INZERCE

Tepelné čerpadlo typu vzduch-voda. Zdroj: NIBE

Zájem o tepelná čerpadla nezastavil ani koronavirus. Také loni padl rekord v počtu instalací

Zájem o tepelná čerpadla se zvýšil i v loňském roce, i když tempo růstu trhu oproti předcházejícím rokům kleslo. Vyplývá to z výsledků zjišťovacího řízení, který provedlo ministerstvo průmyslu a obchodu. Loni tak v Česku přibylo přes 24 tisíc nových tepelných čerpadel, v součtu již jejich počet překonal 150 tisíc.

Vlastní statistické šetření provádí ministerstvo průmyslu a obchodu u všech známých dovozců a výrobních firem. Výsledky ukazují, že trhu jednoznačně dominují tepelná čerpadla typu vzduch-voda, která loni tvořila 94 procent celého trhu. Firmy jich dodaly zákazníkům v loňském roce rekordních 22 615 kusů. Zbývajících šest procent připadá hlavně na technologii země-voda. Zájem o tato zařízení však v posledních deseti letech spíše klesá.

Tepelné čerpadlo nabízí ekologicky přijatelný způsob vytápění rodinného či bytového domu, nevýhodou jsou vysoké investiční náklady. Jejich snížení je možné díky dotacím ze státního programu Nová zelená úsporám. Například na nejoblíbenější typ vzduch–voda stát přispívá částkou 60 tisíc korun. Pokud takovou investici doprovází zateplení domu, dotace se zvýší na 75 tisíc korun. Mezi největší výrobce těchto zařízení patří firmy Nibe, Stiebel Eltron, IVT a Viessmann.

Vývoj počtu nových dodávek tepelných čerpadel na českém trhu. Zdroj: MPO

Jak uvedlo ministerstvo průmyslu a obchodu v podrobnější studii o tepelných čerpadlech, kterou vydalo před dvěma lety, první pokusy o využití této technologie se objevily již za éry socialismu. Významnější rozvoj nastal až po roce 2002, kdy distributoři elektřiny zavedli speciální sazby D 55d a C 55d a kdy stát začal lidem poskytovat dotace prostřednictvím Státního fondu životního prostředí. Obě uvedené novinky zlepšily do té doby špatnou ekonomickou návratnost tepelných čerpadel.

Přes 90 procent tepelných čerpadel se podle zmíněné studie instaluje v domácnostech, zatímco využití ve firmách a veřejném sektoru je poměrně malé. Co se týká regionálního členění, podle dat distributorů elektřiny se čtvrtina všech tepelných čerpadel nachází na území Středočeského kraje. Zájem o ně je hlavně v novostavbách. V roce 2017 mělo tepelné čerpadlo 11,8 procenta novostaveb rodinných a bytových domů, jenže – jak ministerstvo upozornilo – v Německu tento podíl dosahoval téměř 43 procent.

Podle studie Klimaticky neutrální Česko, kterou na konci loňského roku zveřejnila konzultační společnost McKinsey, se právě tepelná čerpadla mohou stát do budoucna hlavním způsobem vytápění budov. Zatímco dnes produkují teplo pro asi 3,5 procenta domácností, v roce 2050 to podle této hypotetické vize budoucnosti české energetiky může být přes 75 procent.

Tomáš Rovný