INZERCE

Výstavba horkovodu z Temelína do Českých Budějovic. Foto: Tenza

Zásadní dodavatel pro teplárenství končí. Soud vyhlásil úpadek firmy Tenza

Krajský soud v Brně prohlásil ve středu 24. února úpadek společnosti Tenza kvůli předlužení. Věřitelé nyní mají dva měsíce na přihlášení svých pohledávek. Bankrot firmy může významně zasáhnout obor energetiky, zejména teplárenství. Tenza totiž v minulých letech patřila mezi největší generální dodavatele nových či modernizovaných rozvodů tepla na českém a slovenském trhu.

Vedení Tenzy již loni v srpnu využilo bankrotového moratoria. V pátek 19. února samo podalo návrh na insolvenční řešení tíživé situace podniku. „Navrhovatel byl zasažen omezením možností provádění prací v první fázi koronavirové epidemie v období března až června 2020. Zakázky, které v danou dobu navrhovatel realizoval se ve značné části sestávaly z provádění zemních a stavebních prací, jejichž poskytovatelé jsou buď přímo zahraničními osobami, anebo jsou závislí na práci cizinců. V uvedené době byl však přístup cizinců do ČR omezen a provádění prací na projektech navrhovatele se tak podstatně zpomalilo,“ uvedla Tenza v insolvenčním návrhu.

Právě s ohledem na nedostatek zahraničních dělníků nezvládla Tenza v loňském roce řádně plnit svou největší zakázku, kterou je napojení teplárenské soustavy v Českých Budějovicích na teplo z Jaderné elektrárny Temelín. ČEZ proto uplatnil smluvní pokuty v celkové výši přes 1,1 miliardy korun. „K dnešnímu dni je zřejmé, že k dohodě se společností ČEZ nedojde. Za dané situace, kdy navrhovatel nemá jinou alternativu k odvrácení úpadku, přestalo mimořádné moratorium plnit svůj zákonný účel,“ uvedlo vedení Tenzy v insolvenčním návrhu z 19. února.

Agentura ČTK v úterý uvedla, že Tenza stihla postavit 15 z celkových 26 kilometrů horkovodu z Temelína do Českých Budějovic. ČEZ proto plánuje, že na dokončení projektu za více než 1,4 miliardy korun vypíše nové výběrové řízení. Horkovod měl začít dodávat teplo do Českých Budějovic na přelomu loňského a letošního roku, zpoždění oproti plánu bude minimálně jeden rok. Ohrožena je také realizace zakázky pro Teplárny Brno.

Tenza v insolvenčním návrhu též zmínila, že dluží několik měsíců po splatnosti některým svým dodavatelům. Jedná se o závazky v řádu desítek milionů korun, mezi věřitele patří například Siemens, Bosch Termotechnika či Ondrstroj Engineering. Celková výše závazků – včetně smluvních pokut a bankovních úvěrů – již přesáhla dvě miliardy korun.

Tenzu je tak možné prohlásit za další z obětí koronavirové epidemie v České republice. Ještě v roce 2019 se jednalo o fungující podnik s tržbami ve výši 1,7 miliardy korun a čistým ziskem 13 milionů korun. V té době měl brněnský podnik 208 zaměstnanců, dnes už jejich počet klesl na 153. Tenza má dva akcionáře, kterými jsou Dalibor Král a Karel Sázavský.

David Tramba