INZERCE

Spotřeba energie v budovách, ilustrační snímek. Foto: Veolia Energie ČR (tisk. zpráva)

Zájem o úspory energií neklesá. Táhnou jej kraje a města, investující do starých školních budov

Zájem o snižování úspor energií ve veřejných budovách zůstává i po rekordním loňském roce silný. Deset největších projektů energetických úspor se zaručeným výsledkem, které města a kraje podepsaly od počátku letošního roku s vítězi veřejných soutěží, v součtu vychází na více než jednu miliardu korun. Letos oznámené projekty se týkají hlavně školních budov.

Co se týká vítězných dodavatelů, podle informací v Registru smluv uspěli hlavní hráči na trhu energetických úspor se zaručeným výsledkem (zkratka EPC). Tři největší zakázky získala společnost Enesa náležící do skupiny ČEZ ESCO. Tři poměrně velké zakázky získala také teplárenská společnost Enetiqa a dvě vyhrála firma D-energy. Přehled deseti největších EPC kontraktů podepsaných od počátku roku naleznete v tabulce níže.

Jednu z největších zakázek, která se týká snižování úspor energie v sídlech Městského úřadu Znojma, dvou sportovních halách a dvou školních budovách, vyhrála společnost Amper Savings podnikatele Jana Palaščáka. Nejmenší z deseti větších zakázek na EPC služby získala firma Advance Energo, kterou od letošního února vlastní Veolia Energie ČR. Zakázka se týká energetických úspor ve 12 školách a zadavatelem je město Olomouc.

Největší letos uzavřené EPC kontrakty

zadavateldodavatelden zveřejněníhodnota smlouvy bez DPH
město DěčínEnetiqa13.5.202465,7 mil. Kč
město ZnojmoAmper Savings30.4.2024137,7 mil. Kč
město ChomutovEnetiqa30.4.202490,4 mil. Kč
Olomoucký krajEnesa (ČEZ ESCO)29.4.2024145,9 mil. Kč
Středočeský kraj (zakázka 09)D-energy22.4.202480,6 mil. Kč
Pardubický kraj (zakázka X)Enetiqa17.4.202470,1 mil. Kč
Pardubický kraj (zakázka IX)Enesa (ČEZ ESCO)17.4.2024156,7 mil. Kč
Středočeský kraj (zakázka 08)D-energy25.3.202475,7 mil. Kč
město OlomoucAdvance Energo27.2.202447,6 mil. Kč
město HavířovEnesa (ČEZ ESCO)1.2.2024183,2 mil. Kč
zdroj: Registr smluv

Letos nebyl zatím podepsán žádný „megadeal“ převyšující 300 milionů korun. Nad touto hranicí se pohybovaly velké EPC kontrakty v pražské Fakultní Thomayerově nemocnici a v Psychiatrické nemocnici Bohnice. Rekord zatím drží kontrakt podepsaný loni v říjnu, jehož hodnota dosáhla 814 milionů korun bez DPH. Zákazníkem je Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, dodavatelem sdružení firem Amper Savings a Enetiqa.

Loni obor rostl desetinásobně

Právě díky velkým zakázkám z oboru zdravotnictví loni dosáhl objem podepsaných zakázek na energetické služby se zaručenou úsporou rekordních dvou miliard korun a meziročně se zvýšil skoro desetkrát. Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES) to dává do souvislosti s růstem cen energií, dotační podporou na přípravu projektů a rostoucím tlakem na dekarbonizaci budov ze strany Evropské unie.

„Čísla jsou to skutečně impozantní, v historii jsme se k takovým nikdy ani nepřiblížili. Je to hlavně proto, že díky dotačním podmínkám a současně kvůli vysokým cenám za energie se dnes projekty EPC dělají velmi komplexně a zapojují se do nich ty největší organizace. Investiční náklady na jeden projekt jdou dnes spíše do stamilionů korun než do desítek milionů korun, jak tomu bylo dříve. A jak se rozšiřují řady kvalifikovaných dodavatelů, roste i počet realizovaných projektů,“ uvedl v dubnu předseda sdružení APES Miroslav Marada.

EPC kontrakty fungují tak, že prvních typicky osm až dvanáct let se investice do modernizace budovy splácí z dosažených úspor energií. Zákazník tedy neplatí za dodané služby hned po jejich dokončení. Dodavatel garantuje minimální úsporu energie na svícení a vytápění – zpravidla jde o 30 procent a více. Mezi další výhody EPC kontraktů patří zhodnocení nemovitosti, snižování závislosti na fosilních palivech a také komplexnost a vzájemná provázanost různých opatření.

O jaká opatření se jedná? Vedle zateplení stěn a střechy budovy a výměny oken se často jedná o výměnu zdroje a rozvodů tepla, pořízení termostatických hlavic na radiátory a výměnu starého osvětlení za moderní LED svítidla. V posledních letech roste také zájem o instalaci fotovoltaických panelů a tepelných čerpadel. Více se dočtete v článku Investice do energetických úspor nešetří jen peníze, zlepšují také prostředí pro uživatele budov.

David Tramba