Pondělí, 4. července, 2022

Zakázka za 490 milionů. Veolia bude modernizovat energetiku v nemocnici Bohnice

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Zástupci Psychiatrické nemocnice Bohnice a konsorcia společností Veolia Energie ČR a D-energy podepsali smlouvu na poskytování energetických služeb se zaručenou úsporou (EPC). Garantovaná úspora činí více než 30 procent původní spotřeby. Náklady na realizaci projektu dosahují částky téměř 490 milionů Kč bez DPH, jedná se tak o dosud největší podepsané EPC v České republice.

Psychiatrická nemocnice v pražských Bohnicích se rozhodla pro rozsáhlou rekonstrukci areálu i svého energetického hospodářství. Pro realizaci tohoto náročného projektu využije nemocnice kromě dotace z Operačního programu Životní prostředí a Nová zelená úsporám i financování metodou EPC.

„Výhodou tohoto způsobu řešení je, že investice jsou spláceny přímo z ušetřených peněz a dodavatel za dosažení úspor smluvně ručí. Psychiatrická nemocnice Bohnice díky tomu ušetří minimálně 30 procent nákladů za energie ve srovnání se stavem, kdyby takový projekt nerealizovala. A to je v současné době rostoucích cen pro její rozpočet významná částka,“ říká Reda Rahma, ředitel skupiny Veolia Energie v ČR.

Dodavatelem řešení je konsorcium společností Veolia Energie ČR a D-energy, na realizaci obnovy tepelného hospodářství se bude podílet také další člen skupiny Veolia – Termonta Praha.

„Celkové náklady na realizaci projektu dosahují půl miliardy korun. Jeho hlavní součástí je rekonstrukce historických okenních výplní, při níž část oken projde odbornou repasí a část bude nahrazena věrnými replikami oken původních. Další významnou položku projektu tvoří rekonstrukce centrální výměníkové stanice, do které dodává teplo Pražská teplárenská již od roku 1993,“ říká Martin Hollý, ředitel Psychiatrické nemocnice Bohnice.

Na stávající tepelnou přípojku pak bude napojena nová předávací stanice o výkonu 8 MWt a dojde také k výměně rozsáhlého rozvodného tepelného zařízení, jehož některé části si pamatují už období první republiky. Část zdejšího potrubí totiž bylo položeno již ve třicátých letech minulého století. Kromě toho dojde také k vyvážení otopných soustav, výměně osvětlení, zavedení nového systému měření a regulace a poskytování služeb energetického managementu, který je nezbytnou součástí každého EPC.

Dnešní podpis smlouvy odstartoval období, kdy zúčastněné firmy vypracují detailní technické řešení. Následně vznikne projektová dokumentace, podle níž bude celý projekt realizován. „Předpokládáme, že na některých opatřeních začneme pracovat již na konci června. Vše musí být dokončeno v roce 2023 a od roku 2024 poběží desetileté období garantovaných úspor a výkonu energetického managementu,“ dodává Eduard Paulík z firmy D-energy.

K souboji o prvenství na poli největších EPC projektů symbolicky Veolii vyzývá ČEZ. Ve čtvrtek 26. května se má odehrát podpis největšího projektu energetických úspor v rámci fakultních nemocnic v Česku. Dodavatelem bude ČEZ ESCO, zákazníkem Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) v Praze. Jednat se bude o největší stavební a energetickou modernizaci pavilonů FTN za posledních čtyřicet let. Bližší podrobnosti oznámí nejvyšší manažeři obou společností ve čtvrtek.

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter