INZERCE

Zájem o realitní investice je letos zatím slabý. Foto: tisk. zpráva Colliers

Zájem o komerční nemovitosti v Česku klesl. Když už někdo nakupuje, tak domácí hráči

Objem investic do komerčních nemovitostí byl v prvním pololetí roku 2023 jeden z nejnižších v historii. A to v celé střední a východní Evropě. Objem známých transakcí v České republice dosáhl přibližně 692 milionů eur (16,6 miliardy korun), což představuje 42procentní meziroční pokles. Zájem byl hlavně o obchodní centra, která se na transakcích podílela z 61 procent.

Aktuální výsledky vyplývají z průzkumu společnosti Colliers, předního poskytovatele profesionálních služeb v oblasti komerčních nemovitostí. „Ve druhém čtvrtletí 2023 došlo na českém investičním trhu k jen několika transakcím s prémiovými aktivy, přičemž trh pokračoval ve fázi hledání nové cenové hladiny a stále se na něm projevuje rozdíl mezi nabídkovou a prodejní cenou,“ upozornila Josefína Kurfürstová, analytička společnosti Colliers.

Pro letošní rok je charakteristický pokles objemu investic do kancelářských prostor a růst zájmu o retailové nemovitosti, ale také dominance domácích kupujících. Největší českou transakcí ve výši přibližně 124 milionů eur byl prodej obchodního centra Palác Pardubice. Za transakcí stála firma realitního byznysmena Richarda Morávka. Druhou největší transakcí pak byla „přípravná“ transakce, kdy izraelská skupina G City získala zbývajících 25 procent podílu v obchodním centru Arkády Pankrác v Praze 4.

Sektor kanceláří zaznamenal dlouho očekávanou transakci, když společnost REICO prodala svou kancelářskou budovu Rohan v Praze 8 za přibližně 33 milionů eur. Budovu koupil investiční fond Fio banky, stala se tak první akvizicí pro tento nový fond.

Český kapitál dominuje celému regionu

Letos je tak zatím nejaktivnější domácí kapitál v celém regionu střední a východní Evropy s působivým 59procentním podílem na celkových regionálních objemech. Platí to zejména pro český kapitál, který získal 40procentní podíl. Regionální kapitál dalších zemí střední a východní Evropy posbíral dalších 19 procent. Za nimi následovali investoři z jiných zemích Evropy (14 procent), východní Asie a Pacifiku (7 %), USA (5,4 %) a z Blízkého východu (5 procent investic).

Další výhled vypadá nadějněji. „Ve třetím čtvrtletí již vidíme určitý optimismus a dynamiku, přestože evropská prázdninová sezóna je v plném proudu. Významnou roli budou opět hrát domácí investoři a očekáváme, že dojde k dalším transakcím napříč klíčovými realitními sektory. Náš celkový odhad objemu pro rok 2023 zůstává nezměněn na úrovni 1,5 miliardy eur,“ odhaduje Josefína Kurfürstová.

V posledních několika měsících jsou však na trhu patrné rostoucí obavy ze značného množství nemovitostních dluhopisů, jejichž splatnost nastane v nadcházejících čtvrtletích. Můžeme tak být svědky toho, že někteří z těchto silně zadlužených investorů budou nuceni řešit tíživou situaci prodejem podkladových aktiv.

(rov)