INZERCE

Ilustrační foto: Pixabay

Zavření maloobchodního prodeje bylo protiústavní. Stát musí uhradit všechny škody, říká svaz

Svaz obchodu a cestovního ruchu apeluje na vládu, aby do týdne připravila návrh na náhradu škod způsobených jejími protiústavními kroky. V opačném případě podle něj hrozí desítky tisíc žalob. Zároveň požaduje, aby se obchody během několika dní otevřely.

Podnět ohledně prověření ústavnosti omezení maloobchodního prodeje podala loni v listopadu skupina 63 senátorů. Reagovala tak na rozhodnutí vlády uzavřít většinu prodejen bez řádného zdůvodnění. Rozhodnutí Ústavního soudu ČR nyní potvrdilo protiústavnost omezení maloobchodního prodeje v loňském roce.

Obchody jsou bezpečné

„Považuji za skutečně dobrou zprávu, že Ústavní soud uznal tento krok jako protiústavní, a rád bych v této souvislosti vyslovil poděkování senátorům v čele s Lukášem Wagenknechtem za jejich iniciativu. Senát skutečně sehrává svou kontrolní roli a věřím, že bude v definování limitů pro svévolné postupy vlády pokračovat i nadále. V tuto chvíli vyzývám představitele vlády, aby se majitelům a provozovatelům protiústavně uzavřených obchodů veřejně omluvili a do týdne schválili systém, kterým zajistí náhradu způsobené škody ve výši sto procent průměrných tržeb za celou dobu protiústavní uzavírky,“ uvedl prezident svazu Tomáš Prouza.

Podle svazu všechna data o místech nákazy potvrzují, že jsou obchody bezpečným místem. Do hygienických opatření pro bezpečí zákazníků i zaměstnanců sektor obchodu nainvestoval už více než 7 miliard korun.

„Ústavní soud potvrdil neurčitost zákazů vůči podnikatelům, navíc přístup podle kritéria prodávaného zboží byl nerovný a diskriminační. Vláda nijak nedoložila, že právě uzavřené provozovny představují epidemiologickou hrozbu. Vláda nikdy neobhájila, že by uzavření prodejen třeba s dětskou obuví nebo se zimním oblečením jakkoliv pomohlo v boji s pandemií. Obhájit to totiž není možné. Nyní se tedy všichni mohou připravit na otevření, neboť vláda bude muset konečně ukončit svůj diskriminační přístup,“ zdůrazňuje Tomáš Prouza.

Dle jeho slov by vláda měla okamžitě do praxe zavést rovný postup vůči všem obchodům. V souladu s ústavními principy by měla přestat diskriminovat jednotlivé obchodníky podle typu prodávaného zboží a zavést taková hygienická pravidla, která umožní bezpečně otevřít všem. Podle něj jsou obchody na otevření a dodržování pravidel připraveny.

Zastavení restrikcí

Rozhodnutí Ústavního soudu přivítaly i Podnikatelské odbory. „Vláda jednala v zásadním rozporu s ústavou a cíleně tak likvidovala a šikanovala živnostníky a drobné podnikatele,“ říká předseda odborů Radomil Bábek. Upozorňuje také na to, že ještě na sklonku minulého roku se ministr obrany a člen krizového štábu Lubomír Metnar zaštiťoval odbornými analýzami, které měly potvrzovat, že se virová nákaza šíří nejrychleji právě v maloobchodech. Tyto analýzy však nikdy nepředložil a nebyly předloženy ani jako důkaz pro rozhodování soudu. Soud naopak konstatoval, že z žádného relevantního zdroje není patrné, na základě čeho vláda rozhodovala.

Nález Ústavního soudu ovšem neznamená otevření maloobchodu, protože stávající opatření jsou vyhlášena na základě nového nouzového stavu.

„Rozhodnutí zavřít malé obchody však vláda znovu nijak neodůvodnila. Podnikatelské odbory tedy požadují okamžité zastavení restrikcí a nápravu stavu. Tedy plné otevření všech obchodů, bez rozdílu,“ říká Radomil Bábek. I podle něj je na místě otázka plné náhrady škod, které vláda způsobila živnostníkům a drobným podnikatelům svým nezákonným konáním.

Tomáš Rovný