INZERCE

Ve zkrachovalé Investiční a poštovní bance zasahoval v roce 2000 policejní Útvar rychlého nasazení. Foto: Policie ČR

Za tajemnou firmou z žaloby vůči ČSOB se objevuje slovenský zbrojař Weiss

Československá obchodní banka čelí již několik let žalobě, kvůli které může přijít o téměř miliardu eur. Na druhé straně sporu stojí záhadná skrytá, takzvaná schránková, společnost. Podle zjištění zpravodajského portálu Aktuality.sk vedou nitky k bývalé šedé eminenci slovenské politické strany SDĽ – obchodníkovi se zbraněmi Pavlu Weissovi.

Pavel Weiss zbohatl na zakázkách v obranném sektoru za vlády Mikuláše Dzurindy. Jeho syn Ivan jako ředitel pro strategii Slovenského plynárenského průmyslu (SPP) podepsal smlouvu na dodávky plynu společnosti Leven, v níž se objevil po odchodu ze státního podniku.

Případ se týká soudního sporu mezi ČSOB a společností ICEC Holding, která po bance požaduje téměř miliardu eur. Týká se krachu Investiční a Poštovní banky (IPB), ke kterému došlo v roce 2000.

Společnost v Karibiku

ICEC požaduje po české ČSOB náhradu škody způsobené IPB koncem 90. let. Banka převzala aktiva IPB.

Bývalá centrála zkrachovalé Investiční a poštovní banky. Foto: Fasády Torufa

Podle loňského článku v týdeníku EURO se hodnota žaloby vyšplhala na 23,6 miliardy korun (920 milionů eur). Pokud by ČSOB prohrála, odškodné by pravděpodobně musela zaplatit Česká národní banka.

ICEC Holding je sice česká firma, ale vlastní ji neprůhledná krycí společnost Drake Finance Limited z karibského ostrova Svatý Vincenc a Grenadiny.

ICEC původně patřila papírovému magnátovi Jaroslavu Dostálovi. Ten se v 90. letech rozhodl expandovat do Slovinska nákupem tamních papíren Vipap Videm Krško. Jejich akciemi se zaručil za rozsáhlé úvěry, které měl u IPB, banka byla i spolumajitelkou některých firem papírenského kolosu. V roce 1998 ovšem kvůli nespláceným úvěrům IPB akcie Vipapu převzala a po jejím pádu se dostaly v rámci kajmanských fondů do ČSOB. Později je při řešení dědictví IPB získal stát.

„O společnostech v Karibiku je téměř nemožné najít nějaké informace , ale Drake Finance se objevila v jednom dalším případě. Podle notářského zápisu z roku 2017 byla akcionářem společnosti Puli, kterou dříve ovládal výrobce zbraní Pavel Weiss. Puli v minulosti profitovala ze státních zakázek,“ napsal server Aktuality.sk.

Navzdory zákonné povinnosti nemá společnost Puli v rejstříku právnických osob uvedeného konečného příjemce. Není tedy známo, kdo stojí za skořápkou Drake Finance.

Aktuality.sk kontaktovaly syna Pavla Weisse Ivana Weisse, který zastupoval firmy svého otce. Weiss mladší uvedl, že společnost ICEC Holding mu něco říká v souvislosti s obchodem s papírem ve Slovinsku, ale tvrdí, že on osobně s tím nemá nic společného.

Slíbil také, že se spojí se svým otcem. Později však odepsal, že Weiss starší nemá zájem o komunikaci s médii. Před rokem poskytl jako volební lídr strany 99% rozhovor tiskové agentuře TASR.

Advokát Oldřich Beneš, který ICEC u soudu zastupoval, neodpověděl na otázku, zda ve vlastnické struktuře ICEC figuruje Ivan nebo Pavel Weiss.

„S ohledem na zákon o advokacii a mlčenlivost nemohu na vaše otázky odpovědět,“ sdělil serveru Aktuality.sk právník.

ČSOB se ke sporu ani k vlastnickému pozadí ICEC nevyjádřila.

„Probíhající soudní spory nekomentujeme,“ uvedl mluvčí Patrik Mádle.

Nezaplacený plyn

Ivan Weiss byl v letech 1998-2004 ředitelem strategie státního podniku SPP, kterou měla v rámci tehdejší koalice prosazovat SDĽ. Před svým odchodem z funkce podepsal nevýhodnou smlouvu se společností Leven, distributorem tepla v Levicích. Po odchodu z SPP začal pracovat pro tuto společnost.

Společnost nejenže získala mimořádně výhodnou smlouvu, ale dokonce ani neplatila dodavatelům plynu za plyn. Navíc dodávala městu Levice plyn za vyšší cenu než ostatní teplárenské společnosti.

Společnost SPP přihlásila pohledávku vůči společnosti Leven ve výši 33 milionů eur a obrátila se na soud. Distributor plynu se obával, že i kdyby vyhrál, své peníze neuvidí – a právem. KSpolečnost Leven v roce 2015 zkrachovala.

Informaci, že za společností Leven stojí rodina Weissových, již dříve zveřejnil portál biztweet, ale rodina Weissových ji popřela. Jejími oficiálními vlastníky bylo několik poštovních společností.

Později přešel na Dušana Konečného, který měl k Weissovým blízko v jiném případě. Půjčil společnosti Istrocom CHS, která si vzala půjčky také od společností manželů Weissových – Brevity, T-invest a Fortunae, kterou vlastnil Leven.

Podezřelý úpadek

V únoru 2012 řekl Ivan Weiss deníku SME v souvislosti se sporem v SPP: „Skončil jsem tam v roce 2006, ke sporu se nemohu vyjádřit. K Levenu jsem se nepřipojil už pět let.“

Nemluvil však pravdu. Z prezenční listiny valné hromady společnosti Leven vyplývá, že se Weiss ml. zúčastnil valné hromady v srpnu 2007. Valné hromady se zpravidla neúčastní běžný zaměstnanec společnosti – účastní se jí akcionáři a jejich důvěrníci.

„Nikdy jsem nebyl spojený s Levenem. Pracoval jsem pro ně pouze na dohodu někdy v roce 2003-2004,“ řekl Weiss pro Aktuality.sk. Nevysvětlil však, z jakého důvodu se později dostavil na valnou hromadu společnosti.

Podezřelý byl i bankrot Levenu. Jako údajní věřitelé se zde objevily společnosti blízké rodině Weissových. S&B Enhanced Finance, Empire Services a Inuq se staly členy věřitelského výboru, který rozhoduje o průběhu konkurzu.

Společnost Empire Services byla podle výroční zprávy za rok 2019 dárcem strany 99%, mezi jejíž lídry patřili Ivan Weiss i Pavel Weiss.

Věřitelem byla také společnost Portcrest Limited, která kupovala společnost Fortunae od společnosti Bronsson. Ten spoluvlastní Peter Majka.

Majka také zastupoval společnost Inuq a figuroval též ve společnosti Delta-B z portfolia rodiny Weissů. Majku se nepodařilo kontaktovat.

Oficiálním majitelem společnosti Inuq je Pavel Gubriansky, který vlastní také společnost S&B Enhanced Finance.

Advokát Miroslav Trenčan, který zastupoval společnost S&B Enhanced Finance, se odmítl vyjádřit k tomu, zda jsou Weissovi konečnými příjemci výhod společnosti. Se slovy, že právě odlétá do ciziny, zavěsil telefon.

Všude Gubrianský

Kromě toho, že vlastní dva věřitele v konkurzu Leven, má Pavol Gubriansky blízko k rodině Weissových i v dalších podnicích.

Gubriansky oficiálně vlastní také tři další společnosti s nemovitostmi v centru Bratislavy. Společnost S&B Panská Properties vlastní většinový podíl v budově na Panské ulici.

Společnost S & B Einsteinova Properties vlastní pozemek o rozloze 4 700 metrů vedle čerpací stanice na bratislavské dálnici a společnost S & B Vetvárska Properties vlastní budovu bývalého kostela v Podunajských Biskupicích.

Budovu ve Vetvárské ulici získala Gubrianská firma v dražbě majetku společnosti T-invest, kterou kdysi vlastnila poradenská firma Puli Pavla Weisse. Exekutora na T-invest vyslala společnost Leven. Společnost S & B Vetvárska Properties byla jediným účastníkem dražby.

Pavol Gubriansky pracuje v české společnosti Nosid společně s Lukášem Bielovičem, který má blízko k podnikání oligarchy Jozefa Brhela.

Ivana Weisse se otázkami, týkající se jeho vztahu s Gubrianským, se sevreru Aktuality.sk nepodařilo kontaktovat. Pavla Gubrianského taktéž.

Vlivná rodina

Ekonomický deník připomíná médii v minulosti vydané poznatky, že Ivan Weiss absolvoval právnickou fakultu Univerzity Komenského v Bratislavě, poté studoval na elitní Yale University v USA. Od 1998 do 2004 působil ve vedení SPP jako ředitel pro strategie (šéfem SPP byl v roce 1998 Jan Ducký, který byl o rok později zavražděn) a to díky tlaku SDĽ v Dzurindově vládě – Weiss dostal tento post  za odměnu za podporu strany ze strany rodinného holdingu Puli.

Po odchodu z SPP založil Weiss vlastní distribuční podnik, rozložený na firmy Prvá paroplynová spoločnosť, Leven, T-invest a další, přičemž odebíral plyn od SPP a prodával ho (za vysoké ceny díky nakloněným městským zastupitelům) obyvatelům slovenského města Levice. SPP však za několik let nezaplatil za plyn ani korunu a takto Weiss vydělal podle slovenských médií cca 33 milionů eur.

Weissův Leven se v roce 2005 nedohodl s SPP na smlouvě, která by zohledňovala přechod na nový způsob určování cen ze strany dominantního dodavatel. SPP na neuzavření dohody reagoval odpojením Levenu a začal koloběh dodnes trvajících soudních sporů, v kterých jen k 30. 8. 2008 šlo o 10 – 13,3 mio, EUR. V Levenu byl členem dozorčí rady exdůstojník Slovenské informační služby SIS, odborník na „speciální“ operace Michal Hrbáček.

Rodina Weissova je na Slovensku jednou z nejvlivnějších, jejich aktivit sahají od obchodu s vojenským materiálem (otec Pavol Weiss je zbrojní magnát, majitel společnosti DELTA DEFENCE a člen rady francouzské MANURHIN (MNR GROUP SA), výrobci munice a pistolí Walther PPK (zbraň Jamesa Bonda)), přes deblokace ruského dluhu, energetiku po investice do realit. 

Ivan Weiss  je krom  jiného zakladatelem koňského póla na Slovensku a jedním ze spoluorganizátorů a hráčů turnaje v koňském pólu J&T na Štrbském plese (v minulosti mediálně známá kauza, kdy se tohoto turnaje jako VIP hosté účastnili například Radovan Vítek, Marek Dalík, Roman Janoušek, Luděk Sekyra, ze slovenských byznysmenů Slavomír Hatina, Pavol Krúpa, Ivan Lexa – pozn. red.).

Pavol Weiss a jeho syn Ivan Weiss byli vlivnými podnikateli napojenými na Stranu demokratické levice. Kráčeli s ní slovenskou politikou prakticky od dob mečiarismu. Strana byla pro podnikatelskou rodinu ideálním prostředkem pro lobbing. Ten v dobách, kdy bojovali v exponovaném zbrojařském byznysu, představoval velmi významnou součást podnikání na Slovensku.

Pavel Weiss ovládal firmu Puli a další přidružené společnosti. Tato zbrojařská firma profitovala na obchodu se státem. Odkupovala od něj významné zbrojařské zásoby a naopak získávala významné zbrojařské projekty a dodávky pro armádu. V politickém zákulisí se nesla informace, že za úspěchem firmy stál tehdejší ministr obrany pod jejich vlivem Pavol Kanis.

Po příchodu nového milénia se v médiích začalo polemizovat o takzvaném deblokačním trojúhelníku Weiss – Kanis – Schmögnerová. Pavel Weiss ovládal přes společnost Puli firmu Delta B. Ta měla povolení ministerstva hospodářství obchodovat s vojenským materiálem a účastnila se i deblokace protiletadlového raketového komplexu S 300. Rodina Weissových se na takzvanou deblokaci ruského dluhu evidentně spoléhala. V minulosti totiž další člen rodiny – Tomáš Weiss – prostřednictvím firmy Bianco Negro dovážel za vlády Vladimíra Mečiara deblokační ruské uhlí.

Jan Hrbáček