Výkon americké ekonomiky v prvním čtvrtletí (po páteční revizi -0,7 %) byl pro mnohé velkým překvapením, avšak většinově zde byla tendence tento výkon neoznačovat jako tragédii.
Byly zde přeci jednorázové faktory jako stávka v přístavech či nepříznivé počasí, které se ve druhém čtvrtletí nebudou opakovat a tak se předpokládalo, že propad HDP bude vyhlazen či ještě lépe následně kompenzován vyšším růstem.
Nadcházející týden bude do značné míry o tom, zda se mýty a iluze o americkém růstu potvrdí či vyvrátí. Na pořadu jsou totiž důležité makroekonomické reporty, které nám umožní zásadním způsobem zpřesnit odhad, jakým tempem roste americké hospodářství v tomto kvartále. Budou to přitom nejenom páteční statistiky z trhu práce či indexy podnikatelských nálad (jako třeba ISM dnes odpoledne), ale pro HDP budou velmi důležité indikátory, jako jsou osobní výdaje, stavebnictví, či údaje o zahraničním obchodě.
Aby bylo možné kvantifikovat, jakým tempem na základě dostupných dat roste americká ekonomika právě teď, zkonstruovali jsme za tímto účelem i novou analytickou hračku, jejíž popularita ve světě roste. Jde o tzv. nowcasting neboli o předpovídání současných dat.
Dosud nám “nowcast” růstu amerického HDP pro druhý kvartál ukazoval hodnotu 2,4 %. Tedy nic moc na to, že v prvním čtvrtletí jsme měli propad. Nepříjemné však bude, pokud budeme muset náš nowcast revidovat směrem dolů.
Jan Čermák, ČSOB