Čeští odběratelé elektřiny a plynu byli v předchozích letech zvyklí na výrazně nižší ceny energií. Energetická krize ale způsobila, že stovky tisíc zákazníků musí řešit jejich násobné zdražení. Stát tvrdí, že v energetické krizi pomůže s vysokými cenami energií všem domácnostem. Tedy těm, co používají elektřinu, plyn, ale i domácnostem, které topí přes domácí kotelny nebo jim je teplo dodáváno centrálně. Jedním z řešení pomoci je úsporný tarif, který předložilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Co konkrétně přináší?

Úsporný tarif je univerzálním řešením, které vládě umožní poskytnout domácnostem příspěvek na pomoc s energiemi.

Vláda bude moci prostřednictvím tohoto mechanismu zaslat peníze opakovaně a v takové podobě, v jaké uzná za vhodné. Tedy do budoucna i více adresně, primárně například sociálně zranitelným zákazníkům.

Tento mechanismus zajistí pomoc milionům domácností. Pracovníci ministerstva průmyslu a obchodu na jeho přípravě spolupracovali s více než 50 odborníky zastupujícími subjekty z celého energetického trhu, kteří se do tvorby tohoto řešení zapojili. Jde o zaměstnance obchodníků, distributorů i dalších různých organizací.

K tomu, aby vše fungovalo, bude nutná spolupráce více než 400 obchodníků s energiemi, a do zajištění pomoci pro domácnostem se zapojí také přes 200 distributorů energií a více než 600 držitelů licencí na výrobu nebo rozvod tepelné energie. Na všechno dohlédne Energetický regulační úřad a hlavním mozkem celé operace bude OTE, tedy operátor trhu s energiemi, který zajistí výplatu peněz.

Mohlo by vás zajímat

Kdo pomoc od státu dostane?

Na pomoc dosáhne každá domácnost, která má uzavřenou smlouvu s dodavatelem elektřiny. Nezáleží na tom, jestli primárně využívá plyn, elektřinu nebo zda má vytápění zajištěno přes domovní kotelny či centrální teplárny.

Kdy a kolik peněz domácnosti od státu obdrží?

První příspěvek z úsporného tarifu se u domácností začne zohledňovat už letos v říjnu. Příspěvky, které vláda poskytne prostřednictvím jednotlivých elektrických tarifů, jsou následující:

Distribuční sazba                                        Výše příspěvku  

Sazba D01d                                                  3 500 Kč

Sazba D02d                                                  3 500 Kč

Sazba D25d                                                  3 500 Kč

Sazba D26d                                                  2 000 Kč

Sazba D35d                                                  2 000 Kč

Sazba D45d                                                  2 000 Kč

Sazba D56d                                                  2 000 Kč

Sazba D57d                                                  2 000 Kč

Podobně v říjnu vláda spustí také další pomoc v podobě odpuštění poplatků za podporované zdroje energie (POZE). Ta poběží od letošního října do konce příštího roku a pomůže jak domácnostem, tak firmám. Domácnosti díky odpuštění poplatků za POZE ušetří 599 korun za každou megawatthodinu spotřebované elektřiny.

Další příspěvek z úsporného tarifu bude u domácností zohledněn příští rok v únoru. Do konce příštího roku bude také pokračovat vládní pomoc v podobě odpouštění poplatků za podporované zdroje.

Příspěvek na úhradu nákladů za energie domácnostem v roce 2023 (bez poplatků za POZE)

Distribuční sazba                                       Výše příspěvku  

Sazba D01d                                                  400 Kč

Sazba D02d                                                  800 Kč

Sazba D25d                                                  1 500 Kč

Sazba D26d                                                  2 000 Kč

Sazba D35d                                                  2 000 Kč

Sazba D45d                                                  2 000 Kč

Sazba D56d                                                  2 000 Kč

Sazba D57d                                                  2 000 Kč

Pásma spotřeby plynu (v MWh)            Výše příspěvku  

0 – 1,89                                                       200 Kč

1,89 – 7,56                                                  1 700 Kč

7,56 – 15                                                      3 700 Kč

15 – 25                                                         6 200 Kč

25 – 45                                                         7 800 Kč

S úsporným tarifem přichází logicky řada otázek. Ministerstvo průmyslu a obchodu se proto snaží na ty nějčastější odpovědět.

Když domácnost elektřinu používá jen minimálně a topí plynem, není pro ni nevýhodné, když peníze letos dostane prostřednictvím elektrického tarifu?

Nemělo by to být nevýhodné. Bez ohledu na to, zda topí domácnost plynem, nebo jestli má vytápění zajištěno z centrální teplárny či z domovní kotelny, obdrží, pokud má smlouvu s dodavatelem elektřiny, příspěvek 2 nebo 3,5 tisíce korun.

Když domácnost využívá více plyn, má se obávat, že jí stát pomůže méně?

Pomoc prostřednictvím úsporného tarifu je nastavena tak, aby se vhodně doplňovala s pomocí v podobě odpuštění poplatku za podporované zdroje energie. Ty totiž zvýhodňují domácnosti s vyšší spotřebou elektřiny. Proto jsou příspěvky za úsporného tarifu určené na plyn i teplo vyšší než na elektřinu.

Proč je pomoc plošná? Vychází to z požadavku na rychlost provedení a jednoduchou administraci. Řešení přes tarif vyžaduje spolupráci celého trhu s elektřinou v čele s OTE. Všichni obchodníci podle toho musí přenastavit systémy fakturací, i své IT systémy.

Řešení přes úsporný tarif do budoucna umožňuje ale i více adresný postup, zaměřený primárně na sociálně zranitelné zákazníky.

Dostanou pomoc pro svou domácnost i živnostníci?

Pomoc bude poskytnuta těm, kteří mají uzavřeny klasické tarify pro domácnosti, tedy takzvané „déčkové“ tarify – D01d, D02d a podobně. Nerozlišuje se, jestli má smlouvu s dodavatelem uzavřenu živnostník nebo ne. Dále se rozlišuje, k čemu odběratel daný prostor využívá. Pokud je prostor u distributora veden jako provozovna, tak se na něj pomoc nevztahuje, protože pomoc firmám by musela projít notifikací u Evropské komise.

Obdrží pomoc také lidé, kteří bydlí na chatě? Sleva se bude odvíjet od druhu tarifu, na základě kterého domácnost elektřinu odebírá. Sleva nebude poskytnuta na víkendový tarif D61d. 

Mají nárok na pomoc lidé s elektromobily, tedy s tarifem D27d? Ne, na elektromobily se příspěvek nevztahuje.

Jak se zohlední pomoc u domácností, které bydlí v pronájmu, a nemají na sebe přepsané energie? Pronajímatel by měl po domluvě s podnájemcem příspěvek zohlednit.

Jak se stanovovaly výše slev?

Jak se stanovovaly výše slev pro jednotlivé druhy tarifů u elektřiny a plynu?

Každý odběratel má tarif a pásmo spotřeby plynu stanoveno podle své spotřeby a podle spotřebičů, které používá. Od toho jsme stanovili příspěvky na jednotlivé tarify a jednotlivá pásma.

Státní pomoc domácnostem s vysokými cenami energií je navíc dvojí. Zaprvé jde o odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje. To znamená, že vláda namísto domácností uhradí 599 korun za každou MWh spotřebované elektřiny. Tento způsob pomoci však výrazně zvýhodňuje domácnosti s vyšší spotřebou elektřiny. Tedy hlavně ty domácnosti, které elektřinu využívají i k vytápění.

Pomoc formou úsporného tarifu proto umožní tento nepoměr dorovnat tak, aby nebyly znevýhodněny domácnosti, které primárně využívají plyn nebo mají vytápění zajištěno z domovních kotelen či prostřednictvím centrálního vytápění.

Co bude muset pro získání příspěvku udělat zákazník v domě s domovními kotelnami?

Letos obdrží pomoc všechny domácnosti automaticky. Pro získání příspěvku v příštím roce ale bude muset zákazník, tedy typicky SVJ, předat do 30. listopadu 2022 informaci o počtu bytů distributorovi elektřiny nebo plynu, tj. subjektu, se kterým má uzavřenu smlouvu o připojení. Nikoliv tedy obchodníkovi, se kterým má uzavřenu smlouvu o dodávce. Distributor tento údaj předává operátorovi trhu a ten pak s dalšími informacemi a finančními prostředky obchodníkům. Obchodník je pak povinen zohlednit příspěvek do nejbližší zálohy nebo vyúčtování zákazníkovi.

Domácnosti s domovními kotelnami obdrží z úsporného tarifu příspěvek 6 tisíc korun.

Formuláře jsou ke stažení ZDE a ZDE.

Co bude muset pro získání příspěvku udělat zákazník v domě s centrálním vytápěním?

Letos obdrží pomoc všechny domácnosti automaticky. Pro získání příspěvku v příštím roce ale bude muset zákazník, tedy typicky SVJ, předat do 30. listopadu 2022 informaci o počtu bytů využívaných k bydlení dodavateli tepelné energie. Formulář je ke stažení výše. Dodavatel tepelné energie předá tento údaj operátorovi trhu a ten pak s dalšími informacemi a finančními prostředky zpátky dodavatelům. Dodavatel tepelné energie je pak povinen zohlednit příspěvek do nejbližší zálohy nebo vyúčtování zákazníkovi.

Domácnosti s centrálním vytápěním obdrží z úsporného tarifu příspěvek 4 500 korun. 

Jak je to s kombinací energií?

Pokud nemá domácnost vše jen na elektřinu, ale také má vaření nebo i vytápění a ohřev vody zajištěn pomocí plynu, domovní kotelny či centrálního vytápění, je možné kombinovat jednotlivé druhy příspěvků?

Jednotlivé příspěvky se kombinují. 

Pokud má například domácnost svícení a vaření zajištěno na elektřinu a zbytek na plyn, může typicky mít například elektrický tarif D02d. Prostřednictvím něj jí stát letos poskytne příspěvek 3 500 korun, v příštím roce 800 korun. Modelová spotřeba plynu takové domácnosti může být přibližně 17 MWh, což by znamenalo, že by takové domácnosti stát příští rok ještě navíc přispěl na její účet částkou 6 200 korun. K tomu by stát této domácnosti za každou MWh elektřiny, kterou by spotřebovala v období od letošního října do konce příštího roku, přispěl částkou 599 korun v rámci odpuštění poplatku za POZE.

Vztahuje se příspěvek i na vytápění na tuhá paliva jako je dřevo, uhlí nebo brikety? Ne. Na vytápění propanem, dřevem, uhlím nebo peletami se příspěvek nevztahuje.

„Pokud pro bytové domy v jejich domovní plynové kotelně nakupuji na firemní IČO plyn a účtuji bytovým domům za vyrobené teplo a ohřev vody, lze si žádat o slevu za dodávky plynu?“ zní další z častých otázek.

Pokud se jedná o kotelnu, která dodává několika bytovým domům, tak podle nařízení vlády nemá provozovatel kotelny nárok na příspěvek. Pokud má však licenci na výrobu nebo rozvod tepelné energie, potom podle nařízení vlády můžou o příspěvek na teplo žádat SVJ bytových domů, do kterých kotelna dodává teplo.

„Vlastním komunitní bytový dům, od počátku mám energii v bytech napsány na sebe jako na IČO, tedy v tarifu C01d. Vztahuje se na naše nájemníky, kteří mají v každém bytě svůj elektroměr s touto distribuční sazbou také příspěvek úsporného tarifu?“ zaznívá také.

Na takového vlastníka se vztahuje odpuštění poplatků za OZE. Pro získání příspěvku z úsporného tarifu je nutné mít distribuční sazbu „D.“ Na odběrná místa nájemníků s podružnými nefakturačními elektroměry se příspěvek nevztahuje.

Jak to je v situaci, kdy je v domě plynová kotelna, kterou provozuje firma na základě mandátní smlouvy? SVJ firmě platí za teplo v GJ (ne za plyn). Jiné objekty kotelna nezásobuje. Vztahuje se na členy SVJ příspěvek na teplo?

Pokud má provozovatel kotelny licenci na výrobu nebo rozvod tepelné energie, potom podle nařízení vlády můžou o příspěvek na teplo žádat SVJ bytových domů, do kterých kotelna dodává teplo.

Příspěvky na více míst

Co když odběratel vlastní rodinný dům, kde bydlí čtyřčlenná rodina a dále vlastní například ještě byt po rodičích, a energie hradí v domě i bytě. Kde má nárok na příspěvek za energie, když má například trvalé bydliště v bytě, kde se ale zdržuje minimálně?

Příspěvek je vázaný na odběrná místa, příspěvek dostane na obě. Trvalé bydliště nemá vliv na přiznání příspěvku. Příspěvek na elektřinu a plyn dostanou zákazníci v domácnosti, jejichž odběrná místa jsou k rozhodnému dni registrovaná v informačním systému operátora trhu a u kterých je pro poskytování služby distribuční soustavy k rozhodnému dni sjednaná distribuční sazba, uvedená v příloze k nařízení vlády (tedy distribuční sazba typu D).

„Je možné získat příspěvek na elektřinu a plyn pro zákazníky v bytových domech pro SVJ, které používá elektřinu pouze k osvětlení společných částí domu, nikoli k vytápění?“ zní další z otázek.

Příspěvek pro domy s byty je vázán na způsob vytápění – tedy se poskytuje na domovní kotelny, nebo na centrální vytápění. Pokud má tarif typu D, dostane příspěvek na elektřinu.

Změna dodavatele

Jak bude řešena situace, když odběratel změní dodavatele k 1. 10. 2022 a závěrečné vyúčtování u původního dodavatele by tedy bylo k 30. 9. 2022, kdo tedy příspěvek z úsporného tarifu vyplatí?

Podmínkou je mít k 23. srpnu 2022 distribuční sazbu „D.“ Pozdější změna dodavatele nehraje roli.

Jak si může odběratel spočítat státní příspěvek na elektřinu na kalkulačce vašich stránek, když má tarif D55d a ten v tabulce možností není? Na tarif D55d se příspěvek (úsporný tarif) nevztahuje.

Podružné plynoměry, hranice spotřeby

„Náš dům má 11 bytů. Máme hlavní fakturační plynoměr psaný na SVJ. Roční spotřeba za celý dům je cca 65 MWh plynu. Každý byt má pak vlastní plynový kotel. Dle vašich tabulek jsme již nad poslední hodnotou 45 MWh. Jaký tedy příspěvek dostaneme?,“ padají další otázky.

Jedná se o podružné plynoměry. Příspěvek je určen na 1 odběrné místo do limitu 45 MWh.

„Máme tříbytový rodinný dům, vytápění a ohřev TUV na plyn. Před rokem jsme pořídili úsporný kondenzační kotel na plyn. Vzhledem k velikosti domu máme roční spotřebu plynu cca 56 MWh. podle vašich tabulek nemáme na slevu na plyn nárok (jen do 45 MWh). V přepočtu na byty však máme menší spotřebu než některé menší domy. Jak zohlednit počet bytů v rodinném domě, aby na příspěvek byl nárok?“ zní další dotaz. 

Hranice roční spotřeby plynu pro čerpání příspěvku je 45 MWh na jedno odběrné místo. Pokud nemovitost není kolaudována jako „dům s byty“, nelze čerpat příspěvek ani na teplo z domovní kotelny.

Když bude odběratel například v prosinci přebírat nový byt, kde nebude ještě SVJ, jak bude vypadat pomoc v roce 2023 pro nové zákazníky?

V případě elektřiny a plynu má nárok na příspěvek každé odběrné místo, které je k rozhodnému dni registrované v informačním systému operátora trhu a u kterého je pro poskytování služby distribuční soustavy k rozhodnému dni sjednaná distribuční sazba uvedená v příloze k nařízení vlády, tedy distribuční sazba typu D. Rozhodný den pro elektřinu a plyn je 21. prosince 2022.

Bude příspěvek na teplo z centrálního zdroje i pro byty, které jsou určené k bydlení, ale nikdo v nich momentálně nebydlí? Jak se bude počítat pro jednu rodinu (jednu domácnost), která užívá dvě nebo více bytových jednotek? 

Jestli v bytech někdo bydlí nebo ne, to zákon neřeší. Podmínkou je, že byty musí být určené k bydlení nikoliv k podnikání. U CZT má zákazník v teplárenství pro dům s byty povinnost podat žádost o zohlednění příspěvku na teplo podle počtu vytápěných bytů v bytovém domě do 30. listopadu 2022.

Jakým způsobem bude řešen úsporný tarif a dotace na teplo z centrálního zdroje pro domácnosti se dvěma smlouvami (dvěma elektroměry)? Jde o napřílkad o situace, kdy jsou dvě malé bytové jednotky v paneláku spojeny do jednoho bytu, takže mají dva elektroměry, dvě oddělené elektroinstalace. Žije v nich ale jedna rodina, je to jedna domácnost. 

Příspěvek na elektřinu dostanou zákazníci v domácnosti, jejichž odběrná místa jsou k rozhodnému dni registrovaná v informačním systému operátora trhu a u kterých je pro poskytování služby distribuční soustavy k rozhodnému dni sjednaná distribuční sazba uvedená v příloze k nařízení vlády, tedy distribuční sazba typu D. Tedy pokud má jedna rodina dvě odběrná místa registrovaná u OTE, dostane dva příspěvky.

(nik)