INZERCE

Lucembursko, Lucemburk. Repro: stoplusjednicka.cz

Zájem českých firem o byznysové ráje poklesl. V ovládání kapitálu poprvé vede Lucembursko

Zájem českých firem o daňové a byznysové ráje zlehka klesá. Počet firem, ovládaných z výhodných ekonomických destinací oproti roku 2019 poklesl o šest procent. V zemích se zvýhodněnými daňovými podmínkami nebo se stabilním právním a daňovým prostředím je tak aktuálně „zaparkováno“ více než jedenáct tisíc českých společností. Z daňových rájů a zemí se stabilním právním a daňovým prostředím je v současnosti kontrolováno 2,2 procenta českých firem. Oblíbené Nizozemí je poprvé na druhém místě, pokud jde o ovládání základního kapitálu. Z první příčky jej těsně sesadilo Lucembursko.

Počet českých firem se sídlem v některé ze zemí buďto s výhodnými daněmi nebo stabilním právním a daňovým prostředím postupně klesá. V loňském roce byl zaznamenán nejnižší počet od roku 2015. Mezi roky 2019 a 2020 využilo možnosti těchto výhodných destinací o 719 firem méně. Českým společnostem se již totiž přesun za hranice Česka tolik nevyplácí. Náklady na správu totiž rostou a hrozbu představuje i poškození či ztráta dobré pověsti právě kvůli takovémuto domicilu.

„Daňový ráj v loňském roce opustilo rekordní množství společností,“ vysvětluje analytička Bisnode A Dun & Bradstreet Company Petra Štěpánová. Podle jejích slov počet firem s vlastníkem z daňového ráje v posledních pěti letech klesl o 13 procent.

Vede Nizozemí a Kypr

Data Bisnode A Dun & Bradstreet Company ukazují, že české firmy v této oblasti nejvíce využívají Nizozemí (loni 3 106 firem) a Kypr (loni 1 965 firem). V obou případech se ale počet oproti roku 2019 snížil. V Nizozemí poklesl počet českých podnikatelských subjektů o 259, na Kypru o 88. Významný pokles byl zaznamenán také u Spojených států amerických, kde šlo o minus 158 firem.

K mírnému navýšení došlo je u některých destinací – v Kongkongu, na Maltě a v Monaku či na Gibraltaru. Dlouhodobě nejméně využívané jsou Nizozemské Antily, kde loni sídlilo jen sedm českých společností. Osm dalších působilo z Bermud.

Lucembursko poprvé na špici

V objemu vlastněného kapitálu doposud vedlo Nizozemí. Loni ho však poprvé v historii sesadilo Lucembursko, ze kterého jsou ovládány firmy za více než 107 miliard.

Ilustrační obrázek. Repro: stc.cz

„Vedení Lucemburska je ale velmi těsné. Ovládá zhruba o půl miliardy, tedy o půl procenta, více než Nizozemí. Co se týká počtu vlastněných firem první příčka stále jednoznačně patří Nizozemí,“ dodala Petra Štěpánová z Bisnode A Dun & Bradstreet Company.

Usídlení v daňových rájích využívají i některé velké společnosti, které mají v České republice zásadní obchodní zájmy. Příkladem může být PPF Group N. V., zapsaná v nizozemském obchodním rejstříku. U nás působí v řadě oblastí, od telekomunikací přes reality a média až po biotechnologie.

Stejně tak původně slovenská společnost Penta Investments Limited má své sídlo na Kypru. V České republice se věnuje například médiím, ale také distribuci léčiv a lékárenství.

(ede)