Pátek, 20. května, 2022

Zájem o ekologické vytápění roste, na počet vedou tepelná čerpadla

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Nový obnovitelný zdroj si loni pořídilo víc než 50 tisíc domácností, především v rodinných domech. Ve statistikách vítězí tepelná čerpadla, kterých se instaluje přes 20 tisíc ročně. Prudký nárůst zájmu domácností je vidět u střešních fotovoltaik.

Jak dále uvedla Komora obnovitelných zdrojů energie s odkazem na informace od montážních firem, Standardně vysoký zájem je o kamna a krby na dřevo, zájemci však stále více akcentují akumulační systémy. Automatických kotlů na pelety přibývá ročně několik tisíc. Relativně nejmenší zájem je o solárně termické kolektory.

Jenže ani takové tempo instalace ekologických zdrojů není dostatečné. Do 1. září je zapotřebí vyměnit až 300 tisíc nevyhovujících kotlů na uhlí. Takové množství není možné s ohledem na omezené kapacity instalačních firem vyměnit. Zájem o ekologické vytápění zvedají také rostoucí ceny energií.

Počet nových instalací v roce 2021

Tepelná čerpadla24 000
Kamna a krby na dřevo10 000
Fotovoltaika9 000
Peletové kotle a kamna5 500
Solární termické kolektory3 000
Celkem51 500

„O 40 procent stoupnou letos ceny elektřiny a tepla, odhaduje Ministerstvo průmyslu a obchodu. Logickou reakcí je zvýšený zájem domácností o vlastní zdroj, který snižuje závislost na nakupování energií. Na druhou stranu, víme o spoustě domácností, které se vracejí k vytápění špinavými fosilními palivy, což je špatná zpráva pro nás všechny,“ uvedl předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa.

České domácnosti využívají pro vytápění, přípravu teplé vody, či vaření minimálně 700 tisíc kotlů a 500 tisíc kamen, krbů a sporáků na pevná paliva. Pelety pro vytápění u nás používá přes 40 tisíc domácností a firem. Tepelnými čerpadly vytápí 130 tisíc domácností. Přes 115 tisíc domácností používá k ohřevu teplé vody solární termické kolektory. Vlastní fotovoltaickou elektrárnu má na střeše zhruba 40 tisíc domácností.

Nejčastějším novým zdrojem tepla v rodinných domech bývá stále kotel na zemní plyn. Ročně se jich prodá kolem 80 tisíc kusů. V posledních letech celkový počet domácností vytápěných zemním plynem velmi pozvolna klesá. Během posledních deseti let jich ubylo necelých 50 tisíc zákazníků, což znamená pokles o 2 procenta.

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter