltýnka. Výklad obsahu této zprávy, coby nepřímo učiněnou výhružku zabitím, učiněnou patrně něčím frustrovaného odpůrce Jaroslava Faltýnka, je totiž možno opřít toliko o domněnky a spekulace, bez potenciálu smysluplného a úspěšného zahájení a provádění trestního řízení,“ měl Jiřímu Faltýnkovi napsat žalobce Městské státní zastupitelství v Brně Pavel Klimeš.

„Další kroky v této věci zkonzultuji se svým právním zástupcem,“ doplnil k zjištění Ekonomického deníku o rozhodnutí žalobce Jiří Faltýnek.

Hrozba se limitně blížila nule

Zcela jinak postupovaly orgány činné v trestním řízení v případu Lukáše Bracháčka. Bracháček, který žil ve Španělsku, odtamtud zaslal 8. ledna 2021 e-mail manažerovi hnutí ANO, poslanci Janu Richterovi. V něm uvedl, že pokud Babiš do pěti dnů neodstoupí, zabije premiéra, jeho manželku i děti.

Podle státního zástupce Jana Lelka muži vadila restriktivní vládní opatření související s koronavirovou pandemií. Připustil ale, že „hrozba provedení následku se limitně blížila nule“.

Za vydírání člověka kvůli jeho politickému přesvědčení hrozilo muži dva až osm let odnětí svobody. Lelek pro něj původně v obžalobě navrhoval dvouletý trest vězení.

Bracháčkův obhájce Pavol Mlej ale následně inicioval sjednání dohody. Její součástí je také to, že muž se musí ve zkušební době zdržet neoprávněných zásahů do práv jiných lidí, a to i prostřednictvím sociálních sítí nebo jinou formou elektronické komunikace. Propadl mu rovněž mobilní telefon, ze kterého vyděračský e-mail odeslal.

Jan Hrbáček