Kamil Jirounek, jeden ze dvou zakladatelů firmy Oleo Chemical, která vyráběla biopaliva nové generace, má dnes nastoupit k odpykání tříletého trestu. Nastoupit by měl do věznice v pražské Ruzyni. Jirounek i další dva odsouzení s rozsudkem nesouhlasí podali si dovolání k Nejvyššímu soudu. To ale nemá odkladný účinek, odsouzení tak v případě výzvy k nástupu trestu musí do vězení nastoupit.
Dnes nastupuje do vězení Kamil Jirounek. Jedem ze zakladatelů firmy Oleo Chemical, kolem které se „motal“ i známý pražský lobbista Ivo Rittig. Pražský vrchní soud poslal na tři roky do vězení bývalé majitele firmy Oleo Chemical Michala Urbánka a Kamila Jirounka a také Petera Kmetě, bývalého obchodního partnera lobbisty Ivo Rittiga, letos na jaře. Pro odsouzení Rittiga soud důkazy nenašel, ale jeho rolí se má znovu zabývat pražský městský soud. Ten bude objasňovat, jestli si za peníze za poradenství Oleu Chemical nepořídil nemovitosti v Dubaji. I o tom rozhodl o Vrchní soud v Praze, když zrušil část osvobozujícího rozsudku z loňského roku.
Urbánek a Jirounek podle rozhodnutí soudu měli účelově uzavřít fiktivní smlouvy o poradenství s Kmeťovou karibskou firmou Cokeville Assets. Pod záminkou poradenství z Olea měli podle soudu vyvádět peníze, a akcionářům tak způsobit škodu téměř 20 milionů korun. Vedle porušení povinností při správě cizího majetku se pak dle soudu navíc dopustili i krácení daní. „Poradenská činnost, jak ji prezentovali obžalovaní Urbánek a Kmeť, neproběhla a vyplácené odměny s poradenstvím nesouvisely. Poradenské smlouvy byly koncipovány velmi obecně,“ konstatovala předsedkyně odvolacího senátu Eva Rejchrtová. Uzavřené kontrakty podle ní byly od počátku nevýhodné. „Co ty smlouvy měly přinést a jaký měl být jejich skutečný efekt, to se prokázat nepodařilo a nelze o tom ani dále spekulovat,“ řekla soudkyně.
Obžalovaní tvrdí, že byli odsouzeni nezákonně. Protože i soud musel zčásti uznat, že poradenství, okolo kterého se celá kauza točí, zčásti probíhalo. Pouze nemělo formální formu, řekneme-li to jednoduše česky, nebylo na papíře. Zakladatelé firmy v minulosti usilovali o velké kontrakty u municipálních a státních firem a k tomu bylo zapotřebí odborného poradenství, jak v tendrech uspět. Když se dotazovali standardních velkých poradenských firem, dozvěděli se, že by platili ročně částky v desítkách miliónů korun, aniž by společnost měla zaručen úspěch ve výběrových řízeních. Michal Urbánek pak měl přivést společnost Petera Kmetě. Dohoda zněla tak, že odměna bude vyplacena po úspěchu v tendrech. Oleo Chemical pak vyhrál s nejvýhodnější cenou a parametry výběrové řízení pro dodávku bionafty FAME pro pražský Dopravní podnik a rozehrán byl pokus o velké dodávky Českým drahám. Společnost chtěl v minulosti koupit konkurent na poli biopaliv miliardář Andrej Babiš, v té souvislosti si majitele firmy požádal o due dilligence (předinvestiční prověrku – pozn. red.) továrny. Majitelé mu ji ale prodat odmítli.
Společnost pak kvůli rozvoji výrobních technologií hledala strategického partnera. Tím se stali majitelé příbramské společnosti Ravak. Mezi nimi ale pzději došlo k zásadním obchodním roztržkám, které vyvrcholily několika soudními procesy. Kamil Jirounek byl kvůli těmto sporům v jednom procesu odsouzen k šestiletému žaláři. Z něj ho vyreklamoval až Nejvyšší soud.
Podle zrušeného rozsudku si měl Jirounek opatřit dokumenty a falešnou směnku, podle kterých měl spolumajitel firmy Ravak Jindřich Vařeka starší dluh vůči firmě Západočeská investorská. Jirounek údajně chtěl od Vařeky peníze vymáhat v civilním řízení.
Jirounek vinu od počátku odmítal, nevěděl, že směnka je falešná a v žádném řízení ji neuplatnil. Naopak ji sám odnesl na policii s tím, že se domnívá, že jde o padělek. „Vrchní soud v Praze i Krajský soud v Praze ve svých odsuzujících rozsudcích zcela ignorovaly jednoznačný fakt, že kdyby Kamil Jirounek věděl, že směnka je padělaná, nikdy by ji dobrovolně nevydal policii, nýbrž by ji zničil či jinak znehodnotil. Z chování Jirounka, který směnku zcela bezelstně a bez jakýchkoliv postranních úmyslů vydal policii, bez pochybností vyplývá, že nemohl vědět, že je směnka falešná,“ citoval parnterský server Česká justice z dovolání.
Směnka prošla přes několik lidí. Jako poslední je na ní podepsán Radek Novák, který byl druhým obžalovaným v téže kauze. Justice ale upustila od jeho potrestání, protože dostal pět let vězení za jiný delikt.
Kamil Jirounek žádal o odložení výkonu trestu kvůli tunelování Olea kvůli dovolání k Nejvyššímu soudu. Oba další odsouzení ze zdravotních důvodů, soud jim ale nevyhověl. Peter Kmeť měl do věznice nastoupit do konce srpna, soud pak pevné termíny stanovil i Urbánkovi a Jirounkovi. Kamil Jirounek stále trvá na své nevině a věří, že ji potvrdí Nejvyšší soud jako v případě padělané směnky. Celou kauzu považuje za zmanipulovanou, související s neochotou prodat společnost Andreji Babišovi nebo ji předat lidem z Ravaku. Oleo Chemical je nyní v insolvenci.
Jan Hrbáček
O tématu jsme psali:
Kauza Jirounek: Škodu nespáchal, přesto byl odsouzen
Podezření na falšování podpisů u zástupců Ravaku se zřejmě nešetří, u státních zástupců i…
Česká justice: Jirounkovo odsouzení bylo v extrémním nesouladu s důkazy, potvrdil Nejvyšší soud
Česká justice: Zvrat v kauze Oleo Chemical? Nejvyšší soud zřejmě uznal Jirounkovy námitky v…
Skutečný příběh Oleo Chemical – I. díl – Normální business
Jirounek v dovolání: Soud nerozhodoval v pochybnostech podle zásady „in dubio pro reo“
Kauza směnky, za kterou Jirounek dostal šest let, míří k NS
Kamil Jirounek v den nástupu do vězení: Vina mi nebyla prokázána