Program Spravedlivá transformace určený pro přechod regionů postižených těžbou a těžkým průmyslem na klimaticky šetrnou ekonomiku je z pohledu alokovaných peněz zatím největší. Ale i nejambicióznější. Protože všechny tři kraje se potýkají s obrovskou nezaměstnaností už teď. A s plánovanou dekarbonizací regionů by se na trhu práce mohlo objevit dalších až třicet tisíc uchazečů o práci.

Operační program Spravedlivá transformace (OPST) si ve své předkládací zprávě klade za cíl při přechodu na bezuhlíkovou společnost zmírnit dopady na ekonomiku, obyvatele a životní prostředí. V první fázi se chce orientovat právě na nejvíc postižené regiony, protože jejich nezaměstnanost je alarmující už nyní, před zahájením transformace ekonomiky. Navíc, píše se ve zprávě ministerstva životního prostředí: „V uhelných regionech je v porovnání s ostatními regiony významný podíl zaměstnanosti v sektorech v útlumu.“

„Řada firem se tak přirozeně stane součástí transformace regionu,“ uvedl v rozhovoru pro Ekonomický deník ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman. Program totiž předpokládá angažmá malých a středních podniků, ať už stávajících nebo nově vzniklých. U kterých se předpokládá i vyšší přidaná hodnota.

Ministerstvo hodlá využít více druhů podpory

Aby se tamním podnikatelům a dalším žadatelům vyšlo vstříc, mohou OPST kombinovat s už fungujícími dotačními výzvami. „Program je nastaven tak, aby v dotčených regionech poskytoval podporu nad rámec ostatních programů podpory a přinášel do těchto regionů další finanční prostředky. Podmínky podpory a výzvy z programu budeme nastavovat tak, aby nedocházelo k překryvům mezi jednotlivými programy, ale tak aby se podpora naopak vhodně doplňovala,“ píše se ve zprávě ministerstva.

A které další programy budou moci žadatelé využít? Program Životního prostředí, který podporuje energetické úspory, obnovitelné zdroje a investiční podporu pro domácnosti ohrožené energetickou chudobou. Modernizační fond slouží pro modernizaci energetiky, program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost je přímo na investice pro malé a střední podnikatele, například v kulturním nebo kreativním průmyslu.

Integrovaný regionální program a Program Zaměstnanost + jsou určené pro podporu vzdělávání, rekvalifikace nebo úplnou změnu kvalifikace. Program Jan Amos Komenský je naopak určen pro stávající základní a střední vzdělávání. „Vyšší míra studijní neúspěšnosti, předčasné odchody ze vzdělávání a vysoký podíl nejméně kvalifikovaných osob jsou dalším výrazným problémem uhelných regionů. Program Jan Amos Komenský podporuje řadu nástrojů k eliminaci předčasných odchodů a vytváří podmínky pro motivaci žáků k setrvání ve vzdělávacím systému,“ píše se ve zprávě.

Mohlo by vás zajímat

Pro výzkum a inovace je zase Program Horizont Evropa. Dalšími programy jsou Program LIFE určený k ochraně přírody a Program přeshraniční spolupráce.

Petr Vrabec

Psali jsme také:

Valdman (SFŽP): Startuje jedna z největších transformací krajů postižených těžbou a průmyslem – Ekonomický deník