INZERCE

Solární panely jsou hitem i na venkově. Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Zájem lidí o dotace na ekologické investice je už teď vyšší než za celý loňský rok

Zájem o program Nová zelená úsporám roste úměrně s růstem cen elektřiny a zemního plynu. Za prvních pět měsíců letošního roku obdržel Státní fond životního prostředí ČR již 23 745 žádostí o dotaci na energetické úspory, požadavky na příspěvek v součtu dosahují 4,6 miliardy korun. Obě hodnoty již překonaly výsledek za celý loňský rok.

Zatímco v předchozích letech dominovalo mezi podporovanými opatřeními zateplení budov, aktuálně se jednoznačně nejvyšší oblibě těší příspěvek na domácí fotovoltaické systémy. Počet žádostí o dotaci na fotovoltaiku přijatých od počátku roku již překonal čísla za celý loňský rok a tvoří polovinu všech žádostí v nové etapě programu.

Druhým nejčastěji žádaným opatřením jsou výměny neekologických kotlů a lokálních zdrojů, jejichž podporou ministerstvo doplňuje program kotlíkových dotací určených letos výhradně nízkopříjmovým domácnostem. Vysoký je také zájem o takzvanou dešťovku, tedy podporu hospodaření s dešťovou a odpadní vodou u obytných budov. Rychle narůstá také zájem o příspěvek na dobíjecí stanice pro elektromobily.

„Zájem o program Nová zelená úsporám pozorujeme dlouhodobě, vlivem složité situace na trhu s energiemi i přísnějších požadavků na ekologická řešení nárůst v posledních měsících enormně zrychlil. Jestliže jsme v předchozích letech evidovali v programu průměrně 35 žádostí denně, v loňském roce to byl už dvojnásobek a letos přijímáme každý den kolem 170 žádostí denně,“ uvedla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).

rokpočet žádostídotace (mil. Kč)
20187 5011611
201910 8842360
202014 7173265
202122 3334507
1.1.-30.5.202223 7454672
Vyplacené dotace z Nové zelené úsporám od roku 2018. Zdroj: MŽP a SFŽP

Rostoucí zájem potvrzuje také ředitel Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Petr Valdman, jehož úřad má na starosti administraci žádostí: „I přes mimořádný nápor žadatelů se nám daří dodržovat standardní šestitýdenní lhůtu pro akceptaci žádosti, během které musí žádost projít formální a technickou kontrolou. Nikdo se nemusí bát, že by se na něj prostředky nedostaly. Nadále platí, že žádosti jsou administrovány nárokovým způsobem, tedy pokud si někdo o dotaci požádá a parametry programu splní, je jisté, že dotaci získá,“ zdůraznil Valdman.

Zájem dál roste navzdory změnám, které nastaly po ruské invazi na Ukrajinu. Ve snaze neprohlubovat závislost na ruském plynu stát od 1. května ukončil dotační podporu plynového vytápění. Od 1. července nebude možné získat dotaci na novostavbu, pokud bude využívat jakýkoliv zdroj na fosilní paliva – včetně zemního plynu.

Za celou dobu trvání programu Nová zelená úsporám, tedy od roku 2014, již SFŽP eviduje celkem 102 tisíc žádostí o podporu energetických opatření u rodinných a bytových domů. Celkový objem dotací přesahuje 22 miliard korun, z toho přes 20 miliard už bylo schváleno a vyplaceno na účty žadatelů.

Program Nová zelená úsporám je Evropskou komisí hodnocen jako nejúspěšnější program v České republice v oblasti úspor energie. „Podle evidence proplacených žádostí se dotační program podílel na úspoře 5,52 PJ a snížení emisí CO2 o 905 tisíc tun za rok. Realizací všech opatření dle aktivních žádostí lze predikovat, že v rámci NZÚ budou dosaženy úspory v konečné spotřebě energie ve výši cca 8,7 PJ a snížení emisí CO2 o 1,43 milionu tun za rok,“ shrnuje přínosy programu Petr Valdman.

Tomáš Rovný