První závod na výrobu vodíku začne dodávat svou produkci do veřejné plynovodní sítě. Největší distributor zemního plynu na českém trhu GasNet se totiž dohodl na spolupráci se společností For H2Energy, která plánuje postavit výrobnu vodíku v průmyslové zóně Triangle na Žatecku. Plynovodní síť zvládne technicky pojmout až 20procentní podíl vodíku.
Společně s výrobnou vodíku má firma For H2Energy v regionu další plány. „Kromě výstavby fotovoltaické elektrárny a elektrolyzéru pro výrobu zeleného vodíku počítá projekt s rozvojem vědecko-výzkumné činnosti v oblasti vodíku a vybudování výrobních a montážních hal, které poskytnou zázemí pro dodavatele vodíkových technologií. Výstavba má začít v roce 2024, zkušební provoz chceme zahájit koncem roku 2025,“ vysvětluje jednatel firmy For H2Energy Tomáš Krenc.
Bez emisí skleníkových plynů vyrobený zelený vodík tak může podobně jako biometan z bioplynových stanic do budoucna snížit závislost České republiky na dovozu „fosilního“ zemního plynu. Ta je dnes skoro 100procentní.
„Plynárenství má svoji zelenou a obnovitelnou budoucnost v podobě biometanu a právě vodíku. Na distribuci těchto nízkoemisních a bezemisních plynů se dlouhodobě připravujeme. Naše síť už dnes zvládne až 20procentní příměs vodíku se zemním plynem. Zvyšování podílu vodíku v naší síti je součástí naší dlouhodobé strategie. Jako lídr v distribuci zemního plynu chceme společně s For H2Energy ukázat, že vodík je cesta, která jednoznačně dává smysl,“ říká Andrej Prno, ředitel operativní správy sítě GasNetu.
Volba výstavby pilotního projektu výroby vodíku nepadla na Ústecký kraj náhodou. Ústecký kraj se totiž v problematice výroby vodíku aktivně angažuje. V březnu letošního roku se stal vůbec prvním českým regionem s vlastní vodíkovou strategií, která podrobně popisuje plány rozvoje krajského vodíkového hospodářství.
Plynaři se musí vypořádat s řadou překážek, než budou moct vodík do sítě pustit. „Naše distribuční síť je už nyní na příměs vodíku technicky připravena. V současné době však zatím nejsou právními ani technickými předpisy stanoveny podmínky pro připojení výroben vodíku k plynárenské distribuční soustavě. To je ovšem pouze otázka času. Postupný přechod ze zemního plynu na bioplyn a vodík je dlouhodobě nevyhnutelný,“ upozorňuje Andrej Prno z GasNetu.
(red)