Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj věří, že je schopen zachránit vztah s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který zatížila páteční roztržka v Bílém domě. Hlava ukrajinského státu to podle agentury Reuters prohlásila po dnešním summitu o Ukrajině v Londýně s tím, že rozhovory ale musí pokračovat v jiném formátu.
Zeleskyj podle Reuters prohlásil, že musí pokračovat „za zavřenými dveřmi“. Zopakoval, že Ukrajina v rámci mírové dohody nepřizná Rusku žádné území.
Zelenskyj rovněž řekl, že si nemyslí, že po hádce v Oválné pracovně Bílého domu zastaví USA pomoc Ukrajině, která se brání od února 2022 ruské invazi. Uvedl ale, že se připravuje na jakékoli možné problémy. Poznamenal, že zastavení americké pomoci Kyjevu by pomohlo pouze ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.
Zelenskyj také prohlásil, že je nadále připraven podepsat dohodu o nerostných surovinách s USA a že si myslí, že ke stejnému kroku jsou připraveni i Američané.
Mohlo by vás zajímat
O dohodu usiloval Trump, aby si USA zajistily podíl na ukrajinském nerostném bohatství, a kompenzovaly si tak podle něj dosavadní pomoc Kyjevu v obraně proti Rusku. Ujednání plánovali Trump a Zelenskyj podepsat v pátek v Bílém domě.
Schůzka ale skončila hádkou, během které Trump a americký viceprezident J. D. Vance zdůrazňovali, že ukrajinské vedení se musí soustředit na diplomacii, aby ukončilo „destrukci“ své země a že pro dojednání míru je potřeba vystupovat vůči Putinovi vstřícně. Trump prohlásil, že si ukrajinský prezident zahrává se třetí světovou válkou, a spolu s Vancem označili chování Zelenského za neuctivé a vytkli mu, že není dost vděčný za americkou pomoc.
Zelenskyj se následně setkal také s britským panovníkem Karel III. Schůzka Karla III. a Zelenského se odehrála v králově venkovském sídle Sandringham House ve východoanglickém Norfolku. Schůzka se uskutečnila na okraj summitu o Ukrajině. Jednání do Londýna svolal britský premiér Keir Starmer.
Německý kancléř Olaf Scholz po summitu prohlásil, že ruský požadavek na demilitarizaci Ukrajiny je nepřijatelný. Zdůraznil, že po skončení války musí Ukrajina zůstat silně vyzbrojenou zemí. Scholz zároveň vyzval k pokračující podpoře Ukrajiny a posílení evropské bezpečnosti.
Účastníci akce se podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) shodli na potřebě navýšit podporu Ukrajiny a že jednou z bezpečnostních záruk je do budoucna mít silnou armádu. Současně je potřeba se více starat „o naši bezpečnost a posílit prostředky, které do bezpečnosti dáváme“, řekl Fiala.