Pátek, 20. května, 2022

Začíná EDEX. Veletrh zbrojařů v Egyptě. Zúčastní se i české firmy

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Více než 400 vystavovatelů, více než 30 tisíc návštěvníků. Dnes začal mezinárodní veletrh obranné techniky Egypt Defence Expo EDEX v Káhiře, který se jako jediný v severní Africe zaměřuje na obranné technologie pro pozemní, námořní i vzdušné síly. Veletrh se ob dva roky. Původní termín konání v roce 2020 musel být z důvodu pandemické situace odložen. Veletrhu se účastní i české firmy.

Mezinárodní veletrh obranné techniky Egypt Defence Expo EDEX proběhne v Káhiře ve dnech 29. listopadu až 2. prosince. Veletrh představuje jedinečnou příležitost pro vystavovatele působící v obranném a vojenském průmyslu předvést nejnovější technologie, vybavení a systémy pozemní, vzdušné a námořní techniky. 

Veletrh se koná pod záštitou prezidenta Egyptské arabské republiky a vrchního velitele egyptských ozbrojených sil Abda al-Fattáha as-Sísího. Akce se odehraje na egyptském mezinárodním výstavišti, zbrusu novém místě v Káhiře.

Předpokládá se účast řady mezinárodních vystavovatelů i návštěvníků. Egyptská vláda předpokládá konkrétně účast až 400 vystavujících společností ze 42 zemí a očekává, že veletrh navštíví 30 000 zájemců.

Vystaveny budou obranné technologie, systémy protivzdušné obrany, zbraně, střelivo, ochranný oděv, vrtulníky, speciální dopravní prostředky, vozidla, letadla, komunikační technologie, pobřežní stráže, navigační technologie, rádiová technologie, satelitní komunikační technologie, lodě, bezpečnostní technika, uniformy.

Seznam vystavovatelů je možné nalézt zde.

Na EDEXu bude vystavovat mimo jiné česká společnost Mesit. Foto: Jan Hrbáček

Veletrh EDEX se koná každé dva roky. Původní termín konání v roce 2020 musel být z důvodu pandemické situace odložen. Jedná se o druhý ročník obranného veletrhu v Egyptě, kterým si země slibuje stát se významným regionálním centrem pro obranné technologie.

Česká republika připravila v rámci veletrhu výstavní stánek za spolupráce s Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu pomocí nástroje ekonomické diplomacie PROPED.

Předpokládá se účast 13 firem v rámci českého národního stánku.

Význam obranného průmyslu je pro česko-egyptskou spolupráci vysoký, české firmy se na zdejším trhu těší vynikající pověsti. Egyptské ozbrojené složky a silová ministerstva mají v zemi nezastupitelnou roli. Nevěnují se jen akvizici vojenské techniky, ale vlastní také řadu dceřiných společností věnující se civilním sektorům. Také civilní projekty národního strategického významu jsou z velké části řízeny a financovány Ministerstvem obrany Egypta.

(hrb)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter