Právo sdružovat se v odborech je chráněno Listinou práv a svobod i mezinárodními smlouvami a soudům proto nepřísluší, aby přihlížely k tomu, zda byla odborová organizace založena účelově. K takovému závěru dospěl Nejvyšší soud (NS) v případu, v němž posuzoval spor o zrušení pracovního místa sestry a zároveň předsedkyně odborů v domově pro seniory v Kyjově. Nalézací i odvolací soud přitom dospěly k opačnému závěru a její výpověď posvětily.

Žena, o níž ve sporu jde, pracovala v domově pro seniory dvacet let jako dietní sestra a později jako nutriční terapeutka. Nikdy během této doby nepociťovala potřebu se odborově organizovat. Změna nastala v roce 2017, kdy se vedení domova rozhodlo její místo zrušit, údajně kvůli úsporám.

Dva měsíce předtím ovšem žena iniciovala založení odborové organizace a stala se její předsedkyní. Když pak ředitelka domova požádala odborovou organizaci o souhlas s jejím propuštěním, neboť její místo bylo organizační změnou zrušeno, odboráři se nepřekvapivě postavili proti. Ředitelka domova však přesto sestru odborářku propustila.

Přečtěte si celý článek s předplatným elektronického Media Network Magazínu

  • přináší exkluzivní informace, analýzy a komentáře o klíčových změnách v oblasti ekonomiky, práva a zdravotnictví
  • zaměřuje se na nejzásadnější problémy jednotlivých oblastí a způsoby jejich řešení
  • věnuje se strategickým otázkám rozvoje

Petr Dimun