Stav zásob v českých plynových zásobnících klesl pod 50 procent. Je to důvod k panice a obavám o dostupnost zemního plynu v příštích měsících? Zatímco proruští dezinformátoři šíří katastrofické vize o docházejícím plynu, v prostředí českého plynárenství je zatím klid. Poloprázdné zásobníky na konci ledna totiž nejsou nic výjimečného, podobná situace nastala v posledních deseti letech už několikrát.

Podle oficiálních statistik na webu sdružení Gas Infrastructure Europe, kde plynárenské firmy zveřejňují data v souladu s pravidly Evropské unie o tržní transparentnosti, bylo v zásobnících na českém území v pátek 24. ledna ráno 24,8 terawatthodin (TWh) zemního plynu. I když odečteme zásobník SPP Storage sloužící pro potřeby Slovenska, tak v zásobnících společností Gas Storage CZ a MND bylo uloženo 18,73 TWh. „Zásobníky jsou jen lehce pod dlouhodobým průměrem, takže nedostatek fakt nehrozí, jak někteří straší,“ glosoval situaci jeden z oslovených expertů na oblast plynárenství.

Podobně se vyjádřil také zvláštní zmocněnec ministerstva zahraničí pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce na ČT24. Podle jeho slov je prakticky jisté, že plyn vydrží do konce topné sezony.

Při stejném tempu čerpání, jako bylo ve čtvrtek, by české zásoby vydržely na 84 dní spotřeby. Na první pohled to není moc, ale mělo by to stačit. Stačí vydržet do přelomu března a dubna, kdy obvykle dovoz plynu překročí spotřebu a místo čerpání se začne plyn v zásobnících doplňovat. Navíc výpočet vychází z vysoké spotřeby v době chladných lednových dnů, kdy se denní spotřeba plynu v Česku pohybovala okolo 400 GWh (0,4 TWh) a čerpání ze zásobníků dosahovalo zhruba 220 GWh za den.

Mohlo by vás zajímat

Pokud vynecháme zásobník SPP Storage, stav českých zásobníků v pátek ráno klesl na 49 procent maximální kapacity. Někteří „mudrci sociálních sítí“ tento výsledek srovnávají s vyššími hodnotami v lednu 2024 nebo lednu 2023, jenže tehdy spotřebu plynu zredukovala mírná zima. Naopak koncem ledna roku 2017 nebo také o čtyři roky později byl stav zásobníků podobný jako dnes – a žádnou paniku to tehdy nevyvolalo.

Stav zásob plynu v zemích EU k pátku 24. ledna 2025. Zdroj: GIE, systém AGSI

Dezinformátoři, kteří na síti X rozjeli kampaň „za 45 dní nám dojde plyn v zásobnících“, navíc ignorují fakt, že k nám po celý leden proudí významné množství plynu z Německa a tyto čerstvé dodávky pokrývají téměř polovinu spotřeby v chladných lednových dnech. Objem těchto dodávek v jednotlivých lednových dnech kolísal mezi 150 a 180 GWh, původem se jednalo o norský plyn nebo plyn z LNG terminálů, který má nejčasněji původ ve Spojených státech.

Stejně tak je vylhané tvrzení, že v zásobníku musí až 30 procent plynu zůstat, aby nedošlo k jeho znehodnocení. Ve skutečnosti se technologické minimum zásob – takzvaná poduška – do plynových zásob nepočítá. Výše uvedené hodnoty zásob plynu tak lze v případě nouze vyčerpat až na nulu.

Situace není zatím tak dramatická jako před třemi lety. Rusové tehdy omezili dodávky zemního plynu do zemí Evropské unie a před zimou 2021/22 zcela úmyslně nenaplnili jimi vlastněné zásobníky ve střední Evropě. Například k 25. lednu roku 2022 bylo v českých zásobnících 15,1 TWh zemního plynu (42 procent kapacity). Stav zásobníků dosáhl minima v polovině března, kdy v nich zůstávalo už jen 8,8 TWh (bez SPP Storage dokonce jen okolo 4 TWh). Jenže hned poté se začaly zásobníky opět plnit a k žádnému drastickému omezování spotřeby plynu nedošlo.

Hlavním negativem současného vývoje na trhu se zemním plynem tak je růst jeho ceny. Plyn s dodávkou v únoru se na nizozemské burze TTF pohybuje okolo 50 eur/MWh. Pro srovnání: pokud některý obchodník plyn na letošní únor nakoupil už před rokem, zaplatil za něj jen okolo 35 eur/MWh. Ještě horší je to, že vysoké ceny blížící se 50 eurům za MWh se vztahují také na dodávky plynu v jarních, letních i podzimních měsících.

Tyto nezvykle vysoké ceny souvisejí s nešťastným oznámením německé vlády, že bude požadovat co nejvyšší naplnění zásobníků před další zimou a že je připravena nákup plynu do zásob podpořit dotacemi. Situaci na trhu se zkapalněným plynem (LNG) komplikuje také chladné počasí ve Spojených státech amerických.

Více o současné situaci na trhu s plynem se dočtete ve zprávě Zásoby se tenčí. Kvůli chladné zimě bude muset Evropská unie zřejmě koupit plyn za šest miliard dolarů.