Evropská komise nabízí peníze krajům, které chudnou po utlumení uhelných dolů, anebo nezvládají globalizaci, ale mají dosud plně nevyužitý potenciál. Zatím rozjela první, pilotní projekty. Podle následných zkušeností chce financovat početnější, dlouhodobé programy, aby pomohla zaostávajícím regionům k “inteligentní specializaci” a konkurenceschopnosti.
Státy Evropské unie postupně naplňují ambice, které před lety společně formulovaly prostřednictvím závazných právních předpisů: O desítky procent snižují spotřebu energie a emise oxidu uhličitého, zatímco zvyšují podíl obnovitelných zdrojů při výrobě elektřiny nebo tepla. Evropský parlament a Rada EU (zde konkrétně ministři průmyslu) nyní dojednávají nové směrnice, které vytyčují ještě vyšší cíle pro rok 2030.
Europoslanec Jaromír Kohlíček (GUE/NGL, KSČM), který bydlí v severočeských Teplicích a dříve byl manažerem v hutním průmyslu, dnes předpovídá, že brzy nadejde zásadní zlom ve výzkumu obnovitelných zdrojů: “Díky novým technologiím může skokově, až na dvojnásobek stoupnout množství energie, vyráběné fotovoltaikou. A pokud Evropská unie dosáhne svých cílů, očekávejme taky rychlou expanzi vodíkového hospodářství.”
Europoslankyně Michaela Šojdrová (EPP, KDU-ČSL) sice podpořila zprávu o pokroku v “obnovitelné energetice”, kde Česká republika figuruje mezi premianty, kteří “se značným předstihem” plní svoje závazky. Lidovecká politička však taky zmiňuje negativa: “Česká republika se potýká s důsledky nedostatků německé přenosové sítě, která nedokáže pojmout výkyvy energie z obnovitelných zdrojů. Důležité jsou taky dopady na zemědělství, přičemž výroba biopaliv nesmí jít proti výrobě potravin.”
Mohlo by vás zajímat
[mn_protected]
Transformace “uhelných regionů”
Kvůli přechodu na obnovitelné zdroje energie však mohou zaostávat lokality, jejichž ekonomika byla dříve založená na fosilních palivech. Evropská komise proto spustila “platformu pro uhelné regiony”, aby chudnoucím oblastem pomohla: “k sociální spravedlnosti, strukturální transformaci, novým dovednostem a financím”.
Pro pilotní projekty byla vybrána trojice regionů: slovenský Trenčín, polské Slezsko a řecká Západní Makedonie. V ideálním případě, na základě nabytých zkušeností potom bude následovat řada dlouhodobějších programů, které teoreticky mohou pomoci taky Ústeckému, Moravskoslezskému nebo Karlovarskému kraji. Odpovědní komisaři však zatím hovoří spíše obecně: o investicích, nových technologiích a pracovních místech, spolupráci na všech úrovních (evropské, vnitrostátní, regionální i místní) apod.
Podpora “inteligentní specializace”
Komise ovšem naznačila, jak vidí nadějnou transformaci, v dalších pilotních projektech. Na konci letošního září vyzvala regiony, aby požádaly o podporu, pokud A/ nezvládají globalizovanou ekonomiku, ale mají potenciál v nějaké “inteligentní specializaci”, anebo B/ potřebují kapitál pro přeshraniční spolupráci, přičemž nemusí jít nutně o zeměpisné sousedství. A nyní vybrala pilotní projekty, které získají expertní poradenství a dohromady 1 milion eur, tedy v přepočtu asi 26 milionů českých korun:
- Severní Brabantsko (Nizozemsko), Vlámsko (Belgie) a Norte (Portugalsko): 3D tisk
- Vlámsko (Belgie): bio-ekonomika
- Bretaň (Francie) a Estonsko: počítačová bezpečnost
- Lombardie (Itálie) a 7 dalších regionů: cirkulární ekonomika
- Toskánsko (Itálie), Estonsko a 21 dalších regionů: sofistikované zemědělství
- Skotsko (Spojené království), Baskicko (Španělsko) a další region včetně Sogn og Fjordane (Norsko): mořská obnovitelná energie
- Andalusie (Španělsko) a 5 dalších regionů: udržitelné stavebnictví
- Andalusie (Španělsko) a Emilia-Romagna (Itálie): velká data v zemědělství
[/mn_protected]
O tématu jsme již psali:
Obce a města nejvíce trápí stav silnic, velká města brownfieldy, malá nedostatek práce 5.12.2017
Další program pro obce s chátrajícími budovami vyhlašuje MMR 8.11.2017
Samosprávy mohou čerpat miliardové dotace na využití brownfieldů 28.9.2017
Za první polovinu roku stát zaplatil za likvidaci ekologických zátěží 388 milionů korun 6.9.2017
Podporujme mladé vědce v Moravskoslezském kraji 21.6.2017
Šance pro severní Čechy a Moravu: 9 miliard Kč na solidaritu 15.6.2017