Úterý, 24. května, 2022

Začíná největší letecké cvičení Ample Strike, potrvá do 19. září

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Dnes začíná jedno z největších letošních vojenských cvičení na území České republiky. Téměř třítýdenní cvičení Ample Strike 2020, kterého se zúčastní asi 700 českých a spojeneckých vojáků ze sedmi armád NATO. Letecké cvičení je zaměřeno na sladění činnosti předsunutých návodčích s osádkami letounů i vrtulníků a veliteli pozemních jednotek. Naplánováno je do 19. září, nejintenzivnější výcvik bude v pracovních dnech od 7. do 18. září.

Téměř 500 českých vojáků by mělo při cvičení doplnit až 200 jejich zahraničních kolegů. Spojené státy do cvičení vyšlou například strategický bombardér B-52 nebo bezpilotní letoun MQ-9 Reaper, Němci budou cvičit se stroji Eurofighter či Tornado. České letectvo se zapojí stíhacími gripeny, jejichž piloti si procvičí mimo jiné doplňování paliva za letu, či bojovými vrtulníky Mi-24. Zúčastní se také zástupci Slovenska, Maďarska, Litvy a Estonska.

Vojáci budou využívat vojenský výcvikový prostor Boletice, letiště Bechyně, 22. základnu vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou, 21. základnu taktického letectva Čáslav, Správu letiště Pardubice a 26. pluk velení, řízení a průzkumu Stará Boleslav.

-čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter