INZERCE

Jaderná elektrárna Temelín, pohled z jižní strany. Foto: David Tramba

Zatím to jde dobře. Všichni tři uchazeči podali závazné nabídky na nový blok v Dukovanech

Americko-kanadský Westinghouse, francouzská EDF i korejská společnost KHNP. Všichni tři účastníci soutěže na stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech dnes podali závaznou nabídku. Čas na to měli do dnešních 11:00 hodin. Oznámila to dnes Skupina ČEZ, jejíž dceřiná společnost Elektrárna Dukovany II je investorem nové elektrárny.

Jak ČEZ dále uvedl, následovat bude posouzení nabídek z ekonomického, ale i obchodního a technického hlediska. Model hodnocení je nastaven za základě doporučení Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Nabídky byly předány elektronicky, prostřednictvím speciálního šifrování a unikátně zabezpečeného úložiště.

„Jsme rádi, že se potvrdil silný zájem všech tří uchazečů o stavbu nového jaderného zdroje v České republice. Od zahájení tendru v březnu loňského roku jsme viděli pečlivou přípravu od všech uchazečů. Nyní provedeme vyhodnocení nabídek a podle smlouvy se státem předáme hodnotící zprávu ministerstvu průmyslu a obchodu, potažmo vládě ČR k finálnímu schválení,“ říká člen představenstva a ředitel divize nová energetika ČEZ Tomáš Pleskač.

Předpoklad je, že smlouvy budou finalizovány během příštího roku. Po finálním podpisu smluv bude následovat příprava projektové dokumentace tak, aby bylo možné stihnout termín zahájení zkušebního provozu nového bloku v roce 2036. Dukovanský nový blok bude postaven vedle stávající elektrárny z 80. let minulého století a v budoucnu nahradí část jejího výkonu.

Závazná nabídka na jeden reaktor plus indikativní na tři další

Jako první ze tří uchazečů v úterý dopoledne komentoval podání nabídky francouzský koncern EDF. Ten uvedl, že nabídka obsahuje jeden reaktor EPR1200 pro lokalitu Dukovany včetně budoucí dodávky palivových souborů a dále indikativní návrhy na stavbu dalšího bloku v lokalitě Dukovany a dvou bloků v lokalitě Temelín.

„Jako jediný dodavatel a stavitel třetí generace jaderných reaktorů v Evropě věříme, že dlouhodobé strategické partnerství, které navrhujeme, vytvoří precedens pro náš kontinent a poslouží jako páteř odolnějšího a nezávislého evropského jaderného průmyslu. Jsem přesvědčen, že partnerství mezi ČEZ a EDF ještě více podpoří naši roli dvou předních evropských jaderných operátorů, kteří se zavázali podporovat energetickou nezávislost Evropy a dosáhnout nulových emisí,“ uvedl v tiskové zprávě generální ředitel EDF Luc Rémont.

Společnost Westinghouse Electric Company potvrdila, že dnes spolu s partnerskou stavební společností Bechtel předložila návrh na dodávku až čtyř reaktorů AP1000 v Dukovanech a Temelíně. Reaktory AP1000 označuje za „nejbezpečnější a nejpokročilejší jadernou technologii současnosti.“

Westinghouse připomněl, že má hluboké vazby na český jaderný průmysl, které sahají až do roku 1993, kdy začaly dodávky pokročilých přístrojových a řídicích systémů pro první dva bloky Jaderné elektrárny Temelín. Od příštího roku začne Westinghouse dodávat jaderné palivo do obou českých jaderných elektráren a nahradí tak stávajícího ruského dodavatele, podnik Tvel z koncernu Rosatom.

Jak jsme uvedli včera, společnost Elektrárna Dukovany II ze Skupiny ČEZ obdržela od ministerstva průmyslu a obchodu územní rozhodnutí pro nový jaderný zdroj v Dukovanech na Třebíčsku. To je od začátku připravováno a řešeno pro dva jaderné bloky o výkonu 1000 až 1200 megawattů. Již dříve ČEZ obdržel souhlasné stanovisko k posouzení vlivu na životní prostředí (EIA) a povolení k umístění jaderného zařízení od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Odložený termín

Tendr na nový jaderný blok v Dukovanech byl oficiálně zahájen v březnu 2022. Předběžné nabídky podali tři uchazeči – Westinghouse, EDF a KHNP – loni v listopadu. Všichni nabízejí reaktor třetí generace o výkonu 1000 až 1200 megawattů. Vítěz tendru by následně mohl stavět také druhý blok Elektrárny Dukovany II a třetí a čtvrtý blok v Temelíně.

Během léta situaci zdramatizoval Westinghouse, který dočasně působil dojmem, že o účast v českém jaderném tendru ztrácí zájem a že nabídku možná vůbec nepodá. Až po odkladu podání nabídek, které na přání Westinghouse oznámil ČEZ v polovině září, se situace vyjasnila. Ředitel českého zastoupení Westinghouse Petr Brzezina následně různým médiím poskytl rozhovory, ve kterých zájem o účast v tendru potvrdil.

(dtr)