Za právní poradenství k nákupu švédských pásových bojových vozidel CV-90 zaplatilo ministerstvo obrany advokátní kanceláři Brož, Sedlatý přes 10 milionů korun bez DPH. Odhadnutá celková cena činí 22 milionů korun bez DPH.

Advokátní kancelář Brož, Sedlatý poskytuje ministerstvu obrany právní služby k nákupu pásových bojových vozidel pěchoty (PBVB) v souladu s uzavřenou smlouvou ve znění jejího Dodatku č. 1.

„Služby se týkají výkonu práv a povinností zadavatele a zahraničních dodavatelů vyplývajících z uzavřené transakční dokumentace (akviziční smlouva na pořízení PBVP), změn smlouvy, zajištění právní podpory a právních služeb  v souvislosti se správním řízením zahájeným Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže a také právních služeb spočívajících v přípravě na soudní, rozhodčí, smírčí nebo správní řízení před soudem, tribunálem nebo jiným veřejným orgánem, včetně orgánů Evropské unie, a/nebo v řízení před mezinárodními orgány pro řešení sporu v případech, kdy okolnosti nasvědčují tomu, že se dotčená věc a/nebo jiná oblast vyplývající či související s akcí „Pásové bojové vozidlo pěchoty a jeho modifikace“, zejména, nikoliv však výlučně, problematika zadání veřejné zakázky, zajištění komplexní servisní podpory, programu průmyslové spolupráce, či veřejné podpory, se s vysokou pravděpodobností stane předmětem jakéhokoliv z uvedených řízení,“ vysvětluje Simona Cigánková z tiskového odboru ministerstva obrany.  

Hodinová sazba právních služeb advokátní kanceláře Brož, Sedlatý činí 949 korun.   

Mohlo by vás zajímat

„Dle smlouvy č. 23121000736 ve znění jejího Dodatku č. 1 (na který dotaz míří) bylo dosud vyplaceno 10 284 313,- korun bez DPH a poskytovatel tedy vykázal 10 833 hodin,“ zareagovala Simona Cigánková na otázky Ekonomického deníku.

Poskytovatel právních služeb byl prvotně vybrán na základě výběrového řízení, které bylo zadáno v roce 2022. Do výběrového řízení se přihlásilo celkem šest uchazečů o veřejnou zakázku, jejichž nabídkové ceny byly v rozsahu 949,- korun do 1 640,- korun bez DPH. Hodnota původního kontraktu uzavřeného dne 30. 9. 2022 činila 19 542 148,- Kč bez DPH.

Advokátní kanceláře Brož, Sedlatý na otázky Ekonomického deníku nezareagovala. Podle Simony Cigánkové poskytuje kancelář právní služby v souvislosti s řízeními před Evropskou komisí a Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže. 

„K řízení před Úřadem (sp. zn. ÚOHS-S0416/2023/VZ), které bylo zahájeno na základě podání společnosti DEFENCE EXPORT a.s. ze dne 21. 6. 2023, zadavatel uvádí, že poskytovatel vypracoval veškeré odpovědi na žádosti a usnesení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže týkající se způsobu zadání akviziční smlouvy na pořízení PBVP. Správní řízení skončilo zpětvzetím návrhu na jeho zahájení navrhovatelem a následně bylo Úřadem zastaveno.

„Činnost poskytovatele je činností, která probíhá průběžně v závislosti na realizačních krocích v rámci akvizice a souvisí s výkonem práv a povinností zadavatele a zahraničních dodavatelů dle uzavřené transakční dokumentace (akviziční smlouva na pořízení PBVP), a to se zaměřením na eliminaci či snížení rizik výskytu soudních, rozhodčích, smírčích nebo správních řízení před soudem, tribunálem nebo jiným veřejným orgánem, včetně orgánů Evropské unie, a/nebo řízení před mezinárodními orgány pro řešení sporu týkajících se akvizice PBVP. V této souvislosti poskytovatel vypracoval právní analýzy zohledňující mimo jiné obchodní strategii zadavatele, které byly zaměřené mimo jiné na způsob zadání veřejné zakázky, na možné závěry Úřadu v rámci správního řízení a možné způsoby změny akviziční smlouvy. Činnost poskytovatele taktéž spočívá v přípravě dodatků smlouvy se zahraničními dodavateli. Dále šlo o přípravu reakcí na dotazy Úřadu. Poskytovatel právních služeb vždy řádně a včas poskytl vyžádanou právní analýzu nebo právní úkon, a to na základě zadání zadavatele,“ doplnila Cigánková.  

Původní hodnota smlouvy bez dodatku č. 1 činila 11 milionů korun bez DPH.

„Částka (limit rámcové smlouvy) byla určena kvalifikovaným odhadem zadavatele zohledňujícím předvídané kroky v rámci dotčených řízení a v rámci akvizičního programu se zaměřením na plnění práv a povinností dle akviziční smlouvy a na průběžné změny smlouvy,“ vysvětlila dále zástupkyně ministerstva obrany.

Dodatek byl podle Simony Cigánkové přijat s ohledem na přetrvávající potřebu zadavatele. „Ke smlouvě č. 23121000736 byl přijat jeden dodatek (právě dotazovaný Dodatek č. 1) navyšující rámec dotčené rámcové smlouvy o 11 milionů korun bez DPH,“ pokračuje Cigánková.

Proč nestačili k této akvizici resortní právníci?

„Účelem smlouvy na zajištění právní podpory je zabezpečení maximální odborné úrovně právní podpory ministerstva obrany, a to především s ohledem na skutečnost, že se jedná o rozsáhlý strategický projekt rezortu ministerstva obrany značného finančního rozsahu, stávající se ze složitých a náročných procesních úkonů. Akvizice tohoto typu, tj. akvizice strategického vojenského materiálu od zahraničních dodavatelů, přesahují do mnoha právních oblastí a vyžadují vysokou expertízu v oblastech českého, evropského i mezinárodního práva, přičemž je možné uvést, že takovou odbornost prakticky nelze pojmout jednotlivci, ale prostřednictvím odborného týmu schopného řešit rozličné právní otázky ve více jazycích. Akvizice tohoto typu skýtá výraznější časovou náročnost oproti standardním pracovním úvazkům, neboť jde o obsáhlou materii, která mnohdy v krátkém čase vyžaduje paralelní zapojení většího množství expertů,“ uzavřela odpovědi na otázky Ekonomického deníku Simona Cigánková.

Jan Hrbáček