Někteří pracovníci, studenti a absolventi Univerzity Karlovy kritizují vedení školy kvůli tučným odměnám, které si v minulém roce vyplatili. Reagovali tak na informaci serveru iDNES.cz, podle kterého si vedení školy na odměnách rozdělilo celkem 11, 5 milionu korun. Odměny jsou podle některých studentů, zaměstnanců či absolventů univerzity nespravedlivě vysoké, prohlásili v otevřené otevřeném dopise, který podepsalo cca 40 pracovníků, 300 studentů a 130 absolventů a příznivců univerzity. Nekritizují jen výši odměn, které členové vedení dostali za reakci na předloňskou tragickou střelbu na Filozofické fakultě UK, ale i jejich zdůvodnění.
Podle serveru iDNES.cz dostala rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková v květnu 2024 ke svému platu ve výši 175 000 korun odměnu 400.000 korun. V listopadu dostala podle serveru 576 000 korun. Podobné částky podle iDNES.cz dostal i kvestor univerzity Martin Maňásek.
„Vážená paní rektorko, vážené vedení Univerzity Karlovy, obracíme se na Vás, abychom vyjádřili rozhořčení a hluboké zklamání nad Vaším vyjádřením ohledně výše Vašich odměn, které jsme si dnes ráno (14. 2. 2025) přečetli na iDnesu. Rozhodli jsme se tímto listem apelovat na Vaši odpovědnost a poskytnout Vám reakci akademické obce, jejíž součástí jste a chcete být,“ začíná otevřený dopis.
První nespravedlností je podle autorů dopisu samotná výše těchto odměn. „Vedení univerzity, obzvláště té největší a nejstarší v zemi, je nepochybně odpovědná a prestižní pozice, která má být spojena s náležitým ohodnocením. Necháváme na Vašem vlastním svědomí, jak obhájíte skutečnost, že dle článku iDnes se Vaše finanční ohodnocení blíží platu premiéra či dokonce přesahuje 341 200 korun, které dostává prezident naší republiky,“ stojí v listu.
Mohlo by vás zajímat
„Apelujeme na Váš sebezpyt o to naléhavěji, když na mnoha fakultách velká část pracovníků stále nedosahuje ani minimální důstojné mzdy (https://www.dustojnamzda.cz) a kdy bolestně chybějí prostředky na dorovnání i těch mírně navýšených tarifů, jejichž úprava měla ukončit předchozí nerovné odměňování za stejnou práci. I zde přitom vyučující běžně pracují daleko více než 40 hodin týdně a dle výzkumu FF UPOL je běžné, že si mnozí z nich pořizují základní potřeby pro svou práci vč. notebooků, domácích tiskáren apod. z vlastních peněz. Podfinancovaná a nedostatečná infrastruktura výuky se přitom neprojevuje jen v našich osobních zkušenostech, ale i v reálných dopadech: v důsledku šetření se slučují katedry, zavírají se obory, stipendia doktorandů zůstávají hluboko pod průměrnou mzdou v ČR, přičemž jsme byli nuceni výrazně omezit počet přijímaných doktorandů a doktorandek. Jak se tyto skutečnosti slučují s tím, že jste pouze za listopad obdrželi na odměnách 4 110 000 korun? Jsme přesvědčeni, že diskuse o odměnách vedení má probíhat transparentně, a to jak v Akademickém senátu, tak v rámci jednání s odbory,“ lze se dočíst dále v otevřeném dopise.
Jako druhou nespravedlnost vnímají autoři dopisu mimořádně závažné morální selhání. „A proto je náš apel o to naléhavější. Je naprosto nepřijatelné a z našeho pohledu cynické, když diskuzi o výši odměn zamítáte s odvoláním na tragické události 21. 12. 2023. Je to o to nemravnější, že to říkáte přibližně rok po ukončení Měsíce pro Fakultu, kde jsme jako studující i vyučující dobrovolně a bez nároku na honorář věnovali stovky hodin práce, abychom pomohli překlenout následky této strašlivé události. Naším cílem bylo projevit skutečnou solidaritu a aktivně přispět k obnově akademické obce,“ píší zaměstnanci Univerzity Karlovy, studenti a absolventi.
„O to více nás šokuje, že mluvčí, reprezentující názory rektorátu, projevila principiální nedostatek úcty vůči našim mrtvým kolegům a kolegyním, vůči rodinám obětí, vůči přeživším, ale vůči zdravotníkům, záchranářům a všem profesím, jejichž zástupci často i nyní o skutečně zasažené pečují. Jedině tak mohla pronést slova, podle nichž výše odměn odpovídá reakci vedení na tuto událost. Vaše vyjádření vnímáme jako cynický výsměch těm, o nichž jste se ještě před dvěma měsíci veřejně vyjadřovali s pokorou a bolestí. Požadujeme podrobné zdůvodnění každé odměny a zveřejnění seznamu osob, kterým byly uděleny. Žádáme rovněž, aby v budoucnu platy členů vedení univerzity podléhaly platovým tabulkám, od nichž by se měla odvíjet i výše odměn,“ žádají autoři otevřeného dopisu.
„V debatách zaznělo, že tato situace je způsobena ministerstvem a že rektorát na výši odměn nemá vliv. Tento argument však přímo vyvrací vyjádření ministra školství Mikuláše Beka v Echu, kde jasně uvedl, že „Není ale úkolem ministra vstupovat do odměňování na univerzitách. Z tohoto hlediska jsou samostatné”. Proto voláme po transparentním a otevřeném jednání v Akademickém senátu a s odbory. Je nepřístojné halit osobní finanční požadavky do slov o utrpení druhých“ končí otevřený dopis píší zaměstnanců Univerzity Karlovy, studentů a absolventů.