Náměstek pražského primátora Jiří Pospíšil (TOP 09) na čtvrtečním mimořádném zasedání zastupitelů odmítl jakoukoliv svou úlohu v korupční kauze Dozimetr. Zdůraznil, že má čisté svědomí. Zastupitelé ale diskutovali i o možném střetu zájmů dotýkající se této kauzy. Zakládajícím partnerem konzultační firmy Grant Thornton Advisory, která v případě Dozimetru vyhrála nezávislý audit, je totiž David Pirner, který je zároveň sponzorem hnutí Praha sobě. A jak vyplývá z dokumentů, který má Ekonomický deník k dispozici, tato firma vyhrála i další zakázky pro městské firmy. Celkem za více než 30 milionů korun.
„Tato firma má šetřit, jak to bylo s Dozimetrem? To nemůžeme myslet vážně. Navrhuji dát této firmě výpověď, jinak to ztrácí smysl a děláme zde šaškárny,” reagoval na mimořádné schůzi zastupitel David Vodrážka (ODS). Zastupitelka Hana Kordová Marvanová (bez pol. příslušnosti) uvedla, že v současnosti audity spadají pod radního Adama Zábranského, který má na starosti legislativu a požádala, aby se ke střetu vyjádřil.
Zastupitelé se na mimořádné schůzi zabývali tím, že zakládajícím partnerem konzultační firmy Grant Thornton Advisory, která vyhrála nezávislý audit ke kauze Dozimetr, vypisovaný Magistrátem hlavního města Prahy (MHMP), je David Pirner, který je zároveň sponzorem hnutí Praha sobě a také členem jejich týmu Praha 2 sobě. Z dokumentu, který má redakce k dispozici, vyplývá, že za dobu působení Praha sobě ve vedení města vydělala tato firma za období říjen 2018 až únor 2023 téměř 33,5 milionů korun. Společnost totiž dělala posudky, audity, ekonomické analýzy v městských firmách, které měl pod sebou exnáměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (za Praha sobě). Konkrétně pro Dopravní podnik hl. m. Prahy v součtu zakázka čítala přes deset milionů korun, pro Technickou správu komunikací hl. m. Prahy čtyři, pro magistrát pak více než 18 milionů korun. A i v případě kauzy Dozimetr vyhrála nezávislý audit.
Hlavní město Praha, jak vyplývá z dalších dokumentů, které má redakce k dispozici, se společností Gran Thornton Advisory také uzavřelo v srpnu smlouvu o provedení hloubkových auditů veřejných zakázek a matejkových transakcí ve společnostech založených hlavním městem i v prostředí Magistrátu hl. m. Prahy za období 2010-2022, a to v ceně dva miliony korun (bez DPH). Jak se uvádí ve smlouvě, nabídka byla vyhodnocená jako „nejvýhodnější”.
Radní Zábranský pak na jednání uvedl, že jeho role není, aby bych zasahoval do toho, kdo zakázky bude dělat. „Jen se nechávám pravidelně informovat,“ uvedl. Potvrdil, že Grant Thornton byl ale vybrán u auditu na magistrátní zakázky. „Já si ale myslím, že není možné jen tak vypovědět smlouvu, ale to je na prověření legislativou, když proběhlo otevřené výběrové řízení a tento uchazeč byl nejlepší. A za druhé si nejsem jistý konstruktem, že tato společnost je napojena na politické subjekty z Dozimetru,” sdělil.
Ekonomický deník požádal Davida Pirnera i Hnutí sobě o vyjádření. „Grant Thornton je nadnárodní renomovaná společnost a má jistě nejpřísnější směrnice týkající se střetu zájmů. Jde o pokus odvrátit pozornost od zjištění Deníku N, že Jiří Pospíšil organizoval schůzku v Itálii, kde se seznámil Redl (podnikatel Michal Redla) s Fremrem (poradcem Jiřím Fremrem) a to odstartovalo Dozimetr,“ uvedla pro Ekonomický deník za Hnutí sobě Cecílie Antůšková. David Pirner do doby vydání článku své vyjádření nezaslal.
V kauze Dozimetr policie obvinila několik lidí kvůli ovlivňování zakázek v dopravním podniku (DPP). Mimo jiné tehdejšího náměstka pražského primátora a starostu Lysolají Petra Hlubučka (dříve STAN), bývalého finančního ředitele DPP Mateje Augustína nebo podnikatele Michala Redla. Skupina obviněných podle policie systematicky obsadila klíčové pozice v podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení s cílem získat úplatky.
Pospíšil obvinění odmítá
Svolání mimořádného jednání, vedle zastupitelů opozičních ANO a SPD, podpořilo také devět z 11 městských radních včetně samotného Pospíšila. Podpisy nepřipojila naopak opoziční Praha sobě, která chtěla přesvědčit Piráty a STAN k Pospíšilovu odvolání, což se jí nepodařilo.
„Informace, které jsou zde šířeny, zvláště v poslední době, že jsem hlavou nějaké organizované skupiny, nebo že něco iniciuji, jsou nepravdivé. Opět opakuji: já v této kauze, která zde je takto debatována, nejsem podezřelý, ani obviněný. Kdybych byl hlavou nějaké organizované skupiny, jak je zde naznačováno, pak jsem přesvědčen, že zkrátka jsem obviněný. A to tak není, a nejsou pro to žádné důvody,“ řekl na mimořádném zasedání magistrátu Pospíšil. Doplnil, že policie postupně dokončuje trestní řízení a až pokud budou vzneseny žaloby, pak se tato věc stene veřejnou, protože bude projednávána v hlavním řízení. „V té chvíli,už bude zcela zjevné, kdo v té kauze nese nějakou roli, a kdo uměle přimíchán, protože se to hodí politické konkurenci. Až mě obviní, první vyvodím z toho důsledky a sám odstoupím a odejdu. Nebudu čekat na další fázi,” dodal.
Zastupitelé svolali zasedání na základě článku v Deníku N. Podle Pospíšila vznikl dojem, že se vyskytly nové skutečnosti, ale ve skutečnosti tomu tak není. „Jediná nová informace je, že jsem vlastníkem kryptovaného telefonu. Nikdy jsem ale takový telefon neužíval ani nevlastnil. Můžu tady přísahat na svůj život,“ řekl. Zastupitelé diskutovali rovněž o roli ostatních politických stran v kauze a o střetu zájmů a odstoupení od smlouvy týkající se i kauzy Dozimetr.
Předseda opozičních zastupitelů ANO Patrik Nacher navrhl na program jednání materiál, podle něhož má Pospíšil vyvodit politickou zodpovědnost. Nacher rovněž řekl, že zastupitelé ANO jsou jediní, kteří nejsou do kauzy namočeni. „Dřív se to řešilo v souvislosti se STAN, ale nyní se mluví o tom, že pronikla skupina i do TOP 09,“ řekl. Radní Daniel Mazur (Piráti) řekl, že Piráti nemají žádnou kauzu a v Dozimetru rovněž nikdo z jejich členů nefiguruje.
Opoziční zastupitelka Hana Třeštíková (Praha Sobě) řekla, že Pospíšil se v minulosti stal symbolem mladého politika, když se stal předsedou TOP 09 a také symbolem nového startu. Nyní se podle ní může stát symbolem politika, který „se skandálem promlčí, než aby se k tomu postavil čelem“..
Mimořádné jednání není podle opozičního zastupitele Pavla Zelenky (Praha Sobě) tribunálem, ale je o důvěře zastupitelů v Pospíšila. Zároveň se ptal Pirátů a náměstka primátora Petra Hlaváčka (STAN), jestli jim nevadí podporovat Pospíšila. Zastupitelka Kateřina Arnotová (STAN) řekla, že hnutí okamžitě po zveřejnění kauzy přijalo opatření a změnilo kandidátku do voleb na magistrát.
Zastupitelé vytýkali Praze Sobě, že nepřipojila své podpisy pod žádost žádající svolání mimořádného jednání. Zastupitel Jakub Lepš (TOP 09) řekl, že Praze Sobě jde o rozbití magistrátní koalice a snahu dostat se k moci, což řekl také radní Michal Hroza (TOP 09). Opoziční zastupitel Milan Urban (SPD) mluvil zároveň o tom, že Praha Sobě údajně nabízela Pospíšilovi pozici primátora, pokud by TOP 09 odešla z koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL). Pospíšil reagoval, že taková nabídka oficiálně nepadla, ale v zákulisí o tom někteří mluvili.