INZERCE

Zatímco Apple krátí produkci iPhonů, tak zaměstnanost v eurozóně povzbudivě roste

Applu se hromadí na skladech iPhony, v eurozóně se hromadí volná pracovní místa. Především v Německu a ve Španělsku.

Začátek roku z pohledu globální ekonomiky se stále nejeví příliš optimisticky, přičemž negativní zprávy jakoby měly tendenci se kumulovat. K pokračující mizérii čínských dat a problémům na Blízkém východě se nyní přidává i harašení zbraněmi v Severní Koreji. A především ikona amerického akciového úspěchu – firma Apple – hlásí, že mobily s jablkem již nejdou tak na dračku a hromadí se ve skladech.

Ne vše však vypadá tak chmurně. Výborné zprávy naopak stále přicházejí z trhu práce v eurozóně. Pozitivní přírůstky zaměstnanosti přitom nehlásí jen tradiční lokomotiva Německo (kde míra nezaměstnanosti klesla na nejnižší hodnoty od sjednocení) či znovuzrozený irský tygr, ale především i Španělsko.

Zde v uplynulém měsíci vzrostl počet nově zaregistrovaných k platbám sociálního zabezpečení (proxy proměnná pro růst zaměstnanosti) o 85 tisíc, což je historicky vůbec nejlepší měsíční výsledek trhu práce. Ve Španělsku, které je největší ze zranitelných ekonomik jihu eurozóny, sice stále zůstává míra nezaměstnanosti vysoko (na úrovni 21 %), avšak rychle klesá, což svědčí o rychlém růstu tamní ekonomiky.

Nicméně k tomu, aby se globální trhy zklidnily, nepostačí povzbudivá data z evropského trhu práce. Chtělo by to také podobně dobré zprávy i z americké ekonomiky – nejlépe pak rovněž z trhu práce. A proto budou tak důležité hlavně páteční statistiky o tvorbě nových pracovních míst v USA v prosinci.

Ty by podle našich odhadů neměly dopadnout špatně (očekáváme přes 200 tisíc nových pracovních míst) a to přesto, že náš běžící odhad pro růst americké ekonomiky ukazuje na její další zpomalení HDP na konci minulého roku (na úroveň 1,4 % anualizovaného mezikvartálního růstu).

Jan Čermák, analytik ČSOB