Na prostranství před bazilikou svatého Petra ve Vatikánu začala inaugurační mše papeže Lva XIV. Na místě je 160 zahraničních delegací, církevní hodnostáři a desítky tisíc věřících. První akt obřadu začal uvnitř baziliky u hrobu apoštola Petra, papež pak vyšel před baziliku v procesí s kardinály.
Obřad k začátku vlády začal známým úryvkem z evangelia podle Matouše, ve kterém se Ježíš obrací ke svému apoštolovi Šimonovi, který se pak stane Petrem, jedním z prvních vůdců křesťanů.
Na této skále zbuduji svou církev
„Ty jsi Petr; a na této skále zbuduji svou církev,“ zpíval chór. Papež spolu s představiteli východních církví sestoupil k Petrově hrobu, kde byly připraveny předměty, které symbolizují papežovu roli – pallium z vlny a rybářský prsten. V procesí papež vyšel spolu s kardinály na prostranství před bazilikou.
Obřad probíhá převážně v latině, zazní však ale i angličtina, italština, polština, arabština, čínština či španělštině.
Přijel i Zelenskyj
Na prostranství před bazilikou se usadili zahraniční hosté, mezi kterými jsou americký viceprezident J.D Vance, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, italská premiérka Giorgia Meloniová, německý kancléř Friedrich Merz nebo předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Rusko zastupovala ministryně kultury Olga Ljubimovová. Na mši byla ohlášena také účast polského prezidenta Andrzeje Dudy či slovenského prezidenta Petera Pellegriniho. Česko zastupuje podle Vatikánu ministr zemědělství Marek Výborný.
Na inaugurační mši přijela i řada náboženských vůdců včetně konstantinopolského patriarchy Bartoloměje, zástupce dalších křesťanských církví či muslimů a buddhistů.
Mohlo by vás zajímat
Pozdrav z papamobilu
Před samotným obřadem papež pozdravil věřící jízdou v otevřeném vozu, takzvaném papamobilu.
Projel po náměstí svatého Patra a přilehlé ulici via della Conciliazione, která se nachází na italském území. Na místě byly už desítky tisíc lidí, kteří zdravili papeže křikem Viva il Papa (Ať žije papež), potleskem a máváním. Papež vzal do náruče dvě malé děti a požehnal jim. V davu bylo vidět i několik českých vlajek.
Potvrzení závazku církve sloužit celému lidstvu
Papež Lev XIV. se v pátek dopoledne, pouhý týden po svém zvolení na Petrův stolec, obrátil na členy diplomatického sboru akreditovaného při Svatém stolci. Při svém prvním projevu k diplomatické obci vzdal papež Lev XIV. hold velvyslanci Kypru Georgi Poulidesovi, odcházejícímu děkanovi sboru, a ocenil jeho dlouholetou „energii, nasazení a laskavost“, jakož i úctu, kterou si vysloužil od papeže Františka a předchozích papežů.

Poté se papež obrátil k diplomatickým zástupcům a potvrdil závazek církve sloužit celému lidstvu, přičemž diplomatické společenství označil za rodinu, „která sdílí radosti a strasti života“ a je založena na lidských a duchovních hodnotách. Papež dále poznamenal, že v této rodině církev nehledá privilegia, ale spíše příležitosti k budování mostů, a to zejména prostřednictvím své osobité formy diplomacie zakořeněné v pastoračním zájmu.
Papež Lev XIV. dále poznamenal, že toto poslání je ozvěnou odkazu papeže Františka, jehož angažovanost ve prospěch chudých a lidí na okraji společnosti, stejně jako jeho pozornost věnovaná ochraně stvoření a rozvoji umělé inteligence, zůstávají stálou a trvalou inspirací.
Když se pak papež zamýšlel nad svým vlastním životem, který ho vedl napříč Severní a Jižní Amerikou a Evropou, vyjádřil svou osobní touhu „překračovat hranice“ a prohlubovat vztahy církve s lidmi a národy na celém světě.
Tři pilíře: mír, spravedlnost a pravda
Jádrem papežova projevu byla tři zásadní slova, která označil za pilíře misijní činnosti církve a základ diplomatické angažovanosti Svatého stolce: mír, spravedlnost a pravda.
První slovo, mír, nepopsal jako pouhou absenci války, ale jako náročný a aktivní dar, „první dar Kristův“. Skutečný mír, pokračoval, musí začít v lidském srdci, a to prostřednictvím pokory, opatrné řeči a odmítnutí pýchy i pomsty. To se, pokračoval, týká i slov, neboť „nejen zbraně mohou zraňovat, a dokonce zabíjet“.
S ohledem na to papež Lev XIV. zdůraznil nezastupitelnou roli náboženské svobody a mezináboženského dialogu při pěstování míru. Vyzval k obnovení mnohostranné diplomacie a k rozhodnému zastavení závodů ve zbrojení, čímž navázal na závěrečné poselství papeže Františka Urbi et Orbi, v němž jako často varoval, že „bez skutečného odzbrojení není možný mír“.
Investujte do rodin, podporujte důstojnost každé lidské osoby
Když se pak papež Lev vrátil k druhému slovu, spravedlnosti, zamyslel se nad památkou papeže Lva XIII. a bohatou tradicí sociálního učení církve. Vzhledem k tomu, že svět čelí stále se prohlubujícím globálním nerovnostem, papež Lev vyzval vedoucí představitele, aby investovali do rodiny a podporovali důstojnost každé lidské osoby.
Poté se podělil o krátké zamyšlení nad svou vlastní identitou dítěte přistěhovalců a vyzval k větší solidaritě zakořeněné ve sdílené lidské důstojnosti všech lidí bez ohledu na okolnosti nebo národnost.
Když pak papež Lev XIV. hovořil o třetím a posledním slově, o pravdě, popsal zásadní potřebu autentické komunikace a mírových vztahů. Ve světě, kde je realita často zkreslována, zejména na internetu, papež zdůraznil povinnost církve mluvit pravdu s láskou, i když je obtížná nebo nepochopená.
„Pravda,“ řekl, ‚není abstraktní princip, ale setkání s osobou Krista‘. Právě tato pravda, pokračoval, umožňuje lidstvu čelit nejnaléhavějším výzvám, jako je migrace, technologie nebo životní prostředí, v jednotě a se společným cílem.
Naděje na novou cestu
Na závěr svého projevu papež Lev XIV. zasadil svou službu do kontextu Jubilejního roku naděje, který označil za čas obrácení, obnovy a především zanechání konfliktů za sebou.
Nakonec obnovil závazek Svatého stolce jít po boku každého národa při budování světa, kde všichni mohou žít důstojně a v míru. „Doufám,“ uzavřel, “že tomu tak bude všude, počínaje místy, která trpí nejtěžšími následky, jako je Ukrajina a Svatá země.“
Schůzka se Zelenským
Papež Lev XIV. se dnes odpoledne soukromě sejde s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, oznámil Vatikán.
Papež mluvil se Zelenským už v pondělí. Byl to jeho první známý rozhovor se zahraničním vůdcem od papežova zvolení. Nový papež zdůraznil obavy, které má kvůli pokračující válce na Ukrajině.