INZERCE

Stálé zvyšování záloh energií nemusí být adekvátní situaci. To budou řešit kontroly Energetického regulačního úřadu. Foto: Pixabay

Zásoby plynu vydrží Němcům v případě zastavení dodávek z Ruska sotva tři měsíce. Může to znamenat problém i pro Českou republiku

Daň z plynu v Německu je hotovou věcí a nyní se k ní přidá ještě DPH. Dodatečná zátěž netlačí jen občany, ale i řadu živnostníků a malých podniků, kteří mají při pomyšlení na příští účet za elektřinu velké obavy. Aktuálně se objevila informace, že při úplném zastavení dodávek plynu z Ruska plynové zásobníky neutáhnou spotřebu Německa ani tři měsíce.

Šéf Spolkové agentury pro sítě Klaus Müller varuje, že Německo nemusí splnit vytyčené cíle v oblasti skladování plynu, související s ruskou invazí na Ukrajinu. V případě úplného zastavení dodávek plynu vydrží zásobníky necelé tři měsíce – ale pouze v případě, že do té doby bude přibližně dosaženo cílové úrovně naplnění.

„I kdyby se zásobníky plynu naplnily do listopadu na 95 procent, jak se plánuje, v případě úplného zastavení dodávek z Ruska by to stačilo pokrýt poptávku po plynu pro vytápění, výrobu elektřiny a průmysl pouze na dva a půl měsíce, řekl Šéf Spolkové agentury pro sítě Klaus Müller v rozhovoru pro tiskovou agenturu Bloomberg.

„Pokud jde o naplňování skladovacích zařízení, jsme o něco rychlejší než dříve, ale to neznamená, že můžeme polevit,“ řekl dále Klaus Müller.

Podle něj by měl být tento výrok být chápána mnohem více jako pobídka. Německé zásobníky plynu jsou mezitím naplněny ze 77 procent. Spolková agentura pro sítě tak o dva týdny předběhla harmonogram plnění.

Müller zdůraznil rizika neobvykle chladného podzimu a dalšího přerušení dodávek. Za této situace by mohlo být obtížné dosáhnout říjnového cíle federální vlády, kterým je 85procentní naplněnost. Nyní se zdá, že listopadový cíl 95 procent naplnění je obtížně dosažitelný, protože některé nádrže potřebují na doplnění více času.

„Nemohu vám slíbit, že všechna skladovací zařízení v Německu budou v listopadu naplněna na 95 procent, a to ani při dobrých podmínkách nabídky a poptávky,“ řekl Müller.

„V nejlepším případě tři čtvrtiny z nich dosáhnou cíle,“ připustil Klaus Müller.

České ministerstvo průmyslu a obchodu včera oznámilo, že připravuje plány pro možnost zhoršení energetické situace v Česku. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v úterý potvrdil to, čeho se energetičtí experti dlouho obávali. Pokud přijde na nejhorší a Rusko uzavře plynovody na Západ, může být omezeno zásobování domácností plynem. Vláda přitom v minulosti tvrdila, že domácnosti nijak zasaženy nebudou.

Německo totiž nebude jedinou zemí, které se tento problém týká. Od Německa totiž nakupuje plyn také Česká republika. V případě nutných úsporných opatření by Německo zcela jistě prodej plynu od zahraničí výrazně omezilo.

V současnosti musí mít všechny společnosti na území České republiky, které provozují podzemní zásobníky plynu, udělenu licenci od Energetického regulačního úřadu. Ta je opravňuje jen ke skladování plynu a nepovoluje jiné činnosti, například obchodování s energiemi. Na počátku roku 2022 regulační úřad evidoval čtyři provozovatele zásobníků s licencí.

  • RWE Gas Storage CZ, s.r.o.
  • MND Energy Storage a.s.
  • Moravia Gas Storage a.s.
  • SPP Storage, s.r.o.

Tito provozovatelé mají celkem devět zásobníků. Zásobník Dolní Bojanovice, provozovaný společností SPP Storage není přímo napojen na českou plynárenskou soustavu, ale je součástí slovenské plynárenské sítě.

Kapacita zásobníků připojených do plynárenské sítě České republiky činí podle údajů z roku 2020 36,9 TWh. Pro předminulý rok to představovalo zhruba 40 procent roční spotřeby zemního plynu v celé zemi. V posledních letech se spotřeba plynu v České republice pohybuje okolo 8,5 miliard metrů krychlových za rok (přibližně 90 TWh). 

Největší kapacitu plynových podzemních zásobníků má společnost RWE Gas Storage CZ, která provozuje zásobníky s kapacitou téměř 29 TWh. 

Aktuálně jsou české zásobníky naplněny na 81 procent.

(ede)