INZERCE

Jaderná elektrárna Dukovany. Foto: skupina ČEZ

Zákulisí pádu Jaroslava Míla. Doplatil na chaos, špatně složený tým i konflikt s Havlíčkem

Tak zásadní rozdíl lze těžko přehlédnout. Zatímco opoziční politici ostře kritizují odvolání vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla z funkce a považují jej za uznávaného odborníka, v prostředí energetiky je hodnocení činnosti vládního zmocněnce spíše negativní. Dva zdroje Ekonomického deníku z prostředí lidí, kteří se pohybují okolo zvažované soutěže na nový blok Dukovan, dokonce hovoří o neschopnosti Míla a jeho chaotickém stylu vedení.

Tak ostrá slova volí distingovaní manažeři a experti jen výjimečně. „Míl byl manažersky zcela neschopný koordinovat státní správu a celý projekt řídit,“ uvedl jeden z respondentů, odpovídající pod podmínkou anonymity. Druhý popisuje Míla jako novodobého dona Quijota, který nadšeně vyrazil do boje za nový jaderný reaktor, avšak nepříliš šťastným způsobem. Třetí oslovený popisuje Jaroslava Míla a Karla Havlíčka jako dva kohouty na jednom smetišti; jejich vztah musel zákonitě skončit konfliktem a vítězstvím silnějšího.

Jaroslav Míl se stal vládním zmocněncem pro jadernou energetiku v únoru 2019, kdy nahradil málo průbojného jaderného experta Jána Štullera. Míl dosáhl vrcholu své kariéry v letech 2000 až 2003, kdy – celkem úspěšně – zastával funkci generálního ředitele společnosti ČEZ. Později byl například prezidentem Svazu průmyslu a dopravy.

Jako zmocněnec si k sobě Míl povolal pětičlenný expertní tým, v němž působili Jan Vacík, Vojtěch Michalec, Jaromír Novák, Vladivoj Řezník a Jana Siegerová. Někteří z jmenovaných se před dvaceti lety pohybovali okolo výstavby a spuštění prvního a druhého jaderného bloku v Temelíně. Podle zdrojů Ekonomického deníku si uzurpoval hlavní slovo v expertním týmu bývalý ředitel konzultantské firmy Euroenergy Jaromír Novák, kterému zdroje Ekonomického deníku vyčítají arogantní styl jednání a stylizaci do role „všeználka.“

Vládní zmocněnec pro jádro Jaroslav Míl během rozhovoru pro Český rozhlas 3.3.2021. Zdroj: web ČRo

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček v pondělí 29. března uvedl jako hlavní důvod odvolání Míla fakt, že neměl bezpečnostní prověrku. Bylo prý obtížné připravit jakýkoli dokument týkající se stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Ministr také poukázal na špatnou komunikaci mezi skupinou pod vládním zmocněncem a další expertní skupinou přímo na ministerstvu průmyslu.

Jaroslav Míl ve vystoupení v České televizi v pořadu Události, komentáře uvedl, že potřebnou bezpečnostní prověrku má. Současně obvinil vedení ministerstva průmyslu z nelogického postupu. Není totiž podle jeho slov možné zvát ruský Rosatom do jaderného tendru a současně se snažit uhrát u Evropské komise v Bruselu výjimku z povinnosti vyhlásit veřejnou soutěž na základě bezpečnostní výjimky. Ta totiž slouží právě k „odfiltrování“ uchazečů z politicky problémových zemí.

Odvolání Míla z funkce kritizovala řada opozičních politiků. „Vláda odvolala Jaroslava Míla z funkce vládního zmocněnce pro jadernou energetiku kvůli tomu, že byl expert, který se nebál nahlas vyslovit odborně podložené názory, jako například minulý týden, kdy kritizoval kroky ministra Havlíčka ohledně tendru na dostavbu Dukovan,“ uvedl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura a dodal: „Odvoláním Míla je ohroženo úspěšné, rychlé a bezpečné vyhlášení tendru na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech i jeho realizace.“

Neméně ostrý byl ve svém vyjádření pirátský poslanec Jan Lipavský. „Karel Havlíček  pohřbil jádro v České republice. Jaroslav Míl v roli vládního zmocněnce hrál roli kvalifikované opozice vůči zájmům ČEZ, který si vodí Karla Havlíčka. Byl proto velmi nepohodlný. Poslední kapkou byl údajně dopis, který poslal Havlíčkovi tuto neděli,“ tvrdí Lipavský. Míla se zastala také Markéta Adamová Pekarová (TOP 09) a Marian Jurečka (KDU-ČSL).
David Tramba