Rostoucí podíl zemního plynu z Norska a Spojených států, klesající závislost na dovozu původem ruského plynu. Jak lze vyčíst z čerstvě zveřejněných údajů Českého statistického úřadu, v listopadu dovezla Česká republika téměř 69 procent zemního plynu z Norska a 24 procent ze Spojených států amerických. Zbývajících 7 procent připadá na ruský plyn, ale místo nových dodávek se jedná o čerpání zásob z podzemních zásobníků.
Závislost na ruském plynu tedy dál klesla. Jak o měsíc dříve ČSÚ uvedl, v říjnu pocházelo 57,5 procenta dovezeného plynu z Norska a 10,7 procenta ze Spojených států amerických. V případě 31,7 procenta plynu statistici uvedli ruský původ – navzdory tomu, že plyn z Ruska se k nám už od konce srpna nedováží. Tehdy přestali Rusové dodávat do střední Evropy potrubím Nord Stream; po explozích z poloviny září je tato trasa zcela nepoužitelná.
Podle zdrojů z oboru plynárenství lze dodávku „ruského“ plynu vysvětlit tak, že do Česka proudí plyn z německých zásobníků, které jsou zčásti naplněny surovinou z Ruska. Německý podnik Uniper či jiní velkoobchodníci si snižují ztrátu tím, že prodávají dříve dovezený a relativně levnější plyn ze zásobníků a účetně jej nahrazují novými dodávkami. Tomu nasvědčuje i fakt, že v říjnu a listopadu dovezený „ruský“ plyn byl v přepočtu na hmotnost levnější než dodávky z Norska a USA.
Dodavatelé zemního plynu do ČR v listopadu 2022
V říjnu se prvně ve statistikách projevil dovoz, který realizuje ČEZ prostřednictvím nizozemského terminálu v Eemshavenu. Jak Ekonomický deník uvedl v minulém týdnu, ČEZ v posledním čtvrtletí loňského roku převzal zkapalněný zemní plyn (LNG) z celkem pěti lodí. Mohlo se jednat celkem až o 500 milionů m3 plynu, který pocházel ze Spojených států.
Změna dodavatele zemního plynu výrazně zahýbala i s celkovými statistikami zahraničního obchodu. Hodnota importu z Norska podle údajů ČSÚ v listopadu meziročně narostla více než 14krát na 14,04 miliardy korun, dovoz z USA se zvýšil o 81 procent na 16,44 miliardy korun. Naopak hodnota dovozu z Ruska se snížila o 41,5 procenta na 7,6 miliardy korun.
Hlavním dodavatelem ropy je stále Rusko
Méně radostná je situace na trhu s ropou; tady se závislost na dovozu z Ruska v listopadu dokonce zvýšila. Objem dodávek meziročně vzrostl o 68 procent na 354 tisíc tun, hodnota importu narostla o 53 procent na 4,19 miliardy korun. Z Ruska tak v listopadu pocházelo 57 procent dovezené ropy, zbývající podíl tvořil dovoz z Ázerbájdžánu (35 procent) a Kazachstánu (8 procent).
Pokračují také dodávky jaderného paliva z Ruska do České republiky. Konkrétně v listopadu se k nám dovezly palivové soubory v hodnotě 425 milionů korun, za celé období od ledna do listopadu loňského roku jde už o 2,14 miliardy korun.
Obě tyto závislosti by mohlo Česko v nejbližších letech odbourat. V závěru loňského roku dohodnuté posílení kapacity ropovodu TAL umožní přechod litvínovské rafinerie od ruské ropy k jiným zdrojům. ČEZ se loni dohodl na dodávkách jaderného paliva pro elektrárnu Temelín se společnostmi Westinghouse a Framatome a chystá změnu i v případě dodavatele paliva pro Dukovany.
David Tramba