INZERCE

Těžba bauxitu, z něhož se vyrábí hliník, v africké Guinei. Foto: Wirtgen Group

Začal platit Evropský akt o kritických surovinách. Přibyl na něj hliník a syntetický grafit

Před třemi dny, 23. května, vstoupil v platnost Evropský akt o kritických surovinách, jehož cílem je zajistit rozmanité, bezpečné a udržitelné dodávky kritických surovin pro průmysl v Evropské unii. Evropský parlament a Evropská rada dosáhly politické dohody o aktu o kritických surovinách (CRMA) loni 13. listopadu.

Při zachování cílů původního návrhu přibyl do nové dohody na seznam strategických a kritických materiálů hliník a syntetický grafit, referenční hodnotu posílila recyklace a vyjasnil se povolovací postup pro strategické projekty.

Zavedl se také nový požadavek, aby příslušné společnosti prováděly posouzení rizik dodavatelského řetězce.

Akt stanoví referenční hodnoty pro zvýšení kapacit pro těžbu, zpracování a recyklaci kritických surovin v EU a usměrňuje úsilí o diverzifikaci. Kromě toho vytváří rámec pro výběr a provádění strategických projektů, které mohou těžit ze zjednodušených povolovacích a podpůrných podmínek pro přístup k financování, jakož i stanoví vnitrostátní požadavky na rozvoj průzkumných programů v Evropě.

Nařízení má zlepšit oběhovost a účinné využívání kritických surovin tím, že se mají vytvořit hodnotové řetězce pro recyklované kritické suroviny.

Aby byla zajištěna odolnost dodavatelských řetězců, umožňuje akt monitorování dodavatelských řetězců kritických surovin a výměnu informací a budoucí koordinaci zásob strategických surovin mezi členskými státy a velkými společnostmi.

„V den, kdy vstoupil v platnost akt o kritických surovinách, začíná v Evropě nová průmyslová kapitola. V nestabilním geopolitickém kontextu Evropa zrychluje své úsilí na domácí půdě i ve spolupráci se třetími zeměmi o dosažení bezpečných, hojných a udržitelných dodávek surovin, které jsou nezbytné pro naše potřeby v oblasti klimatu, digitalizace, obrany a bezpečnosti. Mám plnou důvěru v to, že implementace zákona o kritických surovinách je na správné cestě, aby bylo možné rychle identifikovat a podpořit strategické projekty, usnadnit agregaci poptávky a zvýšit počet kvalifikovaných pracovníků v našich nových průmyslových projektech v oblasti těžby, rafinace a recyklace kritických surovin,“ uvedl komisař pro vnitřní trh Thierry Breton.

U příležitosti prvního zasedání Rady pro kritické suroviny navíc Komise vyhlásila výzvu k podávání žádostí o strategické projekty. První uzávěrka pro podávání žádostí je letos 22. srpna.

Dohodnutá kritéria upřesňují, že Evropská unie by měla mít do roku 2030 kapacitu pro těžbu 10 procent, zpracování 40 procent a recyklaci 25 procent své roční spotřeby strategických surovin. Pokud jde o recyklaci, dohoda také zajišťuje, že se bude postupně zohledňovat odpad při určování cílů recyklace.

Součástí dohody je rovněž cíl zmírnit poptávku prostřednictvím účinného využívání zdrojů a technologického pokroku. Evropská unie by také měla diverzifikovat dovoz strategických surovin tak, aby se nespoléhala na jediný zdroj dodávek pro více než 65 procent své spotřeby, jak uvedla Evropská komise.