Radní krajů, kteří mají na starosti sociální věci nesouhlasí s dohodou o dofinancování, chtějí 2 mld

Krajští radní pro sociální věci a náměstci hejtmanů nesouhlasí s dofinancování sociálních služeb, na kterém se dohodly ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a práce Jana Maláčová (ČSSD). Podle nich dohodnuté řešení letošní chybějící dvě miliardy korun pokryje jen z části. Žádají šéfku resortu práce a vládu, aby do konce června zajistily celou sumu. Radní to uvedli v prohlášení. Řešit to má dnes odpoledne Rada Asociace krajů i s Maláčovou.

Podle dohody ministryň kraje dostanou na sociální služby dodatečně miliardu – polovinu poskytne stát a polovinu resort práce. Dalších 1,5 miliardy pak bude možné získat z evropských fondů. Spor o to, kolik na sociální služby chybí a kdo sumu doplatí, se vedl zhruba čtvrt roku. Kraje chybějící částku vyčíslily na dvě miliardy. Maláčová se s krajskými radními na sumě shodla.

Podle zástupců krajů evropské peníze z programu Zaměstnanost bude možné čerpat do června 2022. Radní poukazují na to, že získání dotací z EU je dlouhodobější proces a finance se dají využít jen na některé sociální služby a nedají se získat na provoz domovů pro seniory, pacienty s demencí či postižené. „Z toho je zřejmě, že je nereálné, aby (peníze z EU) pokryly polovinu výpadku pro rok 2019, tedy jednu miliardu korun,“ uvedli radní a náměstci hejtmanů. Podle nich je právě v domovech „situace s nedostatkem finančních prostředků kritická“.

„Budeme se bavit o tom, jestli toto usnesení potvrdíme, popřípadě jestli dojde k nějaké změně,“ řekla novinářům po jednání hejtmanů a hejtmanek s předsedou Senátu šéfka asociace Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Podle ní bude třeba, aby se povedlo vyčerpat nejprve peníze z unijních fondů na individuální projekty a až poté z národních.

 

Zástupci krajů uvádějí, že navržené řešení dál zhorší udržitelnost služeb a poskytovatele i kraje zatíží. Podotýkají, že ministerstvo o nemožnosti využít evropské fondy na určité služby vědělo, proto pro letošek původně chtělo mít v rozpočtu na tyto projekty 800 milionů korun. Se záměrem neuspělo.

Na nedostatek peněz v sociálních službách upozorňuje už několik měsíců opozice. Podle jejích politiků bez financí hrozí počátkem září kolaps péče o seniory, postižené a další potřebné. O problému jednala i Sněmovna.

Na sociální služby dostávají kraje na každý rok peníze od ministerstva práce. Původně pro letošek poskytovatelé požadovali 20,38 miliardy korun, kraje obdržely 15,12 miliardy. Vláda před koncem roku ještě schválila zvýšení platů a zvláštních příplatků, s výdaji na ně ale dotační suma už nepočítala.

Podle sociální statistické ročenky pracovalo v roce 2017 v sociálních službách téměř 97.000 lidí. V Česku fungují azylové domy, denní stacionáře, domovy pro seniory, krizová pomoc, centra pro děti, osobní asistence, terénní programy, stacionáře, pečovatelská služba, poradenství, chráněné bydlení, noclehárny, terapeutické komunity či pracoviště rané i následné péče. V roce 2017 bylo v provozu 3404 těchto zařízení, která nabízela 81.503 lůžek. V pobytových domovech bylo na konci roku 2017 přes 76.100 lidí. Všech služeb využilo předloni přes 530.500 klientů.

-čtk-