INZERCE

Žďárský ŽDAS dokáže vyrobit odlitky až do váhy 50 tun. Foto: ŽĎAS

Žďárský ŽDAS podepsal smlouvu na rekonstrukci vodních elektráren na Ukrajině. Za války byly zasaženy padesátkrát

Ukrajinská státní hydroenergetická společnost Ukrhydroenergo podepsala memorandum o spolupráci s českou strojírenskou společností ŽĎAS na rekonstrukci a rozvoji ukrajinské hydroenergetiky. Cílem spolupráce obou stran je rozvoj palivového a energetického komplexu Ukrajiny a vytvoření pobídek a záruk na státní úrovni na podporu investic a inovativních technologií v energetickém sektoru.

Generální ředitel společnosti Ukrhydroenergo Ihor Syrota během setkání u podpisu memoranda uvedl, že ukrajinští odborníci jsou připraveni podělit se s českými kolegy o své zkušenosti týkající se práce v energetice v době války a jsou také ochotni se poučit z českých zkušeností při realizaci inovativních energetických projektů.

„Během války bylo na našich zařízeních provedeno více než 50 zásahů a přišli jsme o část pracovních kapacit. Zvláště kritická byla ztráta vodní elektrárny Kachovka. Proto budeme potřebovat pomoc všech zemí, abychom překonali kritickou situaci v energetice země. Snažíme se co nejrychleji zotavit a splnit úkol stanovený ukrajinským prezidentem – být plně připraveni na podzimně-zimní období. Nepřítel je však mazaný a nebude váhat zasadit naší energetické infrastruktuře zničující úder, zejména v zimě. Naším úkolem je maximálně se zotavit a vybudovat obranné struktury,“ zdůraznil Syrota.

Chvíle před podpisem memoranda ŽĎASu s Ukrhydroenergo. Foto: ŽĎAS

Generální ředitel ŽĎAS Pavel Cesnek vyjádřil plnou připravenost společnosti podílet se v rámci svého výrobního programu na projektech v oblasti energetiky a zapojit se do obnovy poničené infrastruktury na Ukrajině.

„Máme zájem o spolupráci v obchodní sféře, protože ekonomická diplomacie je nejlepší diplomacií. V České republice věříme, že Ukrajina vyjde z boje proti agresi vítězně. Nyní poskytujeme Ukrajině podporu. A jsme připraveni spolupracovat a podporovat Ukrajinu při obnově a poskytovat všestrannou podporu na mezinárodní úrovni i po skončení války,“ uvedl mimořádný a zplnomocněný velvyslanec ČR na Ukrajině Radek Matula.

Český velvyslanec na Ukrajině Radek Matula a generální ředitel společnosti Ukrhydroenergo Ihor Syrota. Foto: Ukrhydroenergo

Výrobní program společnosti ŽĎAS je zaměřen na tvářecí stroje, zařízení pro volné kování, zařízení na zpracování šrotu, hydraulické lisy, zařízení na zpracování válcovaných výrobků, zařízení pro rovnání materiálu, inspekční a rovnací linky pro úpravu tyčí a kusové dodávky pro válcovny. Společnost se specializuje také na výrobu odlitků od 200 do 50 000 kilogramů, výkovků od 20 do 9000 kilogramů, ingotů od 500 do 20 000 kilogramů a modelů nebo lisovacích nástrojů především z oblasti automobilového průmyslu.

ŽĎAS dodává zařízení vodních elektráren, hydraulických turbín všech typů a velikostí, včetně vypracování základní a detailní projektové dokumentace, montáže a garančního měření na místě.

Tým sídlící v Blansku navazuje na dlouholeté zkušenosti s výzkumem a výrobou hydraulických turbín v tomto městě.

„Velký důraz je kladen na vysoce kvalitní hydraulické a mechanické provedení našich strojů. Nejmodernější výpočetní metody CFD a FEM se používají k optimalizaci jednotlivých komponent a ke kompletaci hydraulických strojů, aby byla zajištěna vysoká účinnost a životnost bez jakýchkoli provozních problémů. Při konstrukci stroje jsou použity moderní materiály odolné vůči kavitaci a šetrné k životnímu prostředí,“ lze se dočíst na webu strojírny.

Vlastníkem ŽĎASu je Čínským státem ovládaná akciová společnost CITIC Europe Holdings z CITIC Group, která v dubnu 2019 převzala aktivity zkrachovalé korporace CEFC ve střední Evropě.

(hrb)