Zahraniční podnikatelé v prvním pololetí koupili 1 216 českých firem. To je o 1,7 procenta více než loni, ale téměř o třetinu méně, než v roce 2019. Nejvíc firem koupili Slováci a poprvé od roku 2018 v nákupech předčili Ukrajince. Informace zveřejnila poradenská společnost Dun & Bradstreet.
Z pohledu objemu ovládaného kapitálu v zahraničních rukou vede Nizozemsko, následuje Kypr, Německ a Velké Británie.
„Obchod s firmami loni výrazně ochladl a ani v prvním pololetí 2021 nedošlo k výraznějšímu obratu. Analýzy Dun & Bradstreet naznačují, že již zvýšená rizika, kterým podniky kvůli pandemii COVID-19 čelí, dále vzrostla. Podmínky pro podnikání zůstávají ztížené, cestování je omezené, vyhlídky do budoucnosti nejisté – to jsou hlavní důvody, proč zahraniční podnikatelé kupují méně českých firem než v předchozích letech,“ říká analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.
Více než čtvrtinu českých firem, které za prvních šest měsíců letošního roku, přešly do zahraničních rukou, koupili Slováci. I v letech 2014 až 2017 nejvíc českých firem prodaných do zahraničí mířilo na Slovensko, nicméně do roku 2018 do roku 2020 prvenství patřilo Ukrajincům.
„Domníváme se, že ztížené podmínky pro cestování způsobily pokles aktivit Ukrajinců v oblasti akvizic našich firem,“ dodala Petra Štěpánová z Dun & Bradstreet.
Mohlo by vás zajímat
Letos tedy Slováci koupili 313 společností, o 75 víc než ve srovnatelném období 2020, zatímco Ukrajinci 254 (meziročně o 110 méně). S výraznějším odstupem následují Maďaři (90), Poláci (80), Rumuni (53), Rusové (44) a Němci (41).
Z pohledu objemu ovládnutého kapitálu v základním jmění koupených firem první příčka náleží Nizozemcům s 3,2 miliardami korun. Řádově menší akvizice připadly na Kypr (482 milionů korun), Německo (120 milionů korun) a Velkou Británii (83 milionů korun).
(nik)