Program Záruka 2015-2023 už od jeho spuštění využilo 6 a půl tisíce podnikatelů. I díky jejímu ručení tak firmy čerpají úvěry za víc než 20 miliard korun. Vloni navíc díky rozšíření programu zájem ještě výrazně vzrostl.

Ovoce, cukr a nápad. V roce 2014 Helena Macháčková založila firmu na výrobu pečeného čaje, sirupů a marmelád. Začala od nuly s malými dětmi, dnes dodává do 60 obchůdků a má i internetový obchod. Její mladá firma získala rok po svém založení od Českomoravské záruční a rozvojové banky záruku k úvěru. A díky tomu si mohla pořídit vyhlídnutý dům, zrekonstruovat ho a otevřít tu svůj první obchod i kancelář. Díky dobrým výsledkům ekonomiky a nízkým úrokovým sazbám není tenhle příběh v posledních letech nijak ojedinělý.

V roce 2015 se Českomoravská záruční a rozvojová banka  zapojila do programu COSME, záručního programu, který využívá prostředky Evropského fondu pro strategické investice. Díky vysoké poptávce po zárukách se už ve druhé polovině roku 2016 dohodnutý finanční rámec vyčerpal a proto se strany dohodly na jeho rozšíření.

V loňském roce jsme zaznamenali nárůst objemu poskytnutých záruk, který byl právě způsoben rozšířením tohoto programu v posledním čtvrtletí. Rozšířením programu Záruka 2015 – 2023 jsme umožnili malým podnikatelům na celém území ČR zaručovat nejen investiční úvěry, ale i provozní úvěry, a středním podnikatelům zaručujeme investiční úvěry,“popsala situaci Marie Lafantová, mluvčí ČMZRB.

Mohlo by vás zajímat

Podporu dostal téměř každý, kdo o ni požádal. Například v roce 2016 předložili malí a střední podnikatelé celkem 2078 žádostí, 1848 jich bylo vyřízeno kladně, zamítnuto jich bylo jen deset (ti ostatní buď sami odstoupili, nebo jednání pokračovala v roce 2017).

V dlouhodobém horizontu očekáváme, že objem poskytnutých záruk by se díky rozšíření programu mohl zvýšit až o 2,4 mld. Kč ročně. S tím, jak běží program Záruka 2015 -2023, jsme velmi spokojeni. Každoročně překračujeme obchodní plán a pevně věříme, že tento trend potrvá i nadále,“ dodává Lafantová.

Největší počet záruk dostaly projekty ve velkoobchodu, maloobchodu a ve zpracovatelském průmyslu. Převážná část poskytnutých úvěrů a záruk směřovala k malým podnikatelům do 49 zaměstnanců. Že menší tuzemské podniky podporu potřebují nepochybuje ani MPO. Podle jeho zjištění totiž například ČR patří v EU poslední místo z hlediska podílu malých firem na realizaci veřejných zakázek. O situaci malých a středních podniků v Česku jsme psali například zde.

ČMRZB také v roce 2017 podpořila 4.593 projektů SME a municipalit v objemu 9,4 miliardy Kč. Akcionáři ČMZRB jsou ministerstva pro místní rozvoj, financí a průmyslu a obchodu. Jejím posláním je usnadňovat přístup k penězům zejména malým a středním podnikatelům. Těm nabízí bankovní záruky, zvýhodněné úvěry a navazující bankovní služby. Vláda Bohuslava Sobotky přitom vloni v létě schválila její transformaci na Národní rozvojovou banku.

Vanda Kofroňová