Nejdřív to vypadalo, že se USA a Ukrajina dohodly na dohodě o těžbě vzácných zemin v Kyjevě výměnou za podporu Washingtonu při snaze o ukončení války iniciované Ruskem. Došlo ale k náhlé změně názoru. Navzdory naléhání USA ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmítl podepsat návrh dohody o předání poloviny minerálů vzácných zemin ve své zemi americkým společnostem výměnou za vojenskou podporu, uvedli dva lidé obeznámení s jednáními, píše portál Politico.
„Dohoda ještě nebyla podepsána. Strany diskutují o podrobnostech,“ řekl ukrajinský představitel obeznámený s jednáními, kterému byla poskytnuta anonymita, aby mohl diskutovat o probíhajících rozhovorech. „Právníci na tom pracují. USA ve svém návrhu popsaly velmi komplikovaný způsob, jak chtějí získat 50 procent [ukrajinských vzácných zemin].“
Úředník dodal, že americký systém „nemusí fungovat“, protože by se mohl dostat do konfliktu s ukrajinskými zákony.
Kyjev se aktivně snaží přimět transakčního amerického prezidenta, aby považoval ukrajinské nerostné bohatství za pádný důvod k pokračování podpory proti ruské invazi.
Mohlo by vás zajímat
Úředníci Donalda Trumpa naznačili, že dohoda o nerostných surovinách by mohla být „ekonomickým štítem, který by Rusům ukázal, že USA mají na Ukrajině zájmy“.
Začátkem tohoto týdne Trump řekl, že USA budou potřebovat 500 miliard dolarů v ukrajinských nerostných surovinách, aby se splatily za vojenskou a civilní podporu poskytnutou Kyjevu od začátku války – což je mnohem vyšší číslo, než je skutečná americká pomoc.
Dohoda však stále není hotová, protože obě strany vyjednávají poslední detaily.
„Takže ukrajinská strana předala svůj návrh verze [americké straně]. A pracují na tom. Zatímco Ukrajinci pracují na amerických návrzích,“ řekl úředník.
Osoba obeznámená s vyjednáváním řekla serveru Politico: „Američané nebyli spokojeni s ukrajinskými návrhy.“
Dalším problémem amerického návrhu je, že údajně nemá žádné skutečné bezpečnostní záruky pro Ukrajinu, s výjimkou možného nasazení amerických vojáků na ochranu nerostných surovin, pokud dojde k dohodě s Ruskem o ukončení války.
Uzavření dohody
Otázka nerostných surovin je nyní jedním z klíčových aspektů upevňování americké podpory Ukrajině.
Ve čtvrtek bylo Zelenského setkání s americkým viceprezidentem J. D. Vancem během Mnichovské bezpečnostní konference údajně odloženo z rána na večer, protože Ukrajinci chtěli provést změny v dohodě o kritických nerostných surovinách.
Americký ministr zahraničí Marco Rubio a Zelenskyj diskutovali o dohodě o nerostných surovinách na recepci s americkými představiteli v Mnichově v pátek večer, uvedla osoba obeznámená s rozhovorem. Bylo naznačeno, ale ne explicitně, že USA budou chránit své zájmy ve „společném podniku“, uvedli.
Zelenskyj podle amerických zákonodárců, kteří se s ním setkali v Mnichově, řekl, že přezkoumává americký návrh, aby se ujistil, že je v souladu s ukrajinským právem.
„Myslím, že udělal to, co by udělal každý zodpovědný člověk,“ řekl republikánský senátor Thom Tillis. „Řekl, že si to přečte a uvidí, jestli je to v souladu s našimi zákony a ústavou a podobně.“
Návrh dohody však může obsahovat právní nástrahy, řekl bývalý ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba pro Politico.
Řekl, že Trump nemá na ukrajinské nerostné suroviny žádný právní nárok, protože Kyjev o nich v roce 2021 podepsal strategické partnerství s EU.
„Dnes Trump tvrdí, že ukrajinské suroviny jsou způsobem, jak pohánět americkou ekonomiku. Ale tyto suroviny nejsou jen ukrajinské, jsou také evropské,“ řekl Kuleba. „Proč by měla Evropa dávat zdroje, které by měly pohánět její vlastní ekonomiku, Americe?“
Jeden z hlavních architektů návrhu, senátor Lindsey Graham, blízký Trumpův spojenec, řekl, že před prezidentem mává ukrajinským nerostným bohatstvím, aby ho přesvědčil, že Ukrajina stojí za ochranu – dokonce vytáhl mapu, aby Trumpovi ukázal, kde se nachází ukrajinské bohatství.
„Hlavní věcí pro mě je, že Ukrajina má hodnotu – doslova má hodnotu,“ řekl Graham na akci Politico Pub při příležitosti mnichovské bezpečnostní konference. „Trump nyní vidí Ukrajinu jinak… …Řekl jsem, že tito lidé sedí na zlatém dole… …Ukázal jsem mu mapu, ‚podívej!'“
Začátkem tohoto týdne přinesl americký ministr financí Scott Bessent návrh dohody o hospodářské spolupráci, včetně vzácných zemin, a představil jej Zelenskému během návštěvy Kyjeva.
Na tiskové konferenci po setkání s Bessentem Zelenskyj řekl: „Opravdu to chceme podepsat co nejdříve. Protože nechceme ztrácet čas.“
Bessent podle Politico navázal: „Věříme, že tato dohoda bude silným signálem ruskému vedení ohledně amerického závazku, který zde máme. A myslíme si, že to bude silný signál americkému lidu, že peníze, které přicházejí na Ukrajinu, máme společné hodnoty, máme sdílenou bezpečnost a snažíme se zvýšit náš společný ekonomický závazek.“
Prodej ukrajinských nerostných surovin
Ukrajina začala řešit přístup ke svým strategickým nerostným surovinám ještě předtím, než Donald Trump vyhrál americké prezidentské volby.
Už v září Zelenskyj Trumpovi představil tzv. plán vítězství pro Ukrajinu, kde Kyjev nabídl svým strategickým partnerům zvláštní dohodu o společné ochraně kritických zdrojů země, jakož i o společných investicích a využití tohoto ekonomického potenciálu.
Ukrajina má ložiska 22 z 50 materiálů, které USA označily za kritické. Země je podle ukrajinského ministerstva přírodních zdrojů a životního prostředí obzvláště bohatá na grafit, lithium, titan, berylium a uran.
Tyto zdroje jsou nezbytné pro výrobu baterií, radarových systémů a pancéřování – klíče pro obranný a technologický průmysl – a do jisté míry by pomohly snížit závislost USA na čínských nerostných surovinách.
„Z pohledu potenciální podpory USA nebo EU by rozvoj ukrajinského těžebního sektoru mohl přímo přispět nejen k soběstačnosti a ekonomické bezpečnosti Západu, ale také k posílení ukrajinské ekonomiky a obranné kapacity,“ uvedla Maria Repková, zástupkyně ředitele think-tanku Centrum pro ekonomickou strategii se sídlem v Kyjevě.
Mnoho z těchto zdrojů se ovšem nachází v částech Ukrajiny pod ruskou kontrolou a Moskva je také chce.
„Tyto zdroje jsou klíčové pro vlastní průmyslové a vojenské kapacity Ruska, umožňují další ekonomickou soběstačnost a snižují závislost na západních dodávkách,“ uzavřela pro Politico Maria Repková.