INZERCE

Zakládání a prodej ready-made firem je v Česku na vzestupu

Patnáct procent nově založených firem v České republice bylo v loňském roce určeno rovnou k dalšímu prodeji. 

V roce 2014 bylo v České republice založeno celkem 24 870 nových firem. Čtvrtina z nich (4 950) v prvním roce své existence změnila majitele. Ve většině případů se jednalo o ready-made společnosti, tedy firmy, které nikdy nepodnikaly a byly založeny za účelem následného prodeje. Předzaložené firmy mají nejčastěji sídlo v Praze (72 %), s výrazným odstupem následuje Brno (12 %) a Ostrava (4 %). Údaje vyplývají z databází a výpočtů poradenské společnosti Bisnode.

bisnode-cz-150520

„Více než 15% firem, nejméně však 3550, které vznikly v loňském roce, bylo určeno k dalšímu prodeji. Koupit předzaloženou firmu je aktuálně nejrychlejší a nejpohodlnější způsob jak začít během 24 hodin podnikat. Podle našich odhadů ready-made společnosti v Česku nabízí asi 150 až 200 podnikatelských subjektů, včetně fyzických osob a advokátů, kteří těží z poměrně náročného byrokratického procesu při zakládání nových společností,“ říká analytička Bisnode Petra Štěpánová. „Nicméně od podzimu by založení nové firmy v Česku mělo být díky novele Obchodního zákoníku levnější a rychlejší – firmu bude při splnění zákonných podmínek možné založit obratem u notáře,“ dodala analytička Bisnode.

Nejvíce ready-made společností založených a následně prodaných v roce 2014 bylo s pražskou (72 %), brněnskou (12 %) a ostravskou (4 %) adresou. „Je logické, že se byznys s předzaloženými firmami soustředí v metropolích, které podnikatelům nabízí nejvíce příležitostí,“ uzavřela Petra Štěpánová z Bisnode. Podle databází Bisnode nejvíce předzaložených a prodaných firem (téměř 10 %) mělo registrovanou adresu v pražské ulici Rybná.

Usnadňují začátek podnikání

Firmy, jež se zabývají prodejem ready-made společností nabízejí jak akciové společnosti, tak společnosti s ručením omezeným a i evropské společnosti. Předregistrované obchodní společnosti splňují všechny zákonem stanovené podmínky (od určení předmětu podnikání a registraci k dani z příjmu právnických osob po splacení základního kapitálu), nemají žádné závazky a nevyvíjely žádnou obchodní činnost.

V případě, že podnikatel zakládá společnost sám, může to trvat i několik týdnů. Podle organizace Doing Business, která patří pod skupinu Světové banky a sleduje normy spojené s regulací podnikání, je k podnikání v ČR nutné učinit v průměru osm kroků. V délce trvání zahájení podnikání se tak Česká republika umístila na 86. místě, daleko za Rumunskem (47.) či Makedonií (12.) a hned za Nikaraguou (85.), která patří mezi nejméně rozvinuté země světa.

Při koupi předzaložené společnosti si zákazník může vybrat nejen předmět podnikání, ale také její historii, tedy dobu po jakou společnost je zapsána v obchodním rejstříku. Společnosti s historií se taktéž rozumí společnost, která má účetní historii – taková společnost je vhodná pro získání bankovních úvěrů, státních dotací či jiných půjček.

Ready-made společností je možné disponovat od okamžiku konání valné hromady společnosti, kdy dojde k odvolání současného jednatele – zvolení nového a k souhlasu s převodem obchodního podílu. Valná hromada se často (není to však pravidlem) koná prostřednictvím notářského zápisu. Zápis změn do obchodního rejstříku pak trvá minimálně 5 pracovních dnů.

V České republice existuje široká nabídka poskytovatelů ready-made společností, kdy jejich počet mezi lety 2007 a 2012 vzrostl z 20 na cca. 100

-of-