Česku se zatím nedaří ani částečně snižovat závislost na dovozu ruské ropy a plynu. Naopak, podíl Ruska na pokrytí spotřeby ropy v rafineriích vzrostl z 50 na 70 procent.Současně Rusové bohatnou na snaze obchodníků i vlády zaplnit co možná nejdříve podzemní zásobníky plynu. K předzásobení „dokud to jde“ došlo také u jaderného paliva.

Varující je například rostoucí závislost na ruské ropě. Zatímco v minulých letech se podíl Ruska pohyboval okolo 50 procent, v březnu a dubnu už byl skoro 70procentní. Naopak dosud stabilní dovoz lehké ropy z Ázerbájdžánu, Kazachstánu a Spojených států se v posledních měsících snížil. O příčinách tohoto jevu lze jen spekulovat, majitel rafinerií Orlen Unipetrol totiž nákupní strategii komentuje jen v obecné rovině.

Vysvětlením může být technologická odstávka – takzvaná zarážka – rafinerie v Kralupech nad Vltavou, která probíhala letos od poloviny března do půlky dubna. Právě zařízení v Kralupech zpracovává lehkou ropu hlavně z Kaspické oblasti. Jistou roli zde mohou hrát i nižší ceny. Jak vyplývá z čísel zveřejněných Českým statistickým úřadem, ruská ropa v přepočtu na tunu dovezenou do Česka v dubnu meziročně podražila o necelých 20 procent, zatímco kazachstánská o 55 a ázerbájdžánská o 69 procent.

Dovoz ropy do Česka (tisíc tun)

měsícRuskoÁzerbájdžánKazachstánUSA
leden 20222701721940
únor 2022265199092
březen 2022326271050
duben 202233572850
Objem dovozu ropy do Česka za leden až duben 2022, tisíc tun. Zdroj: ČSÚ

Diverzifikovat se zatím nedaří ani dodávky zemního plynu. Podle údajů Českého statistického úřadu zůstává Rusko prakticky monopolním dodavatelem plynu do Česka, nepočítáme-li nevýznamné nákupy z Polska v hodnotě zhruba 5 milionů korun měsíčně. Sice se objevily první zprávy o dodávce zkapalněného zemního plynu z USA prostřednictvím slovenské společnosti SPP, ale ten ve statistických datech ukáže nejdříve za měsíc.

Nákup plynu se v posledních měsících výrazně prodraží. Hodnota dovozu v dubnu dosáhla rekordních 27 miliard korun (za pouhý jeden měsíc!), meziroční zvýšení bylo skoro osminásobné. Ve snaze zaplnit podzemní zásobníky dokud je to možné dováží Česko víc plynu, v dubnu to bylo o 50 procent nad úrovní stejného měsíce loňského roku. Cena za dovezený metr krychlový byla pětkrát vyšší než loni.

Australské uhlí místo ruského

Pokud chcete aspoň jednu dobrou zprávu, klesá závislost na dovozu černého uhlí z Ruska. Objem dovozu za leden až duben klesl na 42 tisíc tun, meziročně to bylo o 58 procent méně. Nově se mezi importéry objevila Austrálie s dodávkou 97 tisíc tun uhlí, dovoz z USA vzrostl o 83 procent na 119 tisíc tun. Hlavním importérem zůstává Polsko s objemem dodávek 1,16 milionu tun za první čtyři měsíce roku.

Šance je brzké snížení dovozní závislosti na Rusku je také v oblasti dodávek palivových souborů pro jaderné elektrárny, i když tady také letos objem i hodnota dovozu rostou vzhledem ke snaze předzásobit se. ČEZ v dubnu podepsal smlouvu, podle které nahradí ruský Tvel v roli výrobce palivových souborů pro temelínské reaktory západní dodavatelé. „Pokud jde o Temelín, dobíhají ještě dodávky z Tvelu dle stávajícího kontraktu. Současně finalizujeme smlouvy se společnostmi Westinghouse a Framatome,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Mohlo by vás zajímat

Celkově platí, že vývoj zahraničního obchodu s Ruskem se vyvíjí velmi neradostným směrem. Zatímco hodnota českého exportu do Ruska v dubnu klesla meziročně o 80 procent na 1,67 miliardy korun (což je zhruba na úrovni vývozu do Litvy či Portugalska), hodnota dovozu z Ruska vzrostla čtyřnásobně na dosud rekordních 33,8 miliardy korun.

David Tramba