Koncem minulého týdne bylo do insolvenčního řízení společnosti Arca Investments přihlášeno 460 pohledávek za 4,78 miliardy korun. Pohledávky bude možné přihlašovat ještě čtyři týdny, poté dvouměsíční lhůta skončí. V tuto chvíli není úplně jasné, zda se mohou věřitelé přihlásit jen u nás, nebo raději i na Slovensku. O krachu skupiny se přitom mluví už rok.

V polovině května o úpadku rozhodl Krajský soud v Praze. Z jeho rozhodnutí vyplývá, že většina, tedy celkem 1574 věřitelů, je z České republiky. Další pak ze Slovenska, kde má společnost centrálu. Samotná skupina ohlásila, že její výše dluhů dosahuje 18,6 miliardy korun.

Česká republika, nebo Slovensko?

Doposud není úplně jasné, kde přesně bude insolvenční řízení vedeno. Podle společnosti Langmeier & Co., která zastupuje několik set věřitelů, je jedním z důvodů pro pomalejší přihlašování pohledávek právě nejistota, kde bude hlavní insolvenční řízení probíhat. 

„To sice stále není stoprocentní, ale už se zdá téměř jisté, že to bude na Slovensku,“ říká Jan Langmeier.

Z tohoto důvodu také doporučuje přihlásit případnou pohledávku v obou zemích, což s sebou však nese určitá rizika. První z nich se týká držitelů směnek. Soud po nich totiž bude požadovat originál.

 „Minulý týden zasedal předběžný věřitelský výbor a i toto se zde řešilo. Já osobně se angažuji v tom, aby byl nastaven bezpečný mechanismus, jak budou moct věřitelé a jejich právní zástupci přihlásit pohledávky jak v České republice, tak na Slovensku. Pracujeme na tom,“ uvádí Jan Langmeier.

Mohlo by vás zajímat

Advokátní kancelář pohledávky od českých klientů plánuje přihlásit až poté, co bude mít jistotu, že nic neohrozí jejich přihlášení i na Slovensku.

Stovky věřitelů

Jak již Ekonomický deník dříve uvedl, k věřitelům se v České republice hlásí stovky podnikatelů a majitelů menších a středních podniků. 

Nicméně pohledávku ve výši 22 milionů korun přihlásila třeba i společnost Tesco SW či IMOS Invest, kterému skupina dluží téměř 60 milionů korun. Typická výše pohledávky se pohybuje okolo tří milionů korun.

Advokátní společnost Langmeier & Co. tvrdí, že veškerá nová zjištění ji utvrzují v tom, že se skupina Arca Investments chovala jako tazvaná černá banka. 

„Nedávno jsme například popsali, jakým způsobem fungoval například fond Nova Money Market, který technicky sloužil k financování Arcy a dnes je největším nezajištěným věřitelem,“ říká Jan Lagmeier. Dle jeho slov tento případ potvrzuje, že se Arca jako banka chovala, přestože k tomu neměla licenci. 

Podle všeho skupina doplatila na vysoké zadlužení, zejména směnky s vysokým úročením a krátkou dobou splatnosti.

ede